Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Bebek sahibi olamayanlara yeni umut

12.04.2021
90
A+
A-

Amerika Birleşik Devletlerindeki Stanford Üniversitesi’nde vazifeli Prof. Dr. Utkan Demirci ve Acıbadem Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, RomanyaBükreş’te, ‘Mikro Sıvı Sperm Ayıklama Mikro Yonga Kullanımı’nın, farklı infertilite kısırlık gruplarındaki neticelerine ait basın buluşması tertip etti. Mikroçip usulünün kolay ve tabiattan esinlenen bir usul olduğunu ifade eden Prof. Dr. Utkan Demirci, “Mikro sıvı teknolojisinin özellikle tüp bebekte sperm ayıklamada kullanma fikriyle yola çıktı. Erkek kısırlığı infertilitede yüzde 30-50 arasında hisseyi bulunuyor. Bugün sperm ayıklamada 1960-70’lerin santrifüj teknolojisinin kullanılıyor. Usuli, ‘Daha iyi spermi, daha iyi nasıl buluruz?’ sualine yanıt ararken bulduk. Çok kolay ve tabiattan esinlenen bir usul. Ana rahminde nasıl sperm yüzerek yumurtaya doğru gidiyorsa, kendi fıtratında ve programında varsa biz tabiattaki kanalları alıp bir teknolojiye transfer etmiş oluyoruz. Bu transfer, bize daha iyi spermi bir teknolojinin içinde seçebilme ihtimali sunuyor” dedi.

İlk kere Türkiye’de kullanıldı

Bu teknolojinin ilk kere Türkiye’de kullanıldığını belirten Prof. Dr. Utkan Demirci, “Bunun buradan çıkıp tüm dünyaya dağılabileceğini görmek ve buna olan inancımı pekiştirmek için 4 yıl evvel Prof. Dr. Tıraş ve Opr. Dr. Selçuk Kılınç ile yola çıktık. Geldiğimiz noktada çok keyifliyiz. Bu teknolojiyi vatanımızda geliştirip tüm dünyaya sunma mevzusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mikro sıvılar teknolojileri bir hayli alana giriyor. Tüp bebeğe de girdiğinin bir misali bu. Geçmişte bu doğrultuda çalışmalar var ama muayenehaneye erişmiş, hastalara hizmet eden ilk teknoloji, sistem bu” dedi.

Mikroçip usulünü takribî 1,5 sene evvel ilk defa kendi muayenehanelerinde kullandıklarını belirten Acıbadem Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Mikro yonga özellikle tüp bebek ve aşılama teknolojilerinde son derece galibiyetli yeni bir usul. Tüp bebek sahasında kullanılan ehemmiyetli bir buluşun bir Türk’ten gelmesi bizler için iftihar kaynağı oldu” dedi.

Bülent Tıraş, “1980’lerden beri tüp bebek için sperm santrifüj denilen aletle seçilir, sonrasında santrifüje konulur ve dakikada 10 bin kere döndürülür. Sperm bu ivmeyle basılır, bundan sonra hala yüzen varsa onların arasından sperm seçilir. 10 bin kere döndürüldüğü zaman spermlerin Deoksirübo Nükleik Asitleri De bozulur. Başka Bir Deyişle seçmeye çalışırken spermlere hasar verilir. Bir insanın çok rakamda spermi varsa mesele değil ama sperm azlığı olan erkeğe bağlı kısırlıkta ehemmiyetlidir. Spermin vajinaya erişme yolu taklit eden bir teknoloji geliştirilerek bu yonga yapıldı. Spermler zati yüzmek için programlanmış. Kanallar yaparak spermleri koşturuyoruz. Bazısı yüzmeye çok iyi başlıyor ama ortada enerjisi bitiyor, kimi yolunu bulamıyor, bazısı da yolu çok iyi öğreniyor ve sona doğru gidiyor. Bakıyorsunuz tipi de muntazam. En iyi koşan spermin aynı zamanda en nitelikli sperm olduğunu gözlemledik. Usulin çalışma anlamı bu biçimde tertip edildi. Yeni mikro sıvılar teknolojisi; tüp bebeğin zaferine katkıda bulunmak, daha ucuz, süratli, basit bir teknolojiyi sunmak ismine atılmış çok ehemmiyetli bir buluştur. Tüp bebek rehabilitasyonu için müracaat eten çiftlerde zafer oranının zafer oranının yüzde 70’lerin üzerine çıktı” dedi.

Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonu

Günümüzde kısırlık meselelerinin yüzde 50’sinde erkek etmeni mevcuttur. Sperm sayı ve hareketliliğindeki eksiklik ya da meseleler kendiliğinden hamilelik kaderini oldukça düşürmektedir. Ancak son senelerde geliştirilen ve oldukça umut vaad eden mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonu bir hayli anne ve baba adayının bu tutkularını hakikatleştirmesine dayanak etmiştir. Mikroçip usulü, Harvard’da bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilmiştir. Türkiye’de de git gide yaygınlaşan bu usul, yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Mikroçip usulünün uygulanması ile birlikte, hamilelik oranlarında oldukça faal bir çoğalış görülmüştür. Mikro sıvı yonga teknolojisi ile spermler arasından Deoksirübo Nükleik Asit yapısı en ideal olan spermleri seçmek muhtemeldir. Bu sayede de daha iyi ceninler oluşturulabilmekte ve oldukça galibiyetli sonuçlar elde edilmektedir.

