Site rengi

Tasarım

ALTIN 566,85
DOLAR 9,8254
EURO 11,4802
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Parçalı Bulutlu

Aşk acısı kalp sıhhatini negatif etkiliyor

05.05.2021
53
A+
A-

Kalp, aşkı sezdiğinde bedende neşe ve mutluluk veren endorfin hormonu salgılanıyor. Kalp dahil tüm uzuvlar bundan pozitif etkileniyor. Düşük sosyo-ekonomik düzey, sosyal destek yetersizliği, iş stresi, aile hayatında bunalım, anksiyete, husumet ve D tipi karakter; hem kalp-damar hastalığı KDH büyüme tehlikesine, hem de mevcut olan KDH’nın muayenehane seyrinin makûslaşmasında katkıda bulunur. Düşük eğitim düzeyi, düşük kazanç, düşük statülü iş sahibi olma veya muhtaç bir mesken bölgesinde hayata biçiminde belirlenen düşüksosyo-ekonomik düzeyin kadın ve erkeklerde hem tüm sebepli, hem de KDH’ya bağlı vefat tehlikesini çoğaldırdığını gösteriyor.

Kalp sıhhatini negatif etkiliyor

Sosyal yalıtım ve sosyal destek yetersizliği, başkalarından izole veya irtibatı olmayan şahısların zamanından evvel KDH’dan can verme tehlikeyi taşıyor. İş ve aile hayatında yüksek psikolojik arzlar ve iş gerginliğine bağlı stresin erkeklerde KDH gelişimi için bir tehlike etkeni olduğuna dair ispatlar mevcut. Kadınlar ile alakalı çalışmalar daha az olmasına rağmen, aile hayatında uzun süreli stres gidişatının da KDH tehlikesini çoğaldırdığı görülüyor. Psikolojik hastalıklar arasında bunalımın, bir çok çalışmada KDH gelişimini çoğaldırdığı ve muayenehane seyri makûslaştırdığı, anksiyete ve panik hücumların da KDH vaka tehlikesini çoğaldırdığı öğreniliyor. Yaygın anksiyete ve panik saldırılar mevcut KDH’nın seyrini daha da makûslaştırabilir. Son çalışmalar anksiyetenin yeni KDH ve kalp krizi sonrası istenmeyen hadiseler için bağımsız bir tehlike etkeni olduğunu doğruluyor. D tipi karakter yapısı kronik stres altında kalan ve stresle baş etme usullerini bulamayan evhamlı, mutsuz, bitkin, gönülsüz olan şahısları içerir. Bu bireyler, hiçbir şey yapmak istemezler. Olumsuz düşüncelere sahip olan, sosyal ve iş yaşamından kopuk tiplerdir. KDH geçirme tehlikeleri banal popülasyona göre 2-3 kat fazladır.

Aşk acısı kalbi acıtıyor

Ayrılık ya da kalp acısının kanı pıhtılaşmasında, kan tazyikinde, stres hormonu düzeylerinde ve kalp sürati hakimiyetinde farklılıklara yol açtığına dair ispatlar bulunuyor. Ek olarak hadiseden sonraki ilk birkaç ayda, fertlerin kolesterol düşürücü ilaç veya aspirin gibi gözetici ilaçları kumpaslı olarak alamadıkları öğreniliyor. Bu tip kumpaslı ilaç kullanımında, ani kısa süreli kesilmelerin çoğalmış kalp-damar vaka tehlikesine neden olabilir. Bireyin çok beğendiği yakınlarından birini kaybetmesi, sevgililerin veya eşlerin ufalaması gibi emosyonel streslere bağlı olarak, çoğunlukla kadınlarda görülen, adrenalin gibi stres hormonlarının çoğalmasına bağlı olarak göğüs sızısı, soluk darlığı, kasvet, fenalık gibi semptomlarla izleyebilir ve kalp krizini taklit edebilir. Ancak bu duygu-gidişat bozukluğunun çok yoğun yaşanması neticesinde kalp krizi gibi ciddi KDH’lar asıllaşabilir.

Hiddetten uzak durmak için yapmanız gerekenler

– İş stresinden sakınmak için tasarılı hareket edilmeli, yapılması gereken acil işlere öncelik verilmeli ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılmalı.

– Yapılmaktan beğenilmeyen etkinliklerde başka seçenekler düşünülmeli.

– Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve içki tüketiminden uzak durulmalı.

– Trafikte strese girenler, yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalı. Gün içindeki boş zamanlarımızda ya da bekleme müddetlerinde çanta, doküman tertip etmek, konutu derlemek, aramaya fırsat bulamadığımız şahıslarla telefonla görüşmek gibi daha evvel ertelenen işler yapılabilir.

– Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için bireyler birbirlerini dinlemeli. İrtibatın, özellikle endişenin ve acının paylaşılmasının insanları hafiflettiği araştırmalarla ispatlanmış gidişatta.

– Gülmek bedenin natürel mutluluk hapı olan endorfin salgılanmasına neden olur. Başka Bir Deyişle mutluyken güldüğünüz gibi , güldüğünüzde de mutlu olursunuz. Gülmek rehabilitasyon eder.

– Stresin yüksek tansiyon, baş sızısı gibi hastalıkları tetiklediği aşinayı gibi, gülmenin de asapları rahatlattığı, kan dolaşımını basitleştirdiği de bilimsel olarak ortaya konuldu. Araştırmalar, müzik dinlememizi öneriyor zira müzik, kortizol salgısını yavaşlatarak stres hormonlarının düzeyini düşürüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.