Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Bebekler 2 yaşına kadar bu virüsün tehdidi altında

31.03.2021
84
A+
A-

Güz – kış aylarında bebeklerin ve çocukların sıklıkla hastalanmalarına neden olan Respiratuar Sinsityal Virüs RSV çocuklarda ve erişkinlerde solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan en yaygın ve bulaşıcı virüslerden biri. Her yerde bulunabilen bu virüs 2 yaşına kadar hemen hemen tüm çocukların hasta olmasına neden oluyor. RSV, bebeklerde bronşiolit ufak hava yolları enfeksiyonu ve pnömoni zatürre gibi hayatı tehdit eden ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. RSV hakkında bilgi veren Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Yeni Doğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, virüsün özellikle yeni doğan yoğun bakım birimlerinde ciddi salgınlara neden olabildiğini dikkat topluyor.

Prematüre bebekler, kalbinde, akciğerin sıhhat meseleyi olan ve korunma sistemi cılız olan çocuklar yüksek tehlikeli grupta yer alıyor. Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, virüsün bu grupta ciddi hastalıklara hatta vefatlara yol açtığını ifade ediyor. Dr. Bozdağ “Ayrıca bebeklikte geçirilen RSV enfeksiyonları daha sonraki senelerde reaktif hava yolu hastalığı gelişimine yol açabilir” diyor.

Bebeklerin yarısı kış aylarında RSV ile tanışıyor

RSV çok bulaşıcı bir enfeksiyon etmeni olup, insandan insana temasla, eşyalarla veya damlacık yoluyla bulaşıyor. Kuluçka zamanının birkaç gün ile bir hafta arasında farklılık gösterdiğini belirten Dr. Bozdağ şöyle devam ediyor: “Viral artma bebeklerde ve bağışıklık sitemi immünitesi beceriksiz bireylerde fazla ve uzun zamanlıdır. Natürel bağışıklık beceriksiz olup yineleyen enfeksiyonlar sıktır. Hastalık ülkemizde sıklıkla güz-kış mevsiminde görülür. Bebeklerin yarısı kış aylarında RSV bulaşıcılığı ile karşılaşır. İki yaşına kadar hemen her çocuk enfeksiyona tutularak 2 yaşına kadar yüzde 95 kan pozitifliğine erişir.”

Özellikle bir yaşın altındaki ufak çocuklarda RSV çok daha şiddetli olabiliyor, bronşiolit ve pnömoniye yol açabiliyor. Böyle hastaların sağlık kurumuna yatırılması gerektiğini vurgulayan, Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Yeni Doğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bozdağ, “Damardan akışkanlar, oksijen ve ıslatılmış hava ile rehabilitasyon zorunlu olabilir ve daha ciddi olaylarda solunum makineleriyle solunum yardım gereksinimi oluşabilir” diyor.

Bebeklerin yaşı ne kadar ufak ise hastalığa tutulma tehlikeyi o kadar çoğalıyor. Altı ayın altındaki prematürede, oksijen gereksinimi olan kronik akciğer hastalıklı bebekler, bağışıklık sistemi beceriksizliği ve doğumsal kalp hastalıklı çocuklar şiddetli enfeksiyon için en tehlikeli grupta yer alıyor.

Burun akıntısı, öksürük, ateş ile ortaya çıkıyor

Virüsün tanısı burun-boğaz salgılarında viral Ribo Nükleik Asit tespit etilmesi ile konuyor. RSV enfeksiyonu çocukluk çağında en sık burun akıntısı, öksürük ve ateş ile beraber üst solunum yolu enfeksiyonu biçiminde görülüyor. Daha sonra, güçlü soluk alma, orta kulak cerahati, broşiolit ve zatürreye yol açıyor. Ufak yaşlarda geçirilen RSV alt solunum yolu enfeksiyonu ile ileri yaşlarda reaktif hava yolu hastalığı gelişimi arasında irtibat olduğu bildiriliyor.

Çocuklara konutta ilaç rehabilitasyonu uygulanabileceği gibi bazı gidişatlarda sağlık kurumuna yatırılmaları da gerekebiliyor. Apne soluk durması, siyanoz morarma, taşipne solunum rakamının çoğalışı, oksijen satürasyonun düşük olması, solunum eforluğuna bağlı beslenme eforluğu, kardiyak hastalıkların eşlik etmesi sağlık kurumuna yatırma kriterleri arasında yer alıyor.

Bebeğinizi hastayken öpmeyin, öptürmeyin

Alınacak tedbirlerle bebeklerin ve çocukların RSV ile karşılaşma oranları eksiltilebiliyor. “RSV damlacık yolu ve eşyaları temas aracılığıyla bulaştığından bebeğin, nezle eşi şikâyetleri olan bireylerle kardeş, akraba, komşu vb temasının yasaklanması gerekir” diyen Yrd. Doç. Dr. Şenol Bozdağ, alınabilecek temkinleri şöyle sıralıyor;

– Bebeğe değmeden evvel eller su ve sabunla yıkanmalı,

– Bebeğin yanında sigara içilmemeli,

– Bebeği kalabalık ve toplu yaşanan yerlere götürülmemeli toplu taşıma vasıtaları, cümbüş merkezleri, anaokulu, mektep vs.

– Solunum yolları enfeksiyonu kuşkusu veya ateşi olan birey ve çocukların bebeğe teması önlenmeli; ebeveynlerin eş şikâyetlerinin olması gidişatında maske kullanılmalı.

– Bebeğin oyuncakları ve kullandığı malzemeler pak yakalanmalı.

– Bebeği öpmekten sakınmalı.

RSV’nin bütün bir rehabilitasyonu olmasa da destekleyici rehabilitasyon uygulanabiliyor. Oksijensizliği önlemek, akışkan alımı tertip etmek, bronş kasılmalarını ve tutuşmaları eksiltmek rehabilitasyonun ana hatlarını oluşturuyor. Kumpaslı olarak ilaç kullanımı da hastalığın etkilerini rahatlatıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.