Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Bayanların yaşamını kabusa çeviren 5 mesele

27.04.2021
103
A+
A-

Kariyer şansına ertelenen konutluluklar, anne olma isteğinin ileri yaşlara kayması, hormon kumpassızlıkları ve erken menopoz oranının çoğalması bayanların bir hayli jinekolojik meseleyi yaşamasına neden oluyor.

Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şule Selvi, bayanlarda en sık tesadüfülen jinekolojik meseleler hakkında bilgi verdi.

Eğitim ve çalışma yaşamı bayan hastalıklarını da değiştirdi

İrtibat çağında bilgilenme, bilinçlenme ve doğru yönlenmenin de tesiriyle, bayanlar artık meselelerini çok daha rahat paylaşıyor. Bayanların eğitim ve çalışma yaşamına daha fazla katılması hamilelik ve doğum oranlarında düşüşe, jinekolojik problemlerde ise çoğalışa neden oldu. Ortak tuvalet kullanımı ve korunmasız cinsel yaşam, enfeksiyonların yayılım süratini artırırken, hayat müddetinin uzaması da menopoz sonrası yarıyıldaki kasvetlerin ve jinekolojik kanser rakamlarının yükselmesine neden oluyor. Yaşanılan bölge ve mevsimsel değişiklikler sebebiyle metamorfoz gösterse de en sık görülen jinekolojik meseleler şu biçimde sıralanıyor.

1. Vajinal enfeksiyonlar

Bu enfeksiyonlar genellikle akıntı şikayetiyle kendini gösteriyor. Ancak zaman zaman mevcut natürel akıntıdan değişik olarak renk farklılığı, koku, yanma, kaşıntı, ilişki sırasında sızı ve hatta kanama ile izleyebiliyor. Rehabilitasyonun ilk basamağını genital hijyenin doğru bir biçimde yapılması oluşturuyor. Pamuklu iç çamaşırı giymek, genital asitliği ayarlanmış hijyen mahsulleriyle paklik yapmak, afaki günlük ped kullanmamak çoğu zaman rehabilitasyon edici ve önleyici olabiliyor. Hijyen kaidelerine uyarak enfeksiyonun önüne geçmek olası olamıyorsa rehabilitasyon antibiyotiklerle sağlanıyor.

2. Adet kumpassızlığı

Her kadının adet yarıyılının kendine has özellikleri vardır. Bazıları bu yarıyılı çok şiddetli sızı ve kanamalarla geçiriyor. Bazıları içinse gidişat bütün tersi… Kanama ister az, ister çok isterse de aralıklı olsun bu gidişat çoğu zaman hormonal kumpassızlığın tesiriyle bir hayli ehemmiyetli hastalığın bulgusu olabiliyor. Bu hastaların öncelikle tetkik ve ultrasonla değerlendirip altta uyuyan bir hastalığın olup olmadığının ortaya çıkartılması ve varsa nedene müteveccih rehabilitasyon uygulanması gerekiyor. İlaç ya da operasyon gerektiren bir gidişat yoksa bazen rehabilitasyona dahi gereksinim dinlenmeyebiliyor. Kısa yarıyıllı kolay hormonal tertip ediciler uygulanabiliyor. Adet kanaması klasikleri ve anormallikleri mevzusunda bilinçlendirme ve bireye özel vaziyetleri değerlendirmek çok ehemmiyetlidir.

3. Hamile kalamama

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler çoğu zaman sabırsız olabiliyor. İlk sınamalarından sonra hamile kalamayan bayanlar hemen “acaba kısır mıyım?” gibi bir evhama kapılıyor. Ancak kısırlık tanısının konulabilmesi için 1 sene müddetle kumpaslı ve korunmasız cinsel ilişkiye karşın hamilelik olmaması gerekiyor. Kısırlık, bayanlar kadar erkekleri de ilgilendiren bir mesele. Polikistik over belirtiyi, endometriosisçikolata kisti ve ileri yaş bayanlarda kısırlığa neden olan en ehemmiyetli nedenler arasında yer alıyor. Ancak bayanların takribî üçte birinde kısırlığın nedeni bulunamıyor. Kısırlık kuşkusu olan çiftlerin değerlendirilmesine öncelikle erkekten başlanıyor. İlk olarak sperm testi yapılıyor, ardından ise bayanlarda yumurtlama meseleyi ve tüplerde tıkanıklık olup olmadığı değerlendiriliyor. Çıkan neticeler istikametinde uygun rehabilitasyon uygulanıyor. Zorunlu gidişatlarda ise çiftler takviyeci faize tekniklerine yönlendiriliyor.

4. Pelvik kist ve kitleler

Sıklıkla adet kumpassızlığı ve sızı şikayeti ile müracaat eten hastalarda yapılan tetkikte yumurtalık kist, kitleleri veya rahimde miyom ismi verilen kitleler görünüyor. Kist veya kitleler değerlendirilirken hastanın şikayet derecesi, yaşı, hamilelik temennisi de kesinlikle göz önünde bulunduruluyor. Bu hastalara bazen ilaç rehabilitasyonu veya cerrahi müdahale gerekebiliyor. Bazen ise takip dışında rastgele bir rehabilitasyona gereksinim dinlenmiyor. Hastaların rehabilitasyonunda en ehemmiyetli kriter kist veya kitlenin iyi yada makûs mizaçlı olup olmadığının tespitinden geçiyor. Bu meselelerde çoğalış yaşanmasının en ehemmiyetli nedeni ise teşhis imkânlarının daha öncekine oranla çok daha tesirli olması.

5. Şiddetli adet sancısı

Bazı bayanlar için adet yarıyılları dayanılmaz sızıların yaşandığı günler olarak geçiyor. Hayat niteliğini fantastik derecede düşüren bu sızılara zaman zaman acil müdahale dahi gerekebiliyor. Çoğu zaman bu sızıların altında uyuyan neden bütün olarak ortaya çıkartılamıyor. Ancak şiddetli adet sancısı yaşayanların kesinlikle hekime görünmeleri gerekiyor. Altta uyuyan başka bir neden yoksa rehabilitasyon genellikle şikayete müteveccih asıllaşıyor. En sık tesadüfülen neden kronik enfeksiyonlar ve endometriozis meseleyi. Sızı kesici, ödem çözücü, gerekirse psikolojik yardım sağlanması gibi bireye özel uygulamalar yapılması gerekebiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.