Site rengi

Tasarım

ALTIN 794,06
DOLAR 13,4356
EURO 15,2651
BIST 2.048,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Yağmurlu

Aşılama ve tüp bebek arasındaki farklar

24.04.2021
79
A+
A-

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek ve aşılama rehabilitasyonu arasındaki farklar hakkında bilgi verdi.

Çiftler uzun uğraşlar neticesinde hamileliği sağlayamadıkları zaman, değişik takviyeci faize teknikleriyle tutku ettikleri bebeğe kavuşmayı ister. Bunu şuurlu olarak uygulayabilmeleri için öncelikle kısırlık mevzusunda uzman bir hekime gitmeleri gerekir. Bu vaziyette kendileri için en uygun usulün tanımlanması gerekir. Cemiyet içinde yaygın inanışa göre tüp bebek usulüyle herkes hamile kalma kaderini tutmaktadır. Ancak bu rehabilitasyonda dahi bazı şartların sağlanması gerekir. Yapılan tetkik neticesinde ve muayenelerden sonra çiftlerin maliyeti daha az olan usullerle bebek sahibi olabileceği tanımlanabilir. Bu vaziyette daha uzun ve sıkıntılı olan tüp bebek rehabilitasyonuna başlanmayabilir. Çiftler aşılama usulü gibi rehabilitasyonlarla bebek sahibi olabilir.

Tüp bebek rehabilitasyonu ve aşılama usulü nedir

Tüp bebek rehabilitasyonu erkeğin ve kadının faize hücrelerinin beden dışında emin şartlarda döllenmesiyle yapılmaktadır. Tüp bebek usulü, banal usullerle hamile kalamayan bayanlara uygulanmaktadır. Bu rehabilitasyon usulü evvelleri cerrahi operasyonlar sonunda ya da enfeksiyon sebebiyle tüplerinde kalıcı zararlar alana gelmiş bayanlara uygulanmış, daha sonradan kısırlığa neden olan öteki nedenlerin de rehabilitasyonunda kullanılmıştır. Günümüzde nedeni açıklanamamış olan kısırlıklarda, erkeğe bağlı kısırlıkta, endometriozis meselelerinde tüp bebek rehabilitasyonu sayesinde galibiyetli neticeler alınmaktadır. Son zamanlarda uygulanan mikroenjeksiyon usulüyle sperm rakamı düşük, hatta hiç spermi olmayan erkeklerin rehabilitasyonunda da zafer elde edilmektedir.

Aşılama usulü ise yeniden uzun zaman hamile kalmaya çalışan, fakat bunda galibiyetli olamayan bayanlara uygulanmaktadır. Bu usulün uygulanması için erkekte sperm, bayanda yumurta hücresi ve sarih olan tüplerin bulunması gerekir. Kolay bir biçimde uygulanan usulde sperm hücreleri kadının rahim içine vazgeçilmektedir. Bu usulle hamile kalamayan çiftlerde % 20 oranında çoğalan hamilelikler tespit edilmiştir. Aşılama usulü basit bir uygulama olsa da, çiftlerin evvelinde natürel hamilelik yollarını uygulaması öneri edilmektedir. Bu biçimde hamilelik elde edilmediyse, aşılama usulü kullanılabilir. Bayanların uygulama sırasında hiç sızı dinlemediği son derece basit bir uygulamadır. Şayet bu usulle hamilelik elde edilemezse, tüp bebek rehabilitasyonu uygulanabilir.

Tüp bebek ve aşılama arasında olan farklar nelerdir

Aşılama rehabilitasyonu son derece basit ve sızısız bir uygulama olmasına karşın, tüp bebek usulü son derece meşakkatli ve güçlü bir süreçtir. Tüp bebek usulünde bayanlara yumurta toplama düzeyinde anestezi verilmesi gerekir. Bu safha anestezi uygulanmadığında, son derece sızılı bir süreçtir. Aşılama rehabilitasyonu hazırlıklardan sonra birkaç dakikada bitirilen bir usuldür. Ancak tüp bebek usulü daha uzun bir süreci içermektedir. Aşılama rehabilitasyonuyla eşlerde hamilelik elde edilemezse, çiftlerin tüp bebek rehabilitasyonunu sınama ihtimali bulunmaktadır. Ancak tüp bebek rehabilitasyonuyla bebek sahibi olabileceği tespit edilmiş olan çiftlerin galibiyetsizlik vaziyetinde dahi, yine tüp bebek rehabilitasyonu yapılması gerekir. Zira tüp bebek rehabilitasyonu takviyeci faize usulleri içindeki en son safhadır. Her iki usul arasındaki farklardan birisi de, maliyetleridir. Aşılama rehabilitasyonu daha uygun maliyetlerle yapılmaktadır. Ancak tüp bebek usulü daha pahalı bir rehabilitasyon usulüdür.

