Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Aşk beyinde büyüyor

16.04.2021
86
A+
A-

Mevsimlerin üzerimizde yarattığı çok değişik tesirler bilimsel olarak açıklanabiliyor. Aşk da bunlardan birisi…

Florence Nightingale Hastanesi’nden Sağlık Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil’e göre tüp bebek sınamalarında bahar aylarındaki pozitif hormonal metamorfoz dahi, hamilelik kısmetini yüzde 45 çoğalıyor.

Eş tercihinin şuur dışı etmenleri ve aşkın hormonlar, beden üzerindeki tesiri

Vücutsal simetri

Hücrelerimiz simetrik olacak biçimde ikiye ufalanarak artsa da genetik yanılgılar ve etraf etmenleri sebebiyle bedenimizin iki yanı bütün simetrik olarak doğmuyoruz. Bu surattan eş tercihimde şuursuzca simetriyi hedefliyoruz. Bunun daha doğurgan, dayanıklı ve sıhhatli jenerasyonlar için şuursuzca seçim ediyoruz.

Surat

Erkeklik hormonu seviyesine bağlı olarak surat hatları daha belirgin sert kenarlı, anlı ve çenesi geniş olanları, bayanlarda östrojene bağlı kısmen daha ufak ve yuvarlak çenesi, alnı dar dolayısıyla gözleri daha bariz olanları çekici buluyoruz.

Vücutsal oranlar

Erkekler bayanlarda beli ince ve dolayısıyla doğurganlığı vurgulayan belin kalça etrafına oranı 0.7 etrafı olanları seçim ediyor. Bayanlar ise erkelerde 0.8 ila 1.0 oranını ve geniş omuzları seçim ediyor. Hormon seviyeleri ve beslenme ile ilişkili bu oranlardaki fertlerin kalp-damar, şeker, kanser gibi hastalıklara daha az tutuldukları öğreniliyor. Yağ ambarlarının açlık sırasında kullanılacak yakıt olması manayı sebebiyle balık eti görünümü seçim ediliyor.

Yanlış eş seçmemek için kokuya dikkat

Görünüş kadar deri kokusu da çok ehemmiyetli olabiliyor. Kendimize en uygun eş adayının deri kokusu bize daha çekici geliyor. Bayanlarda adet yarıyılımda, erkeklerde atletik faaliyet sırasında bu koku çoğalıyor havaya dağılıyor. Simetrik erkeklerde daha yoğun olduğu söyleniyor. Araştırmalara göre feromen denilen sezmeden idrak ettiğimiz bu kokular, bağışıklık sistemi ve genetik yapısı bizden değişik bireyleri seçim etmemize yol açıyor. Tabiatta melezlerin daha dayanıklı, üretken ve hoş olması buna bağlanıyor. Acayip bir araştırma bunu kanıt ediyor: Sabun ve parfüm kullanmadan 2 gün giyilmiş erkek tişörtlerini koklayan kadınların, kendinden çok değişik genetik yapıdaki erkeklerin tişörtlerini çekici buldukları, doğum hakimiyet hapı kullananların ise bu farkı ayırdedemedikleri bildiriliyor.

Bilimsel araştırmalara göre Aşk’ın, farklı hormonların ön tasarıda olduğu üç ayrı kademesi olduğu düşünülüyor. Beyinde oluşan bu hormonal farklılıklar Us Hastalığı’dan pek de değişik değil. Aşık olmak hakikatte karşı türden birinin genlerine dinlenen şuursuzca bir sevgi olabilir gerçeğinde.

Aşkın kademeleri var

Aşık olunca, vücudumuzdaki değişen kimya sebebiyle yanaklarımızı ateş basıyor, ellerimiz soğuk oluyor kalbimiz telaşlı atıyor, iştahımız eksiliyor, midemize kramplar giriyor, kendimizi dağları delen Ferhat gibi eforlu ve dayanıklı sezmeye başlıyoruz. Hatta ilk bir sene, beyin geliştirici etken denilen bir protein de üretiliyor.

İlk kademe: Şehvet

Cinsiyet hormonları olan östrojen ve özellikle testosteron her iki türde de bulunuyor ve cinsel güdüyü başlatıyor. Bu kademede her iki türün de fazla hevesle sanki gözü dönüyor.

İkinci kademe: Cazibe

Beyinden salgılanan dopamin, seratonin, oksitosin böbreküstü bezlerinden salgılanan adrenalin kontrolündeki bu yarıyılda iştahsızlık, uykusuzluk, devamlı eşini düşünme gidişatı oluyor.

Dopamine: Aynı zamanda kokain ve nikotin tarafından aktive oluyor, keyif, coşku enerji veriyor. Hoşlanılan bir müziği dinlemek de aynı hormonu çoğaldırıyor. Fazla faallenmesi aksine beynin duyarsızlaşmasına neden oluyor.

Adrenalin: Stres, coşku hormonu, iştahsızlık, terleme, kalp çarpıntısı, ateş basması, midede asit çoğalışına neden oluyor.

Serotonin: Çıldırmış gibi anlamsız tavırlara yol açıyor. Saplantı Hastalığı’nda da bu hormonda balanssızlık olduğu öğreniliyor. Bu hormonu etkileyen tipte antidepresan kullananların aşık olamama meseleyi olabileceği söyleniyor.

Üçüncü kademe: Bağlılık

Cazibe ebedîye kadar sürmüyor. Doğan veya doğacak bebeğin uzun müddet bakım gerektireceği aslı, eşlerin birbirine bağlılık dinlemesini sağlayacak oksitosin ve vazopresin hormonlarını artmasına reelleşiyor.

Oksitosin: Cinsel ilişki sırasında, hamilelikte, emzirme yarıyılında, kucaklama sırasında salgılanan sevgi/nefret/kıskançlık hormonu olarak öğreniliyor. Annenin bebeğine delice bağlılığından da mesul olduğu öğreniliyor. Egzersiz sırasında dahi salgılandığından, karşı türde bağlılık hissi oluşturabiliyor. Şizofreni rehabilitasyonunda dahi oksitosin hormonunun yararlı olabileceği söyleniyor.

Vazopresin: Deney hayvanlarında bu hormon bloke edilirse eşler birbirini birden terkediyor.

Hakikat aşk

İlk kademede dış görünüş ve bilinçaltı, idrak edilen koku ile büyüyen cinsel güdü ön tasarıdayken, tavırları geçimli, genetik yapıları birbirine uygun çiftlerin kalıcı ilişkilerindeki romantik aşkın, MR analizde beyinde çok daha yoğun aktiveye yol açtığı gösteriliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.