Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Bebeğinizin gelişmesini takip edin

20.04.2021
122
A+
A-

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Dalkan, çocuğun sıhhatini etkileyen meselelerin ilk olarak gelişmeyi etkileyerek ‘sihrime duraklamasına’ neden olduğunu bu sebeple gelişmenin kumpaslı olarak takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Dalkan yaptığı açıklamada, doğumla beraber başlayan gelişmenin izlenmesi, çocukluk yarıyılı süresince rutin bir biçimde yinelenmesi gerektiğini belirterek, “Çocuk sıhhati takibinde hiç önemsememe edilmemesi gereken bir parça olan gelişmenin izlenmesinde, çocuğun kilo, boy ve baş etrafı ölçümlerinin bebeklik yarıyılında daha sık olmak üzere belli aralıklarla yapılarak standart sihrime çarpıklarına işlenmesi büyük ehemmiyet taşır” dedi.

Gelişmesi takip edilmeli

Dalkan, çocuğun sıhhatini negatif etkileyen meselelerin ilk olarak gelişmeyi etkilediğini ve çoğu defa sihrime çarpığındaki sapmaların bunun ilk belirtisi olduğunun altını çizerek şunları kaydoldu:

“‘Sihrime duraklaması’ olarak adlandırılan bu vaziyet çocuğun aynı yaş, tür ve cemiyetteki akranlarına göre beklenen gelişmeyi gösterememesi olarak belirlenir. Erken tanı ve rehabilitasyon ile gelişmede duraklamaya neden olan meseleler tespit etilerek; lüzumlu rehabilitasyonların verilmesiyle, çocuğun beklenen gelişmeye ve genetik boy potansiyeline erişmesi sağlanabilir.

Gelişmenin izlenmesinde, bebeğin beden ağırlığı, boy ve baş etrafının ölçümünün dikkatle takip edilmesi gerekir. Beden ağırlığının ölçümü; bebeğin tüm giysileri çıkartılarak yapılmalıdır. Yeni doğan bir bebeğin ağırlığı vasati 2500-3500 gr kadardır. Doğumu takip eden ilk 7-10 günde ise kilosunun yüzde 5-8’ini kaybeder, buna ‘fizyolojik tartı kaybı’ denir. 10-14 günlükken doğum ağırlığına erişen bebeğin beden ağırlığı ilk üç ayda 30 gr/gün, ikinci üç ayda 20 gr/gün, üçüncü üç ayda 15 gr/gün, dördüncü üç ayda ise 12 gr/gün çoğalır. Bebek 4-5 aylık olduğunda doğum ağırlığının iki katına, 1 yaşında üç katına, 2 yaşında ise dört katına erişmiş olur. Beden ağırlığı, kısa zaman aralıklarında çok büyük farklılıklar gösterebildiği için süt çocukluğu yarıyılında gelişmenin izlenmesinde tüm ölçümlerden daha duyarlıdır ve ilk yaşta ayda bir ölçülmelidir. 1-2 yaş arasında 3 ayda bir, devam eden yaşlarda ise 6 ayda bir ölçülmesi önerilir.”

Kilosu kadar boyu da ehemmiyetli

Yeni doğan bir bebeğin boyunun ise vasati 50 santimetre civarında olacağığını söyleyen Dalkan, “Bebeğin boyu ilk 3 ayda 3.5 cm/ay, ikinci üç ayda 2 cm/ay, üçüncü üç ayda 1.5 cm/ay, dördüncü üç ayda ise 1.2 cm/ay uzayarak bir yaşında doğum boyunun 1.5 katına erişmiş olur. Çocuk dört yaşına geldiğinde doğum boyunun 2 katına, 12 yaşında ise 3 katına erişir. Boy ölçümleri, eksik beslenme ve akut kısa yarıyıl enfeksiyon geçirilmesi gibi farklılıklara duyarlı değildir. Kronik uzun yarıyıl hastalık ve beslenme noksanlığının, boyu etkilemesi için en az altı aylık bir müddet geçmesi zorunludur. Boy kısalığı, uzun süreli beslenme beceriksizliğine veya kronik bir hastalığa işaret eder ve erken fark edilmesi, ileri yarıyılda mümkün boy kısalığını önlemek açısından ehemmiyetlidir.

Baş etrafı ise, beynin gelişmesini gösteren bir parametredir ve 0-3 yaş arasındaki çocuklarda kumpaslı olarak takip edilmelidir. Doğumda 35 cm olan baş etrafı, ilk iki ayda vasati 2 cm/ay, 2-6. aylarda 1 cm/ay, 6-12. aylarda ise 0.5 cm/ay gelişir” diye konuştu. Doğumdan itibaren sıradandan büyük baş etrafı, kanama veya hidrosefali beyin boşluklarında genişleme gibi ehemmiyetli hastalıkların erken belirtisinin ehemmiyetli olduğuna işaret eden Dalkan, daha sonradan baş etrafında beklenenden az sihrime ise, beyin gelişimindeki geriliği gösterebilen bir belirti oludğunu sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.