Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Aşk mı saplantı mı

22.04.2021
86
A+
A-

Tarih süresince herkesin peşinden koştuğu, anlamını çözmeye çalıştığı, kendince tarif ettiği, filmlere, şarkılara, kitaplara, sanat yapıtlarına mevzu olmuş bir duygu vaziyeti; Aşk… Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Psikolog Sena Sivri aşkı şöyle belirliyor: “Beynin psikolojik bir yatırımıdır aşk. Yaşayabileceğimiz en kapsamlı duygusal yaşantı olan sevginin bir alt basamağıdır. Çok daha spesifik ve dorukta yaşanan bir duygudur. İnsanın beğenebilme ve üretebilme kapasitesidir. Biyolojik yapısının ötesinde, zekasal, psikolojik ve sosyal eylemleri kapsar. Doğumdan vefata kadar devam eden sevgi üretme ve beğenilme lüzumunu doyurmaya dair bir süreçtir.” Yaşanılan duygu vaziyetinin aşk mı saplantı mı olduğunu kavramak için şahsın kendisine sorması gereken 10 esas sual olduğunu söyleyen Psk. Sivri, önemli uyarılarda bulundu.

aşk

Sıhhatli aşkın yararları çok

Aşık olan birey çevresine keyif saçarken, bilmeye, üretmeye daha sarih oluyor. Kendisini, meseleleri çok daha basit çözecek eforda seziyor, hadiselere daha pozitif yanaşıyor, çevreye karşı daha ılımlı bir insan haline geliyor. Psk. Sivri, sıhhatli aşkın bağışıklığı dahi kuvvetlendirdiğini vurgulayarak “Aşık ferdin ilk etapta beynindeki dopamin salınımı çoğalır. Bu, şahsı daha zinde, hareketli, heyecanlı bir hale sokar. İştah ve uyku gereksiniminde eksilme alana kazanç. İlerleyen aşamalarda seratonin ve endorfin salınımının çoğalışına bağlı olarak daha serinkanlı, dingin, mutlu bir ruh haliyle birlikte motivasyonda, özgüven hissinde, konsantrasyonda çoğalış alana kazanç. Natürel bu vaziyet sıhhatli aşkta olasıdır” diyor. Aşkının karşılığını alamayan, beğendiğini kaybeden, hoşlanma ve beğenilme döngüsünde kayıplar yaşayan şahıslarda sıhhatli aşktan bahsetmek muhtemel olmuyor.

aşk

Saplantı yaşamı zindan ediyor

Sıhhatli aşkın; şahsın kendine dinlediği sevgiyle ilintili olduğunu; kendiyle, etrafıyla, hayatıyla geçimli ve sıhhatli bir ilişki kurmuş ferdin aşkının da sıhhatli olacağını belirten Psk. Sivri, aksi taktirde bunun bir bağımlılığa ve saplantıya dönüşmesinin kaçınılmaz olacağını vurguluyor. Psk. Sivri “Saplantıya dönüştüğünde şahsın işlevselliği ve kişilerarası ilişkilerinde bozulmalar ortaya çıkar. Yalnızca aşık olunan birey dışında bir mutluluk ve tatmin kaynağının olmadığına inanan birey kendine ve etrafına hasar vermeye başlar, depresif duygu vaziyeti, tavır ve endişe bozuklukları gibi vaziyetlerle karşı karşıya kalabilir. Dopamin salınımındaki eksilmeye bağlı olarak iştah ve uyku kumpasında rahatsız edici başkalaşımlar, seratonin ve endorfin salınımındaki eksilmeye bağlı olumsuz duygu gidişatında çoğalış, iş ve/veya mektep performansında düşüş, kişilerarası ilişkilerinde bozulmalar, konsantrasyon meseleleri, dikkat dağınıklığı görülebilir. Bağışıklığı iyice cılızlar. Tablonun uzun sürmesi halinde birey bunlardan kurtulmak, kendini teskin etmek ismine içki madde kullanımına yönelme riskiyle karşı karşıya dahi kalabilir” diyor.

aşk

Kendinize sormanız gereken 10 sual

– Aşık olduğum şahsı kesintisiz, her dakika, her saniye düşünüyorum.

– Kesintisiz onunla bağlantı halinde olmak, konuşmak istiyorum. Konsantrasyon meseleleri yaşıyorum.

– Her gün görüşmek istiyorum. Görüşemediğimde ilişkimizde problem olduğunu düşünüyorum.

– Daha Önceki dostlarımdan, sosyal etrafımdan uzaklaştım, görüşmüyorum.

– Onunla her konuşmamdan sonra kızdı mı küstü mü diye endişelenip, ilişkimin bitmesinden korkuyorum.

– En minik bir mesele veya kavgaya tahammülüm yok, ilişkimi kaybedeceğimi düşündürüyor.

– Bana süre ayırmadığı, telefonu açmadığı, gerekçe belirttiği, başka işi olduğu anlarda beni istemediğini, beğenmediğini düşünüyorum.

– Mektep / iş performansımda düşüş var. Yaptığım işlere konsantre olmakta eforluk sürüklüyorum.

– “Benimle olmayacaksa kimseyle olmasın” diye düşünüyorum.

– Beğendiğim şahsa bir cinsli güvenemiyorum.

aşk

Netice

Bazen bireylerin, çevresindekilerden “Seninki aşk değil, saplantı” tümcesini dinlediğini, bazen yaşadığı duygu yoğunluğu ile baş edemediğinde kendisine bunu sorduğunu belirten Psk. Sivri; “Yaşanılan duygu vaziyetinin aşk mı saplantı mı olduğunu kavramak için birey kendine bu 10 suali sormalıdır. Çoğuna ‘evet’ yanıtı veriyorsa, şahsi ve sosyal yaşamında meseleler yaşıyor, aynı zamanda bu duygu gidişatına bağlı psikolojik problemler yaşıyorsa burada aşktan ziyade bir takıntıdan, saplantıdan bahsetmek doğrudur. Sıhhatli aşkta da hoşlanılanın kaybedilmesine müteveccih endişe, zekada içerdiği alan ve zamanda çoğalış, coşku mevcuttur ama egemen olan esas duygu mutluluktur. Egemen olan duygu sıkıntılılığa dönüştüğünde oradaki sıhhatli aşk değil, saplantıdır! Bu gidişatta kesinlikle bir uzman dayanağı gerektiği alınmalıdır” diyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.