Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Beyin gelişiminde en ehemmiyetli unsur uyku

07.04.2021
132
A+
A-

9 ay coşkuyla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sıhhatli ve en iyi biçimde geliştirmek tek maksadınız haline kazanç. Bu süreçte beslenmesi sizin için birinci sırada olsa da beyin gelişiminin esas taşı olan uykuyu göz arkasını etmemeniz gerekir.

Bebeklerin zekâsal gelişiminde uykunun ehemmiyetini Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral anlatti.

Annelerin uykunun çocuk gelişimindeki ehemmiyetini öğrenmediğini dile getiren Uzm. Dr. Saral; ‘Ne Yazık Ki annelerin çoğu bebeklerinin beslenmesine fazla dikkat ederken, bebeklerin gelişmesi için uykunun genel olarak zorunlu olduğu dışında, nitelikli ve devamlı gece uykusunun bebeklerin gelişmelerinde ve beyin gelişiminde ne kadar ehemmiyetli role sahip olduğunun farkında değiller. Türkiye’de yapılan bir araştırmada, annelerin % 80’nin uykunun ehemmiyeti hakkında bilgi sahibi olmadığını ortaya koymuştur. Müthiş bir gece uykusu, bebeğinizin gün boyu bildiklerini tertip etmesini, enerji ambarlarını yenilemesini ve yeni güne mutlu, devingen ve en ehemmiyetlisi bilmeye sarih olarak başlamasını sağlayarak zekâsal gelişimini süratlendirir. Bebeklerin uyku problemleri yaşaması beyin gelişiminde geriliğe neden olacak ve sıhhatli büyümesini yasaklayacaktır. Zira 0-3 yaş yarıyılı zekâsal gelişim ve sıhhatli sihrime için çok kritik bir yarıyıldır. Bu yarıyılda bebekler çok süratli gelişir ve büyürler. Sonraki yarıyıllarda sihrime ve büyüme sürati düşer. Özellikle beyin gelişimi için 0-3 yaş yarıyılı hayati ehemmiyet taşır. Beyin gelişiminin % 80’i bu yarıyılda bitirilir ve beyin miktarı neredeyse erişkinlikteki büyüklüğe erişir. Ayrıca bu yarıyıldaki yanılgıların ve ilgisizliklerin karşılaması muhtemel değildir. Şayet 0-3 yaş yarıyılında çocuk bakımsızlık edildiyse; devamlı ve nitelikli yatmadıysa, sıhhatli beslenmediyse ve iyi bakılmadıysa bunlar beyin gelişimde geriliğe yol açarak ileriki yaşlarda karşılaması olmayan vaziyetlere neden olabilir. Bu sebeple devamlı gece uykuları özellikle REM uykuları bebeğin potansiyel beyin gelişimini reelleştirmesi için çok ehemmiyetli role sahiptir.’ açıklamasında bulundu.

Bebeklerin Gece Uykusu En Az Beslenme Kadar Ehemmiyetlidir

Bebeklerin sıhhatli gelişimleri için devamlı gece uykusu en az beslenme kadar ehemmiyetlidir. Zira bebekler gerçekten de yatarak gelişirler. Uyku sırasında, özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde ehemmiyetli bir role sahiptir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla sihrime hormonu salgılamasını sağlar. Uyku sırasında bebeğin çalışmayan adaleleri de çalışarak enerji ambarları yenilenir. Bebekler yatarken beyinleri çalışır ve büyür. Bebek, cingözken oyunda bildiği bilgileri uyku sırasında organize ederek beynine kaydolur. Böylece beyinde nöronlar arası bağlar oluşur ve kuvvetlenir. Uyku süresi ve niteliği tam bu büyümelerin olabilmesi için çok ehemmiyet kazanır. İyi yatmış ve dinlenmiş bir bebek, uyku evveli depoladığı bilgileri belleğine kumpaslı bir biçimde kaydolmuş olarak güne daha dinç başlar. Böylece cingözken yeni şeyler bilmeye de istekli olur ve nitelikli oyunlar oynayabilir.

Reyin ile gece uykusu arasındaki ilişkiyi şu biçimde özetleyebiliriz. Bebeğin zekâsal gelişiminin süratlenmesi için, cingözken uyarıcı bir etrafta reyin oynamaya; oyunda bildiği bilgileri pekiştirmek ve böylece beyindeki nöronlar arasında yeni bağlar kurabilmek, var olan bağları kuvvetlendirebilmek için ise; nitelikli ve devamlı gece REM uykusuna gereksinimleri vardır. Bebeklerin devamlı ve nitelikli bir biçimde REM uykusunu alabilecekleri tek zaman ise “gece” olur. Beyin gelişimi için hayati ehemmiyet taşıyan REM Rapid Eyes Movement uykusuna faal uyku da denilir. Şayet uykuda bebeğin gözleri sık kıpırdanıyorsa, süratli soluk alıp veriyorsa ve ağız hareketleri yapıyor veya tebessümüyorsa, bu bebeğin REM uykusunda olduğunu gösterir. REM uykusu, uykuyla açıkgözlük arası bir gidişattır ve bebek dış etmenlerle uyanmaya hazırdır. Beyindeki nöronlar arası irtibatlarının kuvvetlenebilmesi ve cingözken bilinenlerin şekillenebilmesi için ise REM uykusu lüzumludur. Şayet muhtelif sebeplerle bebeğin gece uykusu sürekli ayrılınırsa ve uykusunu yeterince alamazsa, bu bebeğin gelişiminde problemlere neden olabilir. Zira uykusunu yeterince alamayan bebek sıkıntılı uyanır, reyin oynamaz, çevresine karşı kayıtsızdır, bir şeye yoğunlaşmakta güçlük sürükler, etrafındakilere karşısı geçimsiz ve hırçındır. Bu gidişat reyin oynayarak bilmesine ve gelişimine mani olur. Aynı biçimde bebek cingözken uyarıcı bir etrafta reyin oynayarak yeni şeyler bilse dahi, o gece uyku sık sık ayrılınırsa oyunda bildikleri bilgileri beyine işleyeme fırsatı bulamayacak ve bilmesi kalıcı olmayacak, bir sonraki gün yeniden bilmeye hazır olmadan uyanacaktır. Bebeklerinin mutlu uyanarak, uzun süreli oyunlar oynayarak, yeni şeyler bilebilmeleri ve bu bildiklerini REM uykusunda beyine işleyebilmeleri için anneler bebeklerinin gece uykularını devamlı ve nitelikli geçirmelerini sağlamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.