Site rengi

Tasarım

ALTIN 798,36
DOLAR 13,5656
EURO 15,3583
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Bir bunalım hududu: Sen benim her şeyimsin

17.04.2021
92
A+
A-

Şayet siz partnerinize ”Sen benim her şeyimsin; sensiz olamam!” diyorsanız, kendinizi bir hiç saymışsınız; onunla var oluşunuzu bitirmek, eksikliğinizi kapatmak istemişsinizdir. Zira siz yeksiniz. O da yek. Ama ilişki iki karakterdir. Bir artı bir, iki yapar. Bu sebeple ne olursa olsun, ne kadar hoşlanırsanız coş, şahsiyetinizi, benliğinizi, mutluluğunuza gözetmelisiniz. İlişkide mutlu olanlar, dik duranlardır. Tavizlerin sonu gelmez. Arzların da sonu gelmez. Bu sebeple bağımlı kalmak, ilişkide sıfır olmak yerine, kendinizi hissetmelisiniz.

bağımlı ilişki

Birini bunalıma sokmak istiyorsan “Sen benim her şeyimsin” mesullüğü yükle

Cılız, noksan ya da kendini öyle varsayan birinin yaşamında ehemmiyetli olmak daha basittir. Böyle birini seçmeniz hâlinde onu kuvvetlendirmeye, yaşamını tertip etmeye çalışır; bunun karşılığında da onun yaşamının merkezinde olmak istersiniz. Temenniniz merkezde olmak, emekleriniz ise buna erişmek içindir. Fedakarlığınızdan efor alarak her şeyi idaremeye, hakimiyet etmeye başlarsınız. Ta ki size olan fukaralığı bitene kadar. Fukaralığı bittiğinde ise, size karşı çımasını nankörlükle yargılayacaksınız.

Özetle kendi temenniniz için fedakarlıktan sakınmalısınız. Zira karşılanmadığında, gururlandırdığınız insandan nefret etmeye başlarsınız.

“Yaşamınızda denge meseleyi varsa, çevrenize dikkatlice bakın. Muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur”

J. Christophe

bağımlı ilişki

Tümcenin incelemeyi

“Sen benim her şeyimsin; sensiz olamam!” tümcesinin tahlilinde bireyin kendini noksan, kıymetsiz ve bağımlı sezişi vardır. Bağımlı ilişki yaşayanlar, karşısındakini çok gururlandırıp, en ufak bir meselede ise hayal kırıklığı yaşayanlardır. Tüm hayatını o şahsa göre tasarlarlar. O insanın olmamasını düşünmek dahi bireyde evham yaratır. Bağımlı ilişkilerde fazla gururlandırmak, tüm temennileri partnerine yüklemek, hem yükleyeni hem de bu mesullüğü taşımak zorunda kalanı mutsuz eder. Kesintisiz özür yalvaran bir ilişki biçimi ortaya çıkar.

Bağımlı ilişkide fert, sosyal yaşamından kopuk yaşar. Dostları, ailesi ikinci tasarıdadır. Tüm zamanını ve paylaşımlarını partneriyle geçirmek ister. Bu tip ilişkiler, en yoğun yaşanan; ama en güç ilişkilerdir. Kopması güç, ayrılık acısı en ağır olan ilişkilerdir. Bağımlı ilişkilerde birey, ilişkinin devamı için partnerinin her dediğini yapar. Kesintisiz tavizler verir. Onu elde yakalamak için, manasına ters olsa da her şeyi sınar. Tıpkı sevgilisi için cinayet işlemek, banka atamak gibi…

bağımlı ilişki

Bağımlı ilişkinin saklı hiddeti

Gerçeğinde bağımlı ilişkilerde birey, bağımlı olduğu partnerine saklı hiddet de barındırır. Zira partneri onu güç vaziyette vazgeçmiş, serbestleşmeye çalışmıştır. Ama birey hiddetini partnerine değil de, tepki veremeyen kendine yöneltmiştir. Bu sebeple her gün münakaşalar, sebepsiz yargılamalar bu ilişkinin esas özelliğidir. Olmadık yere mesele çıkartma, partnerine acı sürükletme, problem yaratma gibi vakaların esasında intikam duygusu uyumaktadır.

Sen benim her şeyimsin ilişkisi, gerçeğinde çıkarların içinde olduğu ilişkidir. Bağımlı olan gururlandırılmaktan, hoşnut edilmekten seveni bulur. Gururlandırılmak, pohpohlanmak isteyen ise, bunu yapanı bulur. Başka Bir Deyişle tencere kapak örneği birbirini tamamlar.

Günümüzde çok fazla tesadüftüğümüz bu ilişkiler, gerçeğinde hayatı duygusal istismarlarla dolu olanlar ile şımarık yetiştirilenlerin oluşturduğu ilişki kombinasyonudur.

bağımlı ilşki

Kimse kimsenin her şeyi değildir

İşin özüne bakarsak, kimse kimsenin her şeyi değildir. Herkes içindeki potansiyeli ve kendi kıymetini öğrenirse, yaşamında daha sıhhatli süreçler yaşayacaktır. Yaratılışımızda her şeyle başa çıkacak efora sahip bir kodla dünyaya gelmemize karşın, kazanımlarla bu eforumuzu kaybediyor ya da fark etmeden senelerce başkalarına veya yalnızca aşk kırıntısı veren ilişkilere yapışıp kalıyoruz.

Bazen o kadar aciz, bize uymayan, verdiğimizi hiç hak etmeyen biri için o kadar çok mücadele sarf ediyoruz ki, biz dahi uyandığımızda kendimize inanamıyoruz. Sonrasında da o insanın acımasızlığından, hak etmeyişinden bahsediyoruz. Oysa bu süreç bizim mahsulümüzdür. O şahsı bulmaktan tutun, ilişkiyi o şekle o sokmaya kadar her şeyi biz yapıyoruz.

Hak ettiğimiz kıymeti vermeyi boş verin, hak edene hak ettiği kıymeti vermeyen birinden uzaklaşmaz ya da gereken tepkiyi vermezsek, böyle yapması hâlinde kaybedeceğini ve bizim tavırlarımızın da ona göstermezsek zamanla ilişki; isteyen – vermeyen ya da kaçan – kovalanan biçimine dönüşür. Dönüştürürüz. En sıhhatli olan, ilişkinin karşılıklı olması, tek taraflı gayretler kapsamamasıdır. Sürekli kaygısızlık veya sevgisizlik gidişatlarında ise, buna izin verilmemelidir.

Yaşamda hiç kimse bırakılmaz değildir. Hiç kimseye de bunu sezdirmeyelim. Şu hakikat de var ki, bırakamam diyen herkes, bırakmadığında karşıdaki zati bırakır. İnsanlar artık yaşamlarında aciz partner istemiyor. Daha Öncekinden bayanlar bu tip erkekleri istemez; erkekler isterken, şimdi her iki taraf da istememektedir.

“Bir şahsa bırakılmaz olduğunu sezdirdiğinizde, ilk bırakacağı birey siz olursunuz”.

S. Freud

Serhat Yabancı

Aile ve Konutluluk Danışmanı

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.