Tüp bebek nasıl yapılır

Bu takviyeci faize rehabilitasyonu sırasında bayan ve erkeğin faize hücreleri aynı beden sıcaklığına uygun olan bir etrafta 24 saat müddetle bekletilmektedir. Bu vakit sonunda elde edilen yumurtaların vasati olarak yarısında döllenme alana gelmektedir. Bu döllenmiş yumurtalara cenin ismi verilir. Ceninler rehabilitasyonun son düzeyinde, kadının rahmine yerleştirilmektedir. Ceninler rahim içine rahim ağzından ince bir katater ile yerleştirilmesi cenin transferi düzeyi olarak belirlenir. Cenin transferinden sonra bayanlarda vasati olarak yarısında hamilelik elde edilir. Ancak bu hamileliklerin bir kısmı düşükle sonuçlanabilir.

Tüp bebek rehabilitasyonunun uygulandığı çiftlerin takribî % 40’ında galibiyete erişilmektedir. Bazen uygulamalarda ki zafer oranı %70-80’leri bulur. Fakat %20-30 gibi oranda çiftlerde kullanılan tüm usullere karşın hamilelik elde edilemez. Tüp bebek rehabilitasyonunda kadının yumurtalıkları muhtelif ilaçlar verilerek uyarılır. Bu uyarılma cenin elde etmek için daha fazla yumurtanın oluşması içindir. Rahmin içine yerleştirilen çok rakamdaki cenin hamilelik kaderini çoğaldıracak bir etmendir. Bu surattan yapılan cenin transferlerinde çoğul hamilelikler izlenir. Bunun önüne geçebilmek için, ülkemizdeki idaremeliklere göre 35 yaş altındaki bayanlara 1 cenin, 35 yaş üzerindeki bayanlarda ise 2 cenin transferi yapılmaktadır.

Tüp bebek rehabilitasyonunda safhalar nedir

Yumurta gelişimi: Yumurta gelişimi için geçen yarıyıl takribî olarak 12-16 gün sürer. Bayanda yumurtalığın ilaçlara vereceği cevaba göre lüzumlu doz ayarlanıp yumurta gelişimi sağlanır.

Yumurta toplama: Bu safhada kadının sızı sezmemesi için sedasyon anestezisi uygulanır ve transvajinal ultrasonografi ile yumurtalar bir araya gelir.

Döllenme operasyonu: Yumurta toplamadan sonra erkekten alınan spermlerle laboratuvar etrafında döllenme operasyonu yapılır.

Cenin transferi: Bu safha anestezi gerektirmeden yapılan sızısız bir harekâttır. Ultrason takviyesiyle rahme sokulan ince bir kataterle yapılır.

Bekleme süreci: Emriyo transferinden sonra ikinci haftanın sonuna doğru bayana hamilelik testi yapılır. Tüp bebek rehabilitasyonunun en stresli düzeyi budur.

Aşılama usulü hangi koşullarda uygulanır

Bu usulle hamilelik oluşturulması için, erkeğin sperm sahibi olması, bayanda yumurta yapımı olması gerekir. Bunlar yetersiz olduğu takdirde, öncelikle sualin giderilmesi ve aşılama rehabilitasyonuna başlanması gerekir.Rehabilitasyon evvelinde gereken muayenelerin yapılmaması halinde, rehabilitasyonun galibiyetsizlikle sonuçlanması vaziyetinde çiftler negatif olarak etkilenebilir. Bu sebeple rehabilitasyon evvelinde eşlerin bilgilendirilmesi ve gereken muayenelerin yapılması gerekir. Bu biçimde zafer oranı yükselmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.