Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,14
DOLAR 8,6393
EURO 10,1577
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

Baba adaylarının 7 endişesi

06.04.2021
55
A+
A-

Eşinize baba olacağını söylediğiniz zaman dinlediği ilk coşku kimi zaman yerini ebeveyn olmak ile alakalı endişelere vazgeçebilir. Öte yandan çevreden dinlediğimiz, kendi çocukluk deneyimlerimizden edindiğimiz çok rakamda doğru bildiğimiz yanlışlar da tutumlara yansır. “Peki, nedir baba adaylarının en sık dinledikleri endişeler?” Bu sualin yanıtını Kadın ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Dilek Öztürk’e verdi.

Güven Endişesi

Günümüzde baba adaylarının dinlediği en kemikleşmiş derin fobi: Ailemi gözetip onlara tehlikesiz ve kumpaslı bir yaşam sağlayabilecek miyim fobisidir. Bir Hayli bebek sahibi olan ailede anne-baba birlikte çalışıp kazanılan iki şahsiyet bir aileye parçalanırken, artık iki kazanç üç şahsiyet bir aileye dağılınır. Bazen anneler ilk senelerde çocuklarını kimseye itimat etmek istemediklerinden, ilk seneleri birlikte geçirmek istediklerinden kazanç bir anda yarıya iner. Bu babaya parasal manevi bir yük olur ve erkek bu evhamı dile getirmekte zorlanır. Anne adayı bebek doğmadan bu evhamı eşiyle konuşmalı, paylaşmalı ve tasarı yapmalıdır. Çocuk doğduktan sonra anne bu stil konuşmaları yapamayacak kadar bitkin ve duygusal olur.

Performans Endişesi

Baba adaylarının %80’inden aşırısında doğum anında eşlerine dayanakçı olamayacaklarına dair fobileri vardır. Bayılmaktan, kusmaktan veya tam akan beden akışkanlarının içinde midelerinin bulanmalarından kaygı dinlerler. Bu fobilerin çoğu medyada gördükleri, okudukları ve dinledikleri hikâyelerden kaynaklanır. Ancak bir reel vardır ki: Temennileri bu doğrultuda olsa dahi, genellikle bu temennileri hakikatleşmez. Zamanı geldiğinde beğendiği kadının yanına duran, elini yakalayan, ona destek kelimeleri fısıldayan hep babalar olur. Burada yalnızca kan göremeyen erkekler bir ayrıcalık oluşturur. Kan görmeye katlanamıyorsanız doğumhaneden çıkın. Bu meselenizi göz arkasını etmeyin. Zira ebe veya doktor o anda bayılan babadan çok anne ile ilgilenmek vaziyetinde kalacaktır.

Vefat Fobisi

Bir hayatın başlamasına siz neden olmuşken ve oluşan bu hayatı adım adım izlerken ister istemez yaşamın sonu da usunuza kazanç. Kendi vefat korkunuz baş gösterir. Artık daha öncekisi kadar genç ve devingen ve sıhhatli değilsinizdir. Sizin yaşamınızı devam ettirecek birey gelmiştir ve her şey tasarıya göre işlerse siz ondan evvel bu dünyaya gözünüzü yumacaksınızdır. Ancak bu çok da erken olmamalıdır. Bu çocuk kendi ayaklarının üzerinde duruncaya dek, onun yaşamındaki oluşabilecek tüm meseleleri siz çözünceye dek yaşamak zorunda sezersiniz kendinizi. Bir baba bir defasında bana şöyle demişti: “Artık can vermeye hakkım yok gibi seziyorum.”

Eşinizin Sıhhati ve Çocuğunuzun Sıhhati ile Alakalı Endişeler

Doğum oldukça korkutucu bir tecrübe. Bu tecrübe sırasında sanki hoşlandıklarınızın başına cinsli makûs şey gelebilir gibi sezersiniz. Sıhhatli bir bebek sahibi olan etrafınızdakilere özenir kendi çocuğunuzun da sıhhatli olması için dua edersiniz. Doğumda her şey yolunda gittiğinde dahi kendinizi saklıca bebeğiniz el ve ayak parmaklarını sayarken bulabilirsiniz. Ancak doktorunuzun söylediklerini uyduğunuz, doğum ve bebek bakımı hakkında bilgilendiğiniz sürece bu evhamınızı asgariye indirebilirsiniz.

İlişki Fobileri

Babalar eşlerinin çocuklarını kendilerinden daha fazla hoşlanacaklarından ve kendilerini bu özel ilişkinin dışından bırakacaklarından kaygılanırlar. Özellikle doğumdan sonraki ilk bir iki ayda bebeğin anne sütün emdiği ve anneye %100 bağımlı olduğu aylarda anneler süt artırıcı hormon olan prolaktin seviyelerinin yüksekliği sebebiyle eşleriyle derisel temastan sakınabilirler. Bu tutum da babaların kaygılarını artırır. Bu sebeple bu ayrılığın kısa süreli ve hormonsal sebepli olduğunu öğrenen babalar bu kaygılarını eksiltirler. Çocuğunuz ile oluşturacağınız o özel ilişkiye gelince şunu öğrenmek gerekir. Anne ve baba olarak çocukla olan ilişkiye değişik eforlar katıyorsunuz. Anne çocuğa güven, sıcaklık ve rahatlık sağlarken, baba çocuğa hürlüğü, fert olmayı ve dünyayı öğretir.

“Kadınsal” Tıbba Karşı Sezilen Fobi

Erkekler jinekolojik masalara, doğumhanelere, içlerinde daha çok bayanların yaşadığı yerlere aşina değillerdir. Kendilerini rahatsız ve tedirgin sezerler. Yalnızca seyirci olarak orada bulunmak dahi bir erkeğin endişesini artırabilir. Doğumhaneler baba adaylarının kendilerini rahat sezmeleri için tertip edilmemişleridir. Evvelden bir doğumhaneyi görmüş olmak, doğuma hazırlık kursuna gitmiş olmak ve bu mevzuyu okuyup incelemiş olmak baba adayını çok gevşetir ve bulunduğu etraftan evham dinlememesini sağlar.

Dostlarını ve Serbestliğini Kaybetme Fobisi

Bebek doğduktan sonra “yalnızca aile babası” olması gerektiğine dair bir kaygı dinleyen baba adayı bu mevzuyu bebek doğmadan evvel eşiyle durgun görüşebilmeli. Bir bebek elbette mesullük çoğalışına neden olup zaman kısıtlaması yaratacak. İlk aylarda eşiniz sizden dayanak bekleyecek, siz de uykusuz kalacaksınız. Ancak şunu unutmamak gerekir ki siz de eşiniz de kendisine özel bir zaman ayırmaya hakkı olan fertlersiniz. Eşinizin de dostlarıyla buluşmaya, onları görmeye hakkı var. Bu mevzu doğum evveli konuşulduğu zaman meselesiz biçimde doğumdan sonraki ilk aylarda da daha öncekisi kadar yoğun olmasa dahi dostlarınızla buluşur onlarla müddet geçirebilirsiniz. Konutta oturup bebeğine bakan annelerin de bir bütün zamanlı iş yaptıklarını unutmadan karşılıklı olarak birbirinize hürlükler tanıyabilirisiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.