Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Bebek maması yaftasına ‘anne gibi’ yasağı

31.03.2021
134
A+
A-

Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Besin Kodeksi Bebek Yöntemleri Bildiriyi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bildiriyi ile sıhhatli bebeklerin tüketimine müteveccih bebek yöntemlerinin, tekniğe uygun ve hijyenik biçimde yapım, hazırlama, harekâta, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ve piyasaya talebi ile alakalı koşulları ve mahsul özelliklerinin tanımlanması kastedildi.

Şartname, özel beslenme emeli ile hayatlarının ilk aylarında bebeklerin beslenmesinde kullanımı uygun olan bebek yöntemlerini ve bebek sütüne içeriyor.

Bebeklerin hayatlarının ilk ayları süresince, uygun bitirici beslenmeyle tanışıncaya kadar özel beslenme gereksinimlerini karşılayan mahsuller, protein kaynaklarından ve doğumdan itibaren bebeklerin özel beslenmesi için uygunluğu genel kabul görmüş bilimsel bilgilerle ispatlanmış öteki besin bileşenlerinden üretilecek.

GDO ve mahsulleri kullanılmayacak

Bebeklerin beslenmesinde kullanılacak mahsullerde, genetik yapısı değiştirilmiş organizma GDO ve mahsulleri kullanılamayacak.

Mahsullerde, Türk Besin Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ndeki kaidelerin yanında Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla Alakalı Beynelmilel Yasa Mama Kodu çerçevesinde tanımlanan kaidelere de uyulacak.

Bebek yöntemlerinin yaftayı, anne sütüyle beslenmeyi yasaklamayacak ve mahsulün uygun kullanımı hakkında lüzumlu bilgiyi sağlayacak biçimde tertip edilecek. Mahsul yaftasında “insana aynı”, “anne gibi”, “adapte” veya eşi kelimeler kullanılamayacak.

“İhtar” veya eşdeğer bir başlık altında; anne sütüyle beslemenin üstün olduğu, bebek yönteminin yalnızca anne sütüyle beslemenin olası olmadığı vaziyetlerde ve yetkili sıhhat çalışanının teklifi üzerine kullanılması gereken bir mahsul olduğu, yaftada ayrıca belirtilecek.

Ambalaj veya yafta üzerinde bebek fotoğrafları, her türlü resim, çizgi ve fotoğraf dahil bebek yöntemlerinin kullanımını özendiren bir yazı ya da fotoğraf bulunamayacak. Bu kısıtlamalar mahsulün biçimi ve görünüşü için de geçerli olacak.

Promosyon yasak

Bebek yöntemlerinin tanıtımlarında, biberonla beslemenin emzirmeye denk veya daha üstün olduğunu ima edecek veya buna yol kalemtıraş bir ifade yer alamayacak. Mahsullerin piyasaya talebinde; tanıtım, misal dağıtma ya da satış anında bebek yöntemlerinin satışını teşvik edici dolaysız olarak harcayıcıya müteveccih ikna edici özel görseller, indirim kuponları, mükâfatlar, özel satışlar, hasarına ve bağlı satışlar gibi rastgele öteki promosyonlar yapılamayacak.

Bebek yöntemi üretici ve dağıtıcılarının; genel ulusa veya hamile bayanlara, annelere veya onların aile bireylerine, fiyatsız veya düşük fiyatlı mahsuller, misaller veya öteki promosyon armağanları sağlaması yasak olacak.

Besin firmacıları 1 Ağustos 2015 tarihine kadar Şartname kararlarına geçim sağlayacak.

Öte yandan, 6 aydan itibaren bebeklerin özel beslenme emellerini karşılayan devam yöntemlerini ve devam sütünü içeren Türk Besin Kodeksi Devam Yöntemleri şartnameyi de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.