Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

Bebeğinizin sıkıntılı olmasının 7 sebebi

25.04.2021
121
A+
A-

Bebeğiniz asaplı mı asaplı… Kucağa alındığında kendini atmaya çalışıyor… Mamasını tükürüyor ya da eliyle çıkarıp atıyor… Sizi itiyor, ısırıp, tırmalıyor… Zaman zaman yaşadığınız bu cins vaziyetlerde onu soğukkanlılaştırmak bir cinsli muhtemel olmuyor… Peki ama hemen her ebeveynin tarif ettiği bu “asabiyetin” sebepleri neler olabilir?

Şahsiyet yapısı zaman içerisinde biçimini alsa da bazı şahsiyet özelliklerini doğuştan getiririz. Bu bakış açısı ile baktığımızda bazı bebekler değişiklerine göre daha hırçın, daha dargın tabiatlı olabiliyor. Psikolog Sena Sivri bebeklerin dünyaya dair ön bilgiye sahip olmadan yaşama başladıklarını, tecrübeledikleri şeylerin anlamlarını zaman içerisinde, şuurları oluşup neden-netice ilişkilerine vakıf oldukça kavradıklarını belirterek, “Kavrayamadıkları noktada ise hiddetlenebiliyor, hırçınlaşabiliyor ve üzülebiliyorlar” diyor. Bunun dışındaki vaziyetlerde hırçınlıklarının başka nedenleri de olabildiğine dikkat toplayan Psikolog Sena Sivri, bebeğinizi hiddetlendirebilen gidişatları anlattı, onu nasıl durgunlaştırabileceğiniz mevzusunda tekliflerde bulundu.

Yemek mevzusunda ısrar ediyorsunuzdur

Aç olduğunu düşündüğünüzde gerçeğinde bebeğiniz tok olabilir ve ısrarla verdiğiniz besini yalanlar. Şayet onu güçlerseniz hiddetlenebilir.

Ne yapmalısınız?

Bebeğiniz hırçınlaştığında ısrarcı olmayın, dikkatini dağıtıp azıcık zaman geçtikten sonra yemek yedirmeyi tekerrür deneyin.

bebek

Zafersizlik duygusuyla tanışmıştır

Hareket yeteneği büyümeye başladıkça daha çok hareket etmek ister. Ancak yürümeye başlamasıyla beraber zafersizlik duygusuyla tanışır. Her ayaklanıp attığı birkaç adımdan sonra düşmek onu mutsuz eder ve bu da asaplı, hazin olmasına, ağlamasına neden olur.

Ne yapmalısınız?

Yürümeye çalışıp düştüğünde ve buna hiddetlenip ağladığında onu motive edin, destekleyin.

Hareketlerini yasaklamaya çalışıyorsunuzdur

Mama kaşığını veya oyuncaklarını yere atmak gibi tavırlar sergileyebilir. İlk seferinde bir şey demeyip, attığı nesneleri geri verip, ikincisinde ise otoriter veya asaplı bir biçimde “hayır” demeniz, onun ne olduğunu kavramamasına ve yasaklanma hissiyle hırçınlaşmasına neden olabilir.

Ne yapmalısınız?

Psikolog Sena Sivri bu gidişatta onu cezalandırmamanız gerektiğini belirterek şunları söylüyor: “Oyuncağını hiddetlenip yere attığında oyuncağı kaldırmayın. Atma, kırma, vurma gibi tavırlarda bulunduğunda dikkatini başka şeye sürüklemeye çalışın; en beğendiği oyuncağı ile oyalamaya çalışmak gibi. Daha da ehemmiyetlisi neden hiddetlendiğine odaklanın. Belki de mama koltuğunda oturmaktan çok bunalmıştır. “

anne bebek

Kendini ifade edemiyordur

Konuşmaya başlamasıyla birlikte kendini ifade faktörün mutluluğunu yaşarken, bir yandan da kelime dağarcığı kısıtlı olduğu için kendini ifade edemediği, doğru sözcüğü bulamadığı zamanlar olur. Bunlar da onun öfkelenmesine ve hırçın tepkiler vermesine yol açabilir.

Ne yapmalısınız?

Kendini ifade edemediğinde hırçınlaşmasının basmakalıp olduğunu unutmayın, sabırlı davranın. Dil kabiliyetini geliştirmek için ona masal okumayı, bir şeyler anlatmayı, irtibat halinde olmayı deneyin.

Bitkin olabilir

Hareket maharetinin kısıtlılığına bağlı olarak kendini yasaklanmış sezer ve bu yarıyılda bebek otomobiline bindirilmek, banyo yaptırılması, üstünün değiştirilmesi gibi eylemler anne babanın tanımladığı saat ve hakimiyetlerde olduğu için onu yorabilir. Bu bitkinlik hissi de öfkelenmesine neden olur.

Ne yapmalısınız?

Israrcı olmayın. Zorunluluk gerektirmeyen gidişatlar dışında bir yere gidilmesi, üstünü lekelediğinde değişmesinin gerekmesi vb yaptırmaya çalıştığınız hareketi yapması için onu zorlamayın, yerini değiştirmeyin, uyuduğu / oturduğu yerden kalkmak istemiyorsa ısrar etmeyin, dinlenmesine fırsat tanıyın.

bebek

Yabancıların kucağına gitmek istemiyordur

6-7 aylık iken anne babasını değişik yabancılardan ayırmaya başlar ve onlar hariç kimsenin kucağına gitmek istemez. Zira yabancılar tarafından kucağa alındığında kendini güvensiz sezer, hiddetlenir, tepkisini göstermek için de ağlar veya haykırır.

Ne yapmalısınız?

“Yabancıların kucağına gitmek istemediğinde ısrarcı olmayın.” İhtarında bulunan Psikolog Sena Sivri, “Sizin için anneniz ve dostlarınız çok yakınınızdır. Ancak bebeğiniz için sizin haricinizdeki herkesin bir yabancı olduğunu unutmayın.” diyor.

Fiziksel bir mesele yaşıyor olabilir

Bebekler de erişkinler gibi fiziksel başkalaşımlardan etkilenirler. Sihrime sürecinde diş çıkarmak gibi kendisini sıkıntılı eden yeni fiziksel farklılıklarla karşılaşır ve tanışır. Bu da hırçınlaşmasına neden olabilir. Misalin yeni çıkardığı dişlere alışmaya çalışırken sızı ve batma hissi onu çok rahatsız edebilir. Aynı zamanda hasta olduğunda, ateşlendiğinde, sızısı ya da gaz meseleyi olduğunda çok sıkıntılı olabilir. Erişkinler dahi sızı ve rahatsızlığı sezip sıkıntılılığa kapılırken, bebekler kendilerini ifade edemedikleri için bu problem daha da yoğun yaşanır.

Ne yapmalısınız?

Bebeğinizin tepkilerine duyarlı olup kasvet yaşadığı gidişatı kavrayın ve doktorun nasihati güzergahında onu gevşetecek usulleri uygulayın, en ehemmiyetlisi de sabırlı olun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.