Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Bel ağrınız bunalım habercisi olabilir

05.07.2021
132
A+
A-

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Öğretim Abonesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, bel ağrısını tetikleyen etmenlerin her zaman omurga hastalıkları, urlar, makûs duruş alışkanlıkları, ani hareketler, ağır eşyaların kaldırılması ve taşınması olmadığını söyledi. En sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan bel ağrısının bunalımdan kaynaklanabildiğini, depresif insanların daha fazla bel ağrısı yaşadıklarını vurguladı. En iyi terapinin egzersiz yapmak olduğunu, stresten uzak durmayı öneridi.. Erdoğanoğlu, bel ağrısının ortaya çıktığı andan itibaren olağanda birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmesi gerekirken insanların büyük bir kısmında kalıcı hale gelebileceğini söyledi.

bel ağrısı

Bel ağrılarının sebebi bunalım olabilir

Ağrıların pek çok etkenden etkilendiğini ve uzun süreli ağrıların olmasında aklın ehemmiyetli bir rol oynadığını söyleyen Dr. Erdoğanoğlu, “Duygusal veya sosyal yükleriniz fazla ise, depresif bulgular gösteren bir bireyseniz kronik bel ağrısı büyüme tehlikeyi altındasınız” ihtarında bulundu. Yalnızca ağrıyı düşünmenin dahi şahsı ağrıya daha çok yanaştıracağını söyleyen Dr. Erdoğanoğlu, bel ağrısının bunalıma neden olabileceğini belirterek “Bilimsel araştırma neticeleri bel ağrısının sıklıkla bunalım ile ilişkili olduğunu desteklemektedir. Tüm kronik bel ağrısı hastalarının takribî yüzde 80’inde depresif bulgular görülmekte, yüzde 20’sinde ise gerçekten bunalım görülmektedir. Bel ağrısı bunalımın fiziksel bir manifestosu mu, yoksa kronik ağrı mı bunalıma neden oluyor bilimde bu kısır döngü tartışıla dursun, her ikisinin de muhtemel olabileceği söylenebilir” diye ifade etti.

bel ağrısı

Stres ve memnuniyetsizlik bel ağrılarını tetikler

“Psikosomatik” denilen psikolojik orijinli fiziksel hastalıkta bel ağrısını önlemek için iki etmenin özellikle ehemmiyetli olduğunu söyleyen Erdoğanoğlu, ilk olarak bedenin gerginliğini gidermek, formda ve güçlü kalmasını sağlamak için egzersiz ve spor yapmak gerektiğini ikinci olarak ise yaşam alışkanlıklarına daha yakından bakmak gerektiğini söyledi. İş yerindeki stresin, yaşam ortaklıklarındaki çatışmaların, işten memnuniyetsizliğin ve yaşamı idrak etme biçiminin bel ağrısı için potansiyel tetikleyicileri oluşturduğunu ifade eden Erdoğanoğlu, “Kendinizi; vücudunuza yeterince yatırım yapıyor musunuz, kendinize fazla yüklendiğinizi seziyor musunuz, yaşamınızdan memnun musunuz ve balanslı misiniz diye denetlemeniz gerekir” teklifinde bulundu.

bel ağrısı

Egzersiz en iyi terapidir

Orijini ne olursa olsun, bel ağrıdene maruz kalmış bir bireyin, ağrı belirtilerinin iyileşmesi ve omurga sıhhatine tekerrür kavuşması için fizyoterapi ve rehabilitasyonun iyi bir yöntem olduğunu söyleyen Erdoğanoğlu, “Egzersiz ya da yeterli fiziksel etkinlik kronik bel ağrısı için en iyi terapidir. Zira egzersiz hem adalelerinizi güçlü kılar, duruş muntazamlığınızı sağlar hem de omurga arasında bulunan disk denilen yapıların beslenmesini sağlar” diye konuştu.

bel ağrısı

Uzun vakit oturmayın

Omurga disklerinin günlük hareketlerdeki olağan tazyik yüklerini eksiltme ve yükleri denk dağıtma gibi ehemmiyetli işlevleri olduğunu vurgulayan Dr. Erdoğanoğlu, disklerin omurganın zarar görmesini yasakladığını, öte yandan, omurga hareketliliğini sağladığını belirtti. “Çok uzun vakit oturduğunuzda, diskleriniz güçlü bir tazyik yüküne maruz kalır. Ehemmiyetli gıdalar diskin iç tarafında bulunan jelatinimsi çekirdeğin dışına sızar, disklerinizin metabolizması bozulur” diyen Erdoğanoğlu, “Omurga diskleri üzerindeki yük, yürürken ve ayakta durduğunuzda, oturduğunuz zamankinden çok daha düşüktür” dedi.

bel ağrısı

Egzersiz yapmanın avantajı

Egzersizin, bel ağrısı ile yakından ilişkisi olan bunalıma karşı da destekçi olduğunu belirten Erdoğanoğlu, “Amerika Birleşik Devletlerili tahlilciler, beynin fiziksel etkinlik sırasında VGF olarak öğrenilen doğal bir antidepresan ürettiğini gösterebilmiştir. Spor sadece sizi fiziksel uygun kılmaz, aynı zamanda mutlu eder” diyerek stresle başa çıkma taktiklerinin, günlük yaşama basitçe ve süratli bir biçimde entegre edilebileceğini belirtti. Erdoğanoğlu, “Efor idmanları, özellikle sırtüstü yüzme, yürüyüş, hafif süratte koşular, bisiklet binmek, tırmanmak ve hatta kayak yapmak, doğada yoga veya doğa yürüyüşü, rahatlama teknikleri, doğru soluk teknikleri, dostlarınızla müddet geçirmek veya kendiniz için azıcık zaman ayırmak ve zamanında stresinizle yüzleşmeniz ehemmiyetlidir” teklifinde bulundu.

bel ağrısı

Depresif olmak ağrılara yatkın hale getiriyor

Ağrı ile baş faktörün bilinen bir yanının çocukluktan geçtiğini belirten Dr. Erdoğanoğlu, ağrı hafızasını arınmak için çoğu kere yine programlama yapılması gerektiğini belirterek beden için kaybolmuş bir hissi geri kazanmak için iyi taktikler meditasyon, yoga ve dikkatlilik eğitimi fizyoterapi ve rehabilitasyon olduğunu ifade etti. Yaşamı kederli ve depresif idrak eden herkesin ağrıya daha yatkın olduğunu ifade eden Erdoğanoğlu, her kronik ağrı nedeninin bunalıma bağlanmaması gerektiğini söylerken uzun süren ağrılarda kesinlikle bir sağlık profesyoneline müracaat etmek gerektiğini kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.