Site rengi

Tasarım

ALTIN 975,58
DOLAR 16,6334
EURO 17,5076
BIST 2.515,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Açık

Bebek ishaline karşı bu temkinleri alın

20.04.2021
144
A+
A-

İshaller genellikle 2–7 gün arası devam ettir. Bu yarıyılda bedende su ve elektrolit kayıpları, ateş, bulantı, kusma görülebilir. Ayrıca iştahsızlık neticeyi kilo kayıpları da kollanabilir. Oluşma sebebi ise, barsaklarımızdaki hareketin eksilmesi, ayrıca harcadığımız gıdaların bağırsaklardaki emiliminin bozulmasıdır.

Günde 3 kereden fazla akışkan olarak dışkılamak ishal olarak kabul edilmektedir. Ama günde 3 kereden fazla dışkılamak ishal anlamına gelmemektedir. Dışkının kıvamı çok ehemmiyetlidir. Yeni doğan bebeklerde basmakalıp kıvamda, günde 5 kez dışkılamak basmakalıp sayılmaktadır. Yeni doğanlar özellikle anne sütü almalarından dolayı daha fazla dışkılarlar ve bu basmakalıp bir gidişattır.

İshal yaradılışının sebepleri

En büyük faktör yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bu bebeklik yarıyılındaki çocukların annelerinin ve babalarının bilgisizliğinden de olabilir, erişkin fertlerin doğru bildiği yanlışlardan da olabilir.

-Yiyecek zehirlenmeleri

-EnfeksiyonlarBakteriyel, Asalak, Viral sebeplerden dolayı oluşan

-Uzun müddet antibiyotik kullanımı

-Metabolik hastalıklar

Beden nasıl etkilenir?

İshaller genellikle 2–7 gün arası devam ettir. Bu yarıyılda bedende su ve elektrolit kayıpları, ateş, bulantı, kusma görülebilir. Ayrıca iştahsızlık neticeyi kilo kayıpları da kollanabilir.

İshal rehabilitasyonunda başrol Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket Ağızdan akışkan rehabilitasyonu

Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket eczanelerde hazır olarak kolilerde satılan ve ishal rehabilitasyonunda çok ehemmiyetli olan bir karışımdır. 1 litre kaynatılmış ılıtılmış su içerisine bir kutuyu karıştırıp içilmesi ile ishalin rehabilitasyonu süratlendirilmiş olur. İçeriğinde bedenden su ve elektrolit kayıplarını eksiltecek sodyum klorür, sodyum bikarbonat, potasyum klorür ve glikoz bulunur.

Acil vaziyetlerde Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket alınamayan vaziyetlerde, konutunuzda da Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket hazırlayabilirsiniz. 1 litre kaynatılmış ılıtılmış su içerisine, 1 çay kaşığı tuz, 8 tatlı kaşığı şeker karıştırarak Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket hazırlayabilirsiniz. Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket, çocuğa aralıklarla ve az ölçüde olmak üzere 4–6 saat müddet ile verilir.

Ankara Sanat Tiyatrosuanonim Şirket verilmesi ile çocuklarda bulantı, kusma ve iştahsızlık eksilir, bakterilerin bedende artması yasaklanır, barsak hareketleri olağanlaşır, ishal süresi kısalır çocuk basmakalıp beslenmesine daha süratli döner. Bebek anne sütü alıyorsa, bu alımın eksilmesi önlenebilir.

-İshal rehabilitasyonunda yapılması gerekenler

-İshalli çocuğa, bol su ve akışkan gıdalar anne sütü, ORS, ayran ve meyve suyu verilmelidir.

-Çocuk katı yiyecekleri harcayabiliyorsa, pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt, elma ve havuç püreleri, muz verilmelidir.

-Çocuğa ORS verilmelidir. Her dışkılamadan sonra;

● 2 yaşından minik çocuklar için 1 çay kadehi

● 2 yaşından büyük çocuklar için 2 çay kadehi verilmelidir

-Erişkin fertler ise harcamak istediği kadar harcayabilirler.

İshalden korunmak için

-İshalin oluşma sebeplerinden biri uygun olmayan hijyen şartları olması sebebi ile şahsi pakliğe dikkat edilmelidir.

-İçme suyu ishale neden olabileceği için şayet sularınızdan pak olduğundan emin değilseniz netlikle kaynatıp harcamalısınız.

-Şahsi hijyen dışında, gıdaların pakliği de çok ehemmiyetlidir. Bu nedenle, sebze ve meyvelerinizi bol su ile yıkamalısınız.

-Yemekler hazırlandıktan sonra sarihte vazgeçilmemesi ve sıcakta bekletilmemesi gerekmektedir.

-Bebeklerinizin gıdalarını harcadıkları biberon, kadeh, kaşık, çatal gibi vasıtaların pakliği çok ehemmiyetlidir. Özellikle bebeğimiz emzik kullanıyorsa, pakliğine dikkat etmelisiniz.

-Konutunuzdaki çöplerin ağızlarının kapalı olması ehemmiyetlidir.

-Çocuğunuzun aşılarının zamanında yapılması ile çocuğunuzun enfeksiyonlara karşı mukavemet kazanmasını sağlarsınız.

-Çocuğunuza tuvalet ve doğru el devireme eğitimi vermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.