Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

Baş sızısı çocuğunuzun mektep zaferini etkiliyor

18.04.2021
130
A+
A-

Yetişkin insanlarda olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Yineleyen baş sızıları mektep meselelerine, bilme eforluğuna neden olabilir. Ebeveynler çocukların şikâyetleri ciddi olmadan ve süreğen kronik hale gelmeden baş sızısını genellikle geçiştirirler. Altta uyuyan nedenler alışılagelen nedenler olabileceği gibi yaşamı tehdit eden meselelerin habercisi de olabilir. Bu surattan çocuklardaki baş sızısını umursayarak detaylı bir biçimde değerlendirmek ve sebeplerini ortaya çıkarmak gerekir.

Anne babalar dikkat

Şayet çocuğunuz başının ağrıdığını çok sık söylemeye başladıysa, mektep zaferinde eksilme, zevk aldığı etkinliklerden sakınma, fazla ışık ve hengameden rahatsız olarak suskun ve karanlık yerler seçim etmeye başladıysa, uykudan uyandıran bir baş sızısı varsa ciddiye alın ve bir uzmana müracaat etin. Çocuklarda görülen baş sızısının kesinlikle incelenmesi gerektiğini belirten Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, beynimizin bir uzuv olarak sızıya duyarlı olmadığını ancak beyni sıkıştıran, tazyik yapan, içindeki akışkanı ve kan akımını etkileyen her türlü vaziyetin sızıya duyarlı beyin çeperleri, damarlar ve beyinden çıkan asaplar aracılığıyla sızı dinlememize neden olduğunu söyledi.

Baş sızısı mektep zaferini tesirler

Doç. Dr. Ayvaz, “Ülkemizde yapılan muhtelif çalışmalarda mektep çocuklarındaki baş sızısını genelde %28 oranında bulurken bu vaziyetinde %16 oranında mektebe devamsızlıkla sonuçlandığı gösterilmiştir. Bir başka çalışmada da mektep revirine veya hemşiresine müracaat etme sebepleri arasında baş sızısının %75 oranında en sık görülen şikâyet olduğu tespit edilmiştir. Mektep çocuklarında aynı zamanda stres ve evham vaziyetlerinde de en sık kullanılan mazeretin baş sızısı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır” biçiminde konuştu.

Kız çocuklarının başı daha çok ağrıyor

Baş sızısını ‘beyinde veya bedende alana gelen bozukluğun habercisi başka bir deyişle alarmı’ diye belirleyen Doç. Dr. Ayvaz, “Çalışmalar baş sızısını çoğaldıran nedenler içinde yaş, cinsiyet, ailede baş sızısı hikayesi ve taşıt yakalama hikayesi varlığının ehemmiyetli olduğunu göstermektedir. Baş sızısı yedi yaşına kadar kız ve oğullarda denk oranda görülürken bu yaştan sonra kızlarda sıklığı giderek çoğalmaktadır. Yineleyen baş sızısı sıklığı yedi yaşına kadar %2.5 iken 15 yaşında bu oran %15’e çıkmaktadır. Erken ergenlik yarıyılında kızlarda erkeklere oranla iki kat daha sık görülmektedir” dedi.

Besinlere dikkat edin

Baş sızılarını ilk ve ikincil baş sızısı bozuklukları olarak sınıflandırıldığını vurgulayan Doç. Dr. Ayvaz, ilk baş sızısı bozukluklarını şöyle anlattı: “İlk bozukluklar olarak öncelikle migren, gerilim tipi ve küme biçiminde baş sızısı bozukluklarını görüyoruz. Bu tip baş sızıları genellikle yineleyici ve süreğen şahsiyettedirler. Yaşamı tehdit etmezler ancak hayat niteliğini negatif doğrultuda etkilerler. Etrafsal etmenler bu tip baş sızıları için tetikleyici olabilir. Misalin hengame, fazla ışık, açlık, bitkinlik, uykusuzluk, stres, yelli ve tazyiki yüksek hava gidişatı, bazı gıdalar peynir, çikolata, kafeinli meşrubatlar, bazı meyveler, monosodyum glutamat kapsayan hazır besinler, baş sızısı krizlerini çoğaldırır. Krizler dışında hasta tamamen bayağıdır.”

Telefon ve tabletleri uzun müddet kullandırmayın

İkincil baş sızısı bozukluklarının daha sık yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Ayvaz, akut sinüzit gibi enfeksiyon hastalıklarının baş sızısına neden olabileceğini, halsizlik, ateş, fazla geçime ve devamlı sızı gibi bulgular verebileceğini belirtti. Rehabilitasyon edilmezse yaşamı tehdit edici anevrizma yırtılması veya beyin uru gibi hastalıkların da ikincil baş sızısı grubunda yer aldığını, en korkulan vaziyetler olmasına karşın bunların çok ender görüldüğünü söyledi. Uyku kumpassızlığının da baş sızısına neden olduğunu andırdıran Ayvaz, anne babalara şu ihtarlarda bulundu: “Uyku kumpassızlığı çocuklarda baş sızısı yapabilir. Çocuklarınızın kumpaslı ve yeterli yattığından emin olun. Ayrıca bilgisayar, tablet ve telefonun da fazla kullanılması geçime saatinin geçirilmesine, uykunun kaçırılmasına yol açtığı gibi baş sızılarını da tetikler. Çocuklarınızın sıhhati için bu bağlantı ve cümbüş vasıtalarını tamamen menetmekten ziyade kullanım vakitlerini hudutlu ve hakimiyetinizde olmasını sağlayın.”

Evvel nedenleri ortadan kaldırın

Çocuklarda ara gizeme olan kısa süreli ve hafif sızıların sık görüldüğünü ve genellikle özel bir rehabilitasyon gerektirmediğini söyleyen Doç. Dr. Ayvaz, rehabilitasyonun orta veya şiddetli olan, yineleyen veya ilerleyici olan sızılarda lüzumlu olduğunu belirtti. Rehabilitasyonun ilk basamağını , ‘ilaç rehabilitasyonundan evvel başı ağrıtan nedenler ortaya çıkarılıp bu nedenlerden sakınmaya çalışmak’ olarak belirleyen Doç. Dr. Ayvaz, “Baş sızısının akut rehabilitasyonu ve krizlerin gelmesini, ortaya çıkmasını önleyici ilaç rehabilitasyonları değişiktir ve hekim teklifi güzergahında yapılmalıdır. Hekim hakimiyeti olmadan sızı kesicilerin devamlı ve fazla kullanımı böbrek, karaciğer gibi hayati uzuvlara hasar verebilecek tesirler yapabilir. Öncelikle nedeni ortadan kaldırmaya müteveccih rehabilitasyon yaklaşımı seçilmelidir” biçiminde konuştu.

Rutin göz tetkiki yaptırın

Çocuklarda görme yanılgılarının da baş sızısına neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Ayvaz, laflarını şöyle bitirdi: “Kırma hatayı gibi görme ile alakalı baş sızılarında uygun gözlük rehabilitasyon edici olabilir. Çocuklarda göz ve görme meseleleri her zaman basit fark edilemeyeceğinden, şikâyeti olmasa da, rutin göz tetkikinden geçmesi önerilmektedir. Baş sızısına neden olan vaziyetler ortadan kaldırılmadıkça yapılacak rehabilitasyonlar ya kısa süreli fayda sağlar ya da tesirsiz kalır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.