Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Böbrek reflüsü nedir

25.04.2021
133
A+
A-

Çocuğunuz ateşli idrar yolları enfeksiyonu geçiriyorsa, ailenizde böbrek reflüsü hastası varsa veya idrar yapmakta zorlanıyorsa, kesinlikle böbrek reflüsü açısından araştırılmalıdır. Kadıköy Şifa Ataşehir Sağlık Kurumu Bevliye Uzmanı Op. Dr. Levent Gürkan bu mevzu hakkında bilgiler aktardı.

Böbrek irini geçiren çocukların yüzde 25 – 40’ında görülen böbrek reflüsünün önemsememe edildiğinde böbrek yetmezliğine yol açabildiği görülüyor.

Böbrek reflüsü nedir?

Böbreklere idrar reflüsü Vezikoüretereal reflü çocuklarda en sık tesadüfülen ürolojik problemdir ve pediatrik bevliyenin en kavgalı mevzularından biridir. Tanım olarak idrar kesesinde bir araya gelmiş olan idrarın basmakalıpın tersine böbreklere geri akmasıdır. Bu geri akış reflü böbreklerin hem yüksek tazyikli hem de lekeli idrarla temasına neden olarak uzun yarıyılda böbrek zararına neden olabilir.

Sebepleri ve görülme sıklığı

Sebebi idrar kanalının idrar kesesine açıldığı noktanın genetik yapısal bozukluğu olabileceği gibi idrar kesesinin dışarı açıldığı noktadaki anatomik veya fizyolojik bir darlık da idrar kesesinin içinde yüksek tazyike yol açarak ikincil firariye neden olabilir.

Tüm çocukların yalnızca %1 – 2’sinde reflü görülmektedir fakat böbrek irini geçiren çocukların %25 – 40’ında reflü mevcuttur. Doğum evveli tespit edilmiş böbrek şişliklerinin hidronefroz – 37’sinde eşlik eden reflü mevcuttur. Bu yüksek sıklığı sebebiyle ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren her çocuğun reflü açısından taranması öneri edilmelidir.

Reflünün kalıtsal olarak iletildiği gösterilmiştir. Kardeşinde reflü olan çocuklarda %30, anne veya babasında reflü olan çocukların %70’inde reflü tespit edilmiştir. Bu sebeple reflüsü olan çocukların kardeşleri ve ileride olacak çocuklarının da reflü açısından değerlendirilmesi gerekir.

Rehabilitasyon edilmemiş reflü çocukluk çağı yüksek tansiyonun en sık sebebidir ve rehabilitasyonsuz reflüsü olan çocukların ila 20’sinde böbrek yetmezliği büyümektedir.

Tanısı

Optimal rehabilitasyon şeması üzerinde hali hazırda bir ortak görüş olmasa da rehabilitasyonun esas emeli antibiyotik baskılama rehabilitasyonu veya cerrahi usullerle böbreği enfekte idrara karşı gözeterek kalıcı böbrek zararının yasaklanmasıdır.

Uygun rehabilitasyon şemasının tanımlanması için reflünün derecesinin ortaya konması ve böbrek işlevlerinin değerlendirilmesi gerekir.

İdrar yapma bozukluğu rehabilitasyon edilen çocuklarda buna bağlı gelişmiş reflünün de büyük miktarda iyileştiği görülmektedir.

Daha Öncekinden lüzumlu bir muayene olarak görülen idrar kesesini içerisinin özel endoskoplar kullanılarak araştırılması usulü olan sistoskopi artık günümüzde yalnızca cerrahi rehabilitasyon tasarlanan çocuklarda operasyon evveli kanal ağızlarının değerlendirilmede kullanılmaktadır.

Böbrek reflüsü nasıl rehabilitasyon edilir?

Rehabilitasyonun esası erken teşhis ve yakından takibe dayanır ve bu biçimde böbrek dokusunun korunur. Reflü çocuk geliştikçe kendiliğinden geçebileceğinden rehabilitasyonda ilk basamak tam hastaların bir yaşlarına gelinceye kadar yüksek ölçüde akışkan içmelerinin teşviki, idrar keselerinin bütün boşaltılmasının sağlanması ve düşük doz antibiyotik gözetmesi ile enfeksiyonların yasaklanarak takip edilmeleridir. Bu yarıyılda enfeksiyon açısından gözetici olarak erkek bebeklerin sünnetleri önerilmektedir.

Bir ila beş yaş arasında çocuklarda 1 ila 3. Seviye reflülerin takibine devam etmek daha doğruyken, 4 ve 5. Derece reflüye sahip olan, takiplerinde antibiyotik gözetmesine karşın ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren, böbreğinde yeni zarar bölgeleri beliren veya çift toplayıcı sistem gibi anatomik bozukluğu olan çocukların bu yarıyılda cerrahiye yönlendirilmeleri daha uygundur.

Beş yaşından sonra reflü belirtileri devam eden tüm kız çocuklarda cerrahi olarak düzenleme önerilirken, çok seyrek gidişatlar dışında erkeklerde 5 yaşından sonra antibiyotik baskılama rehabilitasyonu dahil rastgele ileri bir rehabilitasyona gereksinim dinlenmez.

Cerrahi rehabilitasyon usulleri

Cerrahi olarak reflünün düzenlenmesi endoskopik, laparoskopik veya sarih cerrahi ile reelleştirilebilir.

Endoskopik rehabilitasyonlar bir hayli ağır olmayan reflüde ilk rehabilitasyon alternatifi olarak görülmektedir. Henüz zaferleri bilimsel olarak kesin olarak delil edilememiş olmasına karşın, idrar kanalının keseye bağlandığı noktaya minik bir ölçü beden ile geçimli sentetik malzeme enjekte edilerek anatomik bozukluğun düzenlenmesine direnen bu usuller uygulama basitliği ve düşük yan tesir oranları ile bir hayli cerrah tarafından seçim edilmektedir.

Sarih cerrahi ile reflü düzenlenmesi idrar kanallarının idrar kesesine giriş noktalarının yine şekillendirilmesini direnir. Bu yolla yapılan düzenlemeler %92 – 98 gibi çok yüksek zafer oranlarına sahiptir.

Bu cins operasyonlar çocuklar tarafından çok güç olmadan tolere edilirler ve çoğunlukla bir hafta gibi kısa bir vakitte çocuklar yevmiye etkinliklerine geri dönebilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.