Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Bebeklerde ilk takviyeyle alakalı öğrenilmesi gerekenler

29.04.2021
88
A+
A-

Bebeklerinizi kazalardan gözetmek için öncelikle konutunuzu onlara göre tertip etmeniz gerektiğini belirten Dr. Meriç Şahin, ülkemizde sıklıkla televizyonların altında kalarak ne yazık ki yaşamını kaybeden çocukların bulunduğunu belirtti ve ilk adım olarak, televizyonların duvara statiklenerek temkin alınması gerektiğini kaydoldu.

Dr. Şahin konutta oluşabilecek değişik kazalar ve ilk takviye usullerini ise şöyle sıraladı:

Çarpmalar

En sık yaşanan kazalardan olan çarpmalar neticeyi oluşan travmalar ne yazık ki bebeklerinizin başına oldukça sık gelmektedir. Kolay çarpmalarda buz uygulayarak bu bölgenin şişmesini yasaklayabilirken; sert çarpmalarda bebeğin hiç bir sarih yarası olmasa bile kesinlikle hekim hakimiyetinden geçmesi gerekiyor.

Elektrik çarpmaları

Hemen hemen konutunuzun her odasında bulanan elektrik prizlerine bebekler ellerindeki cisimleri sokmayı çok hoşlanıyor. Konutunuzdaki elektrik prizlerini kesinlikle kapatın ve firari akım rölesi denilen emniyet sigortasını takın. Ancak aldığınız tedbirlere karşın bebek akıma kapıldıysa sigortayı kapatın ya da izolatör bir cisimle akımı kesin. Elektrik yanıklarında çıkış yarası daha büyük olacağından bu bölgenin üstünü pak bir bezle kapatın ve müddet kaybetmeden bebeği bir sıhhat kuruluşuna götürün.

Yabancı cisim tıkanması

Bebekleriniz her şeyi ağızlarıyla tanımaya çalıştıkları için havayolu tıkanması tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu stil kazalarının yaşanmaması için öncelikle bebeğin yaşından büyük, ufak parçalı oyuncakları onlara vermeyin. Fakat böyle bir kaza bebeğinizin başına geldiyse ve havayolu tıkanması kısmi tıkanma biçimindeyse başka bir deyişle bebek öksürüyorsa; netlikle sırtına vurmayın ve meşrubat vermeyin. Aksi takdirde kısmi tıkanıklık bütün tıkanmaya dönüşebilir. Yutulan cisim sebebiyle bütün tıkanma olmuşsa; bebeği bir kol üzerine ters olarak yatırın, başparmak ve değişik parmakların dayanağıyla bebeğin çenesi anlanarak boynundan tutun ve yüzüstü pozisyonda öne doğru eğin, başı gergin ve gövdesinden altta bir pozisyonda tutun, 5 kere el bileğinin iç kısmı ile bebeğin sırtına kürek kemiklerinin arasına hafifçe vurun. Bebeği değişik kolunuzun üzerine başını elle anlayarak sırtüstü çevirin, yabancı cismin çıkıp çıkmadığına bakın, çıkmadıysa başı gövdesinden altta olacak sırtüstü biçimde tutun, 5 kere iki parmakla göğüs kemiğinin alt kısmından karnın üs kısmına baskı uygulayın. Yabancı cisim çıkana kadar devam edin, gerekirse tıbbi takviye isteyin.

Buruna cisim kaçması

Çoğu zaman konutunuzda ortalıkta gezen; çocukların oyuncak parçaları, boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi ya da toplu iğne gibi yabancı cisimler çocukların burnuna kaçabilme tehlikeyi taşıyor. Böyle vaziyetlerde buruna kaçan cisimler burnun sağlam tarafı kapatılıp tıkalı taraftan güçlüce soluk vererek çıkartmaya çalışın. Bu biçimde çıkmıyorsa çok zorlamayın. Özellikle yuvarlak cisimler, yakalanmaya çalışıldığında daha derine kaçabilir.

Kanamalar

Ne Yazık Ki konutunuz her zaman çocuklarımız için tehlikesiz olmayabilir. Bebeğinizi vazgeçtiğiniz odaya geri döndüğünüzde onu vazgeçtiğiniz gibi bulamayabilir, bir yerlerinin kanadığına dahi tanık olabilirsiniz. Muhtelif nedenlerden dolayı çocuğunuzun bir yeri kanıyorsa ilk evvel kanayan yaranın içinde cisim olup olmadığını hakimiyet edin. Yaranın içinde cisim varsa yabancı cismi netlikle çıkarmayın. Cismi çıkarmaya çalışırken kanamanın çoğalmasına ve ya yaranın çevresindeki dokulara daha çok hasar vermesine neden olabilirsiniz. Cismi çıkarmadan çevresinden baskı uygulayarak kanamayı durdurmaya çalışın. Cisim yoksa yaranın üzerine pak bir bezle baskı yapın. Kanama durmazsa ilk bezi kaldırmadan üzerine tekerrür bir bez koyarak baskıyı çoğaldırın. Kanayan bölgeyi kalp seviyesinden yukarıya kaldırın, gerekirse bir üst ana damar bölgesine baskı yapın.

Yanıklar

Çocuklarda yanıklar en fazla sıcak cisimlerin cilde temasıyla yaşanır . O surattan çocukları konutta sıcak cisimlerden uzak tutun. Yanıklar ise şiddetine göre üçe dağılıyor. Ciltte yalnızca kızarıklık varsa birinci derece yanık, ciltte içi su dolu kesecikler varsa da ikinci derece yanık olarak sınıflandırılır. Üçüncü derece yanıklarda ise damar ve asaplarda hasar görmüştür ve siyah renkli bir cilt vardır. Hangi tip yanık olursa olsun yanan bölgeyi suyla soğutun. Yaranın üstüne netlikle yoğurt, diş macunu, salça gibi şeyler sürmeyin. Birinci derece yanıklar dışındaki yanıklarda, baş boyun ve cinsel uzuv bölgesi yanıklarında ve kimyevi madde yanıklarında bebeği kesinlikle sağlık kurumuna götürün.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.