Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Bebek yalnız başına ne zaman yatmalı

21.04.2021
135
A+
A-

Anne babaları bu mevzuda bilgilendiren Muayenehane Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, bebeğin odasının ufalamasında bir alt ve üst hudut tanımlanarak ona göre hareket edilmesi mevzusunda ebeveynleri uyarıyor.

Çocukların kendi odalarında uymaları gelişimleri açısından oldukça ehemmiyetli. Anne babaların bu mevzudaki en ehemmiyetli meselelerinde biri ise bebeklerinin odasının ne zaman ufalaması gerektiği. Bu mevzuda ailelere nasihatlerde bulunan Yeşim Yaşa Görgülü mevzuyla alakalı uzmanların değişik fikirleri olduğunu ancak bu mevzuda bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimini, anne babanın bu süreçteki likeni ve tavırlarını beraber değerlendirmek gerektiğini söylüyor.

Bebeğin Odasının Ufalamasında Alt ve Üst Hudut Tanımlanmalı

Anne ve babaların, yatarken bebeklerine bir şey olur mu; bebekleri ağlarsa onu dinleyebilirler mi gibi endişeleri vardır. Bu sebeple genellikle bebeklerinin beşiğini ilk olarak anne ve baba kendi odalarına koyarlar. Bu hem anne babayı hafifletir, hem de bebeğin gereksinimlerinin bütün karşılanmasında tesirli olur. O sebeple; bütün şu ayda bebeklerin odaları bölmelidir demekten ziyade odayı ayırmada bir alt ve üst hudut tanımlamak anlamlı olacaktır.

Bebeğin Beslenme ve Psikolojik Vaziyeti Odanın Ufalamasında Ehemmiyetli

Bebeğin beslenmesi ile alakalı ihtiyaçları düşünüldüğünde bebek ilk 6 ayda yalnızca anne sütü ile besleniyor ve 6. aydan itibaren anne sütü ile beraber ek yiyecek alıyorsa 12. aydan itibaren oda bölebilir. Bebek anne sütü almıyorsa, bebeğin odasının 3 aylıktan itibaren bile bölmesinin bir mahzuru yoktur.

Beslenmenin yanı gizeme çocuğun psikolojik gelişimi açısından ilk 1 sene çok ehemmiyetlidir. Terapist ve teorisyen Bowbly’in bağlanma teorisine göre gereksinimleri zamanında ve meblağlı bir biçimde karşılanan bebek kendine ve dış dünyaya ait pozitif bir benlik algısı geliştirmektedir. Başka Bir Deyişle bu yarıyılda bebeğin anne ve baba ile aynı odada uyuması; onların varlığı ve sevgisini yakından sezmesi; gereksinimlerinin süratli bir biçimde giderilmesi bebeğin esas güven duygusunun büyümesine katkıda bulunacaktır. Bebeklerin odalarının ufalamasında üst hudut ise 2-3 yaş dolaylarında olmalıdır.

Bebeklerin Ebeveyn Yatağında Yatırılması Vefatlara Neden Olabiliyor

Bazı anne ve babalar bebeklerini kendi yataklarında yatırmayı seçim etmektedir. Burada çocuğun güvenliği ile alakalı nokta öne çıkmaktadır. Bazı istatistiklere göre ebeveyn yatağında uyurken her sene iki yaşın altında takribî 60 bebek kaybı yaşanmaktadır. O sebeple ebeveyn odasında bebeği, kendi beşiğinde yatırmaya dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki bebekler doğduktan sonraki ilk günlerde dahi kendi beşiklerinde uyuyabilirler. Bebek kendi beşiğinde sırt üstü yatırılmalı; yatakları sert olmalı; yatağında yastık ve eşi yumuşak nesneler olmamalı; karyolanın parmaklıkları çok geniş olmamalıdır; yatağa uyuduğunda ayakları yatağın ayakucuna gelmeli ve üst kısımda yer vazgeçilmelidir.

Anne Baba Çocuğun Odasını Ayırırken Kararlı Olmalı

Öncelikle anne ve babalar bu süreçte içten, kararlı ve meblağlı olmalılar. Böylece çocukların odalarında kendi başlarına uyuma alışkanlığını kazanmaları daha rahat olacaktır. Çocuğun yaşına bağlı olarak çocuğa kendi odası ve kendi yatağının olduğu kararlı bir biçimde anlatılmalıdır. Çocuğun uykuya hazırlanmasına dair aile kendi ritüelini oluşturabilir. Burada en sık karşılaşılan mesele çocuğun ya en baştan yatağına uyumak istememesi ya da uyuduktan bir vakit sonra ağlayıp anne babasının yanına gelmesidir. Böyle bir gidişat yaşandığında çocuk dinlenerek anlaşılmaya çalışılmalı, anne ve babanın konutta olduğu gereksinimi olduğu anda onu dinleyecekleri mevzusunda güvence verilmeli, tekerrür odasına götürülmeli ve başlarda gerekirse uykuya dalana kadar yanında kalınmalıdır. Şayet korktuğunda ısrar ediyorsa çocuğun sarılarak uyuyabileceği beraber seçilen, sevimli bir oyuncak da destekçi olabilir. Şayet çocuk karanlıktan korktuğunu söylüyorsa yeniden sevimli bir gece lambası ya da holde bir ışığın sarih vazgeçilmesi de gevşetici olabilir.

Bir daha ağlar ve yanlarına kazançsa anne ve baba aynı tavrı devam ettirmelidir. Günler ilerledikçe yanında kalma süresi eksiltilmelidir. Bu süreçte anne ve babanın sabırlı olması, çocuk her ağladığında ya da yanlarına geldiğinde tekerrür anne ve babayla yatmasına izin verilmemelidir.

Çocuğun Anne Babasıyla Uyuması Fertsel Gelişimini Negatif Tesirler

Çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında yatması fertsel gelişimi için çok ehemmiyetlidir. Çocuğun ileri yaşlarda da anne babası ile aynı odada kalması onun kendi odasına sahip olmasının kattığı ayrışma, özgüven, fertsellik gibi kazanımlar ve mesullük duygusundan yoksun olmasına neden olacaktır. Aynı zamanda anne ve babayla yatmaya devam etmek, çocukta uyku problemlerine ve kumpassızlıklara neden olacak, bazı gidişatlarda ebeveynler ayrı odalarda uyumak vaziyetinde kalacak, bu da eşlerin özel yaşamlarını negatif etkileyecektir.

Şayet çocuğun kendi odasında yatmak yerine anne babasıyla yatmak istemesinin altında bir stres kaynağı varsa bunu kavramak ve müdahale etmek gerekmektedir. Aksi halde odaları ayırma mücadeleleri de netice vermeyecek, süreç çocuk için daha travmatik olacaktır. Misalin; yalnız kalmak istememe, muhtelif hayat hadiseleri zelzele, kazalar, hastalık, boşanma, sık anne baba müzakereleri, yeni bir kardeşin doğması ya da doğacak olması, anaokuluna başlama vb., fobi, güvende sezme gereksinimi, tuvalet gereksiniminden korkma gibi nedenler çocuğun anne babasıyla geçime isteğinin altında uyuyan nedenler olabilir. Şayet böyle bir gidişat varsa evvel bu gidişatın çocuğa yaşattığı endişeler ortadan kaldırılmalı, sonra çocuk kendi odasında yatmaya alıştırılmalıdır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.