Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Baba adaylarının yaşadığı 8 evham

22.04.2021
89
A+
A-

Gebelik evveli ve sonrası eğitimleri, ebelik dayanağı ve bayan sıhhati ile alakalı tüm hastalıkların tanı ve rehabilitasyonuna müteveccih hizmetler sunan Hamile Okulu’nun kurucusu Ebe Asude Oflaz; “Ülkemizde baba adayları doğum evvelinde 8 esas evham yaşıyor.”

Oflaz’a göre, “yolda doğurursa?” ve “doğum süreci çok uzun sürdü, ne zaman doğuracak?” sualleri, baba adaylarının öncelikli 2 esas endişesi gidişatında.

Ya yolda doğurursa

Doğum, uzun, yavaş ve giderek sürat kazanan bir süreçtir. İlk kere bebek sahibi olacak olan babalar bu fobiyi daha sıklıkla yaşarlar. Özellikle ilk doğumlarda hazırlık fazı vasati 12-24 saat sürebilir. Anne-baba adayı bu zamanı rahatça evinde geçirebilir. Erken sağlık kurumuna gitmek, doğumu serileştirmek ismine afaki müdahalelere neden olacaktır. En doğru zamanda sağlık kurumuna gitmek için konutta profesyonel bir ebe dayanağı almak en doğru karar olabilir.

Doğuma kaç şahıs gidelim

Doğumun natürel ilerleyebilmesi için annenin mahremiyetinin korunması en ehemmiyetli etmenlerden biridir. Zira doğum içgüdüsel bir eylemdir. Mahremiyeti sağlandığı anda anne, tamamen kendi içine döner ve doğumuna odaklanır. Kollanıyor olma duygusu doğumda çalışan hormonları kesintiye uğratarak doğum sürecini yavaşlatır veya bozar. Anneye doğumda en az şahıs ile takviye etmek, doğum sürecini pozitif etkileyecektir.

Suyu geldi, bebek susuz mu kaldı

Doğum sürecinde suyun ne zaman geleceğini öğrenemeyiz. Anneler, bu bilgiyi yalnızca doğum sürecini yaşarken bilebilirler. Suyun, doğum kasılmalardan evvel gelmesi çok acil bir gidişat olmayabilir. Su geldikten sonra 12-24 saat içerisinde doğumun kendiliğinden başlaması beklenir. Bir yandan su yapımı devam ettiği için bebeğin susuz kalması çok basmakalıp değildir. İlk 24 saat içerisinde doğum reelleşmediyse “antibiyotik” rehabilitasyonu başlanabilir. Faal fazda suyun gelmesi gidişatında bebeğin susuz kalması gibi bir gidişat mevzubahisi değildir.

Beli çok Sızıyor, bir mesele mi var

Bel sızısı doğumun ilerlediği, faal fazda bebeğin inişi sırasında aldığı pozisyon ve annenin kuyruk sokumuna yaptığı tazyikle alakalıdır. Bu sebeple bel sızısı, doğumun natürel ilerlediğinin bir göstergesidir. Kuyruk sokumuna yapılacak baskılı masaj veya sıcak uygulamalarla anne gevşetilebilir.

Gözleri neden kapanıyor, çok mu yoruldu

Müdahale edilmemiş ve kendi tabiatına vazgeçilmiş doğumlarda, sürecin süratlendiği faal fazda annenin doğum hormonlarında da çoğalış olur. Doğumun ilerlemesi için lüzumlu olan oksitosin hormonunun yanı gizeme endorfin de çoğalır. Annenin uyku lüzumu, çoğalan endorfin hormonuyla alakalıdır. Endorfin hormonu annenin kasılmalar arasında dinlenmesini sağlayarak yeni kasılmalar için onu hazırlar. Anne uykulu ise doğum süreci natürel olarak ilerliyor demektir.

Çok uzun sürdü ne zaman doğuracak

Doğum yavaş ilerleyen ve uzun biyolojik bir süreçtir. Bu sürece hürmet göstermemek ve afaki müdahaleler uygulamak, sezaryen yapmanın yolunu açabilir. sıhhat personeli kadar anne-baba adayı da sürece hürmet göstermelidir. Anne-baba doğuma hazırlık eğitimi almışlarsa, doğum sürecinin yavaş ve uzun süreceğini öğrenirler.

Karım neden kusuyor

Doğum sürecinin ilerleyen fazlarında kasılmalarla açılmaya başlayan rahim ağzına, bebeğin başının basısı neticeyi annede bulantı ve kusma olabilir. Baba adayları bu vaziyetten kaygı duysalar da, gerçeğinde bu gidişat doğumun olağan ilerliyor olduğunu ve yanaştığını gösterir.

Neden uyumak istemiyor

Annenin uyuyarak kasılmaları karşılaması, bebeğin annenin kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak daha çok sızı dinlemesine neden olur. Doğumda annenin dikey olarak durması bebeğin yerçekimini de kullanarak doğum kanalına inmesini basitleştirir. Anne içgüdüsel olarak bu bilgiyle hareket eder. Annenin özgür hareket etmesi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan anneye basitlik sağlar. Anneyi yatağa uyumaya zoraki etmek, doğumun natürel ilerleyişine müdahale etmektir.

Doğumda baba adaylarına nasihatler

* Doğumda eşinizin başucunda olun.
* Ikınma mücadelelerini destekleyin.
* Pozitif ve destekleyici tümceler kullanın.
* Sakin olmaya çalışın ve hekimle bağlantıyı devam ettirin.
* Hekimin ya da ebenin yönergelerini beraber yineleyin.
* Doğum sancıları arasında dinlenmesini sağlayın.
* Doğumdan sonra da yanında olun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.