Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Bebeklerin kalbini yoran hastalıklar

18.04.2021
94
A+
A-

Türkiye’de kapsamlı bir araştırma yapılmamış olsa da, her 100 doğumdan birinde doğumsal kalp hastalığı bulunduğu hipotez ediliyor…

Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Pediatrik Kardiyoloji Kısım Mesulü Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu, Türkiye’de bir senede dünyaya gelen bebek rakamının aşırılığı sebebiyle, 100 doğumdan birinde kalp anomalisi bulunmasının ciddi bir oran olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu, anne karnındaki bebekte hangi anomalilerin olabileceği hakkında şu bilgileri verdi:

* En sık görülen anomalilerin başında, kalpte ve kalpten çıkan damarlarda olan doğuştan anormallikler geliyor.
* Kalp dört odacıklı bir uzuvdur. Bu odacıklar arasında dağılmalar vardır. Bu parçalamalarda delikler olabilir. Biz bu deliklere VSD ve ASD ismini veriyoruz.
* Kalpten çıkan damarlarla alakalı anomaliler de vardır. Damarlardan birisi olmayabilir. Damarlar ince veya dar olabilir, damarların çıkışı ters olabilir transpozisyon. Bu anomali de sık görülmektedir. Damarların her ikisi sağ karıncıktan çıkabilir.
* Kalp kulakçıkları ve karıncıkları arasında kapaklar var, bunlarla alakalı meseleler görülebilir. Bebekte doğuştan kalp kapağı olmayabilir.
* Kapaklarda darlık eksiklik olabilir.
* Kapaktan geriye kan kaçırma olabilir.
* Karıncıklar çok ufak olabilir.
* Karıncıklar hiç büyümemiş olabilir.
* Kalpten çıkan damarlarda meseleler olabilir.
* Damarın rastgele bir yerinde darlık oluşabilir.
* Akciğerlerden kalbe dönen damarlar yanlış yerlere dönebilir.

YÜZDE 90’ININ SEBEBİ ÖĞRENİLMİYOR

Kalpteki anormalliklerin yüzde 90’ının sebebini öğrenmediklerini, yalnızca yüzde 10’unun nedeninin aşinasını ifade eden Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu, bu yüzde 10’luk oranın içinde anne adaylarının gebelik yarıyılından evvel ve gebeliğin ilk aylarında yaptıkları yanlışların tesirli olduğunu söyledi. Gebelik sırasında gösterilecek özenin gebelik evvelinde de gösterilmesinin ehemmiyetine işaret eden Prof. Sarıoğlu, “Bu sebeple biz anne adaylarına gebeliklerini tasarılı bir biçimde hakikatleştirmelerini öneriyoruz. Taşıdıkları birtakım tehlikelerin evvelden tanımlanabilmesi emeliyle doktor hakimiyetinden geçmelerini istiyoruz” dedi.

BEBEKTE ANOMALİNİN ÖĞRENİLEN SEBEPLERİ NELERDİR?

Ailede bulunan hastalıklar: Ailede kardeşlerden birinde annede, babada, teyzede, halada başka bir deyişle yakın akrabalarda doğumsal kalp hastalığı bulunması bu tehlikeyi artırıyor.

Enfeksiyon geçirilmesi: Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında, döküntülü hastalık görülmesi de bu meselelere yol açabiliyor. Viral enfeksiyonlar özellikle kızamıkçık olarak bilenen hastalık kalp anomalileri açısından büyük tehlike yaratıyor. Bu sebeple genç kızlarımızın kızamıkçık aşısıyla aşılanmasını istiyoruz.

Kromozom anomalileri: Bazı kromozom anomalileri misalin Down belirtiyi tesbit edildiyse, Trizomi dediğimiz anomaliler varsa dikkatli olunmalı. Şayet bebeğin bağırsakları ve böbreklerinde doğuştan anomali varsa, anne karnında tespit edildiyse, bebeğin kalbinde de anomali olabiliyor.

Sigara ve içki kullanımı: Bu da meselelere neden oluyor, özellikle içki kullanımı meseleye yol açıyor. Sigara bebeğin büyümesine de mani oluyor.

İlaç kullanımı: Antibiyotikler, bazı sızı kesiciler, soğukkanlılaştırıcılar, sara ilaçları, anfetamin ilaç grubu, iltihaplı sivilce ilaçları, tiroid ilaçlarının insülin ilaçlarının bebek üzerinde çok tesiri yok, ama tiroid ilaçları bazen bebekte hipotirodi tiroid bezinin beceriksiz çalışması sualin oluşmasına neden oluyor. Bu sebeple diyabet ve tiroid hastalarının gebeliklerini tasarılı asıllaştırmaları, bayan doğum uzmanları ve dahiliye uzmanlarıyla görüşmeleri gerekiyor. Aynı biçimde kalp hastaları da bazı ilaçlar aldıkları için, bu kanı sulandırıcı ilaçların kullanımının da tertip edilmesi ehemmiyet taşıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.