Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Bayan ve erkek dost olabilir mi

13.04.2021
109
A+
A-

Bayanlar ve erkekler… Peki bu ayrı dünyaların iç içe geçtiğini düşünürsek, ama yalnızca “dostluk” çerçevesinden bunu yapmaya çalışırsak netice ne olurdu sizce? Çok sıkı arkadaş bir bayan ve bir erkek yaratmak acaba olası mı?

Yanıt azıcık evet, azıcık hayır…

Reelinde çok az literatür bayanlar arası ilişkilere yer vermiştir. Bayan psikolojisi uzmanları bayanların daha çok erkeklerle kurdukları ilişkiler üzerine araştırmalar yapmıştır. Donovan ve Sanford, Bayanlar ve Benlik Hürmeti Women and Self-Esteem adlı kitaplarında bayanlar arası ilişkilere ek olarak bayan ve erkeğin arkadaş olup olamayacağına ve erkeklerin bu vaziyete bakışına değinmişlerdir.

Bayanlar arası ilişkilerin esasları çocuklukta atılır. O yarıyılda genelde kızlar alkışlarını birbirlerine gösterirler. Ancak ergenlikteki birtakım fiziksel ve psikolojik başkalaşımlar “bayan” benliğinin ortaya çıkmasını sağlarken, genç kızların birbirlerine gösterdikleri alkışı, erkek alkışına dönüştürür. Artık bayanlar arası sohbetlerin mevzusu “erkek dostlar” olmaya başlamıştır.

Bir kadının yakın etrafını yalnızca kız dostlar ve “seçilen bir erkek” olarak görmek elbette ihtimalsizdir. Mektep yaşamı ve sonrasında iş etrafı, bayanı bir hayli erkekle etkileşim kurmaya yöneltir. Kimi bayan birbirinden değişik erkeklerin oluşturduğu etraftan –“partner” olarak görmeksizin- erkek dost seçme meylinde olabilir. Ancak “Bayanlar ve Benlik Hürmeti”nda, bu meyilde olan bayanların bayan-erkek dostluğu kurma sürecinde bir hayli güçlüğün ortaya çıkabileceğine dikkat çekilmiştir.

Neden bayan-erkek arkadaşlığı kurmak güçtür?

Bayanlarla erkekler arasında dostluk kurulmasını güçleştiren en ehemmiyetli nedenlerden biri bayanların ve erkeklerin “dostluk” kavramına yüklediği anlamların değişikliğidir. Bayana göre dostluk duygu paylaşımını ifade ederken, erkekler için ortak bir etkinlik yapabilmektir. Misalin, bir erkek birlikte futbol ya da bilardo oynayabildiği birini dostu olarak görürken, bayan bir mevzu hakkında saatlerce fikir yürütüp, tartışabildiği birini dostu olarak görür. Bu değişik anlamlandırmalar altında da doyurucu bir dostluk kurabilmek güçtür.

Bunun dışında cemiyetsel cinsiyet rollerinin de dostluğun şekillenmesi üzerinde ehemmiyetli bir tesiri vardır. Bayanlar dost olarak gördükleri bireylerle yakın temasta olmak, sarılmak ve duygularını aktarmak isterler. Oysa erkekler, bayan arkadaşlarını değerken kendilerini rahat sezmediklerini dile getirmişlerdir.

Erkeklerin daha çok cinsel ilişki kurmak istedikleri bayanlara karşı fiziksel ve laflı temasta bulunmaya meyilli oldukları da kitabın araştırma neticeleri arasında yer alır. Bunun dışında “dostluk” çerçevesi içerisinde erkeklerin bayanlarla yaptıkları laflı bağlantılarda bayanların konuşma stillerini kendilerine yakın bulmadıkları ve bu nedenle de bayanlarla dostluk kurmaya isteksiz oldukları da söylenebilir.

Dostluk reelinde günlük yaşamda sıkça kullandığımız bir kelime olmasına karşın bayan ve erkekler için değişik devingenleri içinde barındırır. Cinsiyet tesirlerini göz önünde bulundurmaksızın, ideal dostluğun denk seviye ve ortak yaşantıya bağlı olduğu söylenebilir. Ancak bayan ve erkek bu tabloya dahil olduğunda vaziyet değişik bir hal alır. Bayan ve erkeklerin kendilerine ait dünyalarının iç içe geçmesi güç gözükse de, bu iki dünyanın kesişim alanı ilişkilerin sıhhatli bağlantıyla desteklenmesi halinde bayan-erkek dostluklarına konut sahipliği yapabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.