Teknolojinin henüz yeni yeni yaygınlık kazanması nedeni ile her merkezde kullanım alanına sahip değildir. Fakat tüp bebek gelişimlerinden ve yeniliklerininden geri kalmayan merkezlerde, bu usul uygulanmaya başlamıştır. Mikroçip usulü ile sıhhatli spermlerin değişiklerinden ayırt edilmesi sağlanır. Sperm yongaları mikro kanalcıklardan alana kazanç. Mikro kanallar da iyi nitelikteki spermlerin tercihine dayanak eder. Bu usul ile sıhhatli olmayan, Deoksirübo Nükleik Asidi küçük de olsa zarar görmüş her sperm bir kısımda bir araya gelir. Dİğer kısımda ise, nitelikli ve zararsız olan sıhhatli spermler mikro kanallardan geçer ve orada bir araya gelir. Dolayısı ile sıhhatli spermlerden oluşturulan ceninlerle daha yüksek hamilelik neticeleri elde edilmiş olur. Nitelikli spermler ve yumurta hücresinin birleşmesi ve sonucunda döllenmesi ile, 5. Güne erişen blastosist ceninler elde edilir. Hamilelik talihi bu ceninlerle daha da üstlere taşınır. Mikroçip teknolojisi, tüp bebek rehabilitasyonu haricinde farklı dallarda ve alanlarda da kullanılan bir usuldür.

Mikroenjeksiyon usulü ile, sperm rakamı eksik olan hastaların da bebek sahibi olabilmesi muhtemeldir. Ancak tam mücadelelere ve ihtimallere karşın hamilelik sağlanamamış, farklı faize usulleri sınanmış ancak gene de hamile kalamamış çiftler için her geçen gün yeni bir teknik, usul gelişitirilmeye çalışılıyor. Oldukça da galibiyetli olunuyor. Değişik destekçi faize rehabilitasyonları ile karşılaştırıldığında daha yüksek zafer oranına sahip olan tüp bebek rehabilitasyonunda mikro sıvı yonga teknoloji, bu meseleler için sanki bir devrim.

Tüp bebekte mikroçip uygulamasının en büyük avantajı erkek kısırlığı mevzubahisi ise, erkek adayının sperm rakamının az olması vaziyetinde, çiftlerdeki gebelik elde etme oranını çoğaldırmasıdır. Bu gibi problemlerle tüp bebek rehabilitasyonuyla bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu usulü seçim etmesi vaziyetinde, zafer oranlarının daha yüksek olması kaçınılmazdır. Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonu ile hamilelik elde edilebilir, elde edilen hamileliklerde de bebekler oldukça sıhhatli olur. Zira spermler seçilirken en nitelikli ve en sıhhatli olanlar seçim edilmektedir. Bu usulün bu denli galibiyetli olmasındaki kaynak, spermler arasından Deoksirübo Nükleik Asidi en nitelikli olan spermleri kullanmaktır. Bu sayede oluşturulacak ceninlerin de Deoksirübo Nükleik Asit yapısı oldukça nitelikli olacaktır. Bu sayede cenin rahme daha basit tutunur, hamilelik sıhhatli bir biçimde büyür.

Rehabilitasyon nasıl uygulanır

Tüp bebek rehabilitasyonu esnasında natürel yollardan ya da değişik destekçi faize usulleri ile hamile kalamayan adayların bebek sahibi olması için bir hayli usul geliştirilmeye çalışılır. Mikroçipli tüp bebek rehabilitasyonunda da ilk olarak anne adayına yumurta rakamını çoğaldırmak için yumurtalıkları uyarıcı bir rehabilitasyon verilir. Bundan dolayı anne adayına bazı hormon ilaçları uygulanır. Bu sayede bir ayda yeterli rakamda yumurta elde edilmesi sağlanır. Bu yumurta hücreleri laboratuvar şartlarında baba adayından elde edilen sperm hücreleri ile döllendirilir. Bu sayede adaylarda hamilelik oluşturulmaya çalışılır. Bu düzeyler basmakalıp tüp bebek rehabilitasyonunda da de uygulanan düzeylerdir.

Fakat ceninler içinde nitelikli olan ceninlerin seçilmemesi vaziyetinde gebeliğin oluşma talihi düşecektir. İşte mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonunda ise yüksek nitelikli ceninler ile, hamilelik talihi yükselcektir. Geliştirilmiş sperm yongaları ile, hormonların alana getirdiği mikro kanalcıklarla bedenin kendi işleyişi taklit edilmiştir. Tıpkı bir süzgeç gibi sıhhatli ve nitelikli olan spermler değişiklerinden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklardaki bu sıhhatli spermler farklı bir alanda bir araya gelir. Mikro enjeksiyon usulü ile ayırt edilmiş spermlerin yumurta hücresiyle döllendirilmesi ile anne ve baba olmak isteyen adayların bu hayallerine kavuşma talihi çoğalır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.