Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Aşık olmanın insan sıhhati üzerindeki pozitif tesirleri

17.04.2021
86
A+
A-

Masallara mevzu olan, üzerine şiirler yazılıp şarkılar bestelenen aşk, en ihtimalsiz vaziyetlerde dahi iyi ve sıhhatli sezilmesini sağlayabiliyor. Psikolojik tesirlerinin yanı gizeme yaşanan hormonal başkalaşımlardan dolayı aşk; kilo verme, mutluluk hissi ve kalp sıhhati üzerinde pozitif tesirler yapıyor. Memorial Şişli Sağlık Kurumu Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya, aşkın insan sıhhati üzerindeki tesirleri hakkında bilgi verdi.

İşte aşık olmanın insan sıhhati üzerindeki pozitif tesirleri…

Aşkla beraber hormonlarınız değişiyor

Bir Hayli araştırmaya mevzu olan aşkın; hormonal etkinlik, sosyal etkileşimler, öğretiler ve fiziksel teması kapsayan karışık bir yapısı bulunmaktadır. Özellikle aşkın başlangıç yarıyılında, beynin bazı bölgelerinde olması gerekenden fazla hormonal başkalaşımlar tanımlanmaktadır. İnsan sıhhati üzerinde aktif olan oksitosin, vazopressin ve dopamin hormonları aşkın ilk günleri ve ilerleyen süreçlerinde rol almaktadır.

Aşk ve vefa hormonların oyunu

Aşk ile beraber bedende, mutluluk ya da sevgi hormonu olarak öğrenilen oksitosin hormonu oranı çoğalmaktadır. Oksitosin hormonu, bayanda doğum ve emzirme yarıyılında rol alan esas hormondur. Anne ile bebek arasındaki bağın da oksitosin hormonu ile kurulduğu öğrenilmektedir. Aynı hormon erkeklerde, anne-bebek arasında oluşan bağ ilişkisi gibi bağlanmayı tetiklerken beğenme ve vefa duygularını artırmaktadır. Aşk sürecinde çoğaldığı tespit edilen öbür bir hormon vazopressin de kan hacmi ve konsantrasyonunu tertip etmektedir. Aynı zamanda vazopressin hormonu bağlılık duygusunu da yükseltmektedir.

Aşk ile zayıflayabilirsiniz

“Aşkından iğne ipliğe döndü” lafı reelinde hormonal başkalaşımların fiziksel yansımasıdır. Beyinde “hipotalamus” ismi verilen ve hemen hemen tüm hormonları tertip eden bölgede aşk ile beraber bazı farklılar oluşmaktadır. Aşk yarıyılında noradrenalin denilen salgının çoğalması iştahı baskılamakta dolayısıyla kilo verilmesini sağlamaktadır.

Kalbinizi aşkla gözetin

Aşkın kalp üzerinde de pozitif tesirleri bulunmaktadır. Aşkı tarif ederken kullanılan “Onu görünce kalbim yerinden çıkacakmış gibi atıyor” tümcesi mecazi değil, asıl bir gidişatı yansıtmaktadır. Katekolamin denilen adrenalin ve noradrenalin sayesinde kalp atım sürati çoğalmaktadır. Aşk sırasında kalp süratinin çoğalması, bedene daha fazla kan pompalanmasına neden olarak kalp ve öbür uzuvların daha yararlı çalışmasına yol açabilmektedir.

Maksatlarınıza aşk dopingi

Aşk beyinden salgılanan dopamin hormonu seviyesini yükseltmektedir. Haz alma duyusunun oluşmasına takviyeci olan dopamin hormonunun odaklanma ve dikkat üzerinde pozitif tesirleri bulunmaktadır. Beyindeki bilgi akışı üzerindeki tesiri bulunan dopamin mutlu ve sosyal bir şahsiyet ile beraber özgüven ve zafer hissini artırarak mesleksel gayelere erişmede ehemmiyetli katkı sağlamaktadır. Dopamin seviyesinin düşmesi hafıza, dikkat ve mesele çözme maharetinde eksilmelere neden olabilmektedir.

Sıhhatine de iyi geliyor

Aşk ile çoğalan dopamin, östrojen ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarını da artırmaktadır. Cinsellikte ehemmiyetli rol oynayan östrojen ve testosteron hormonları bedende değişik misyonlar da üstlenmektedir. Östrojen, kemik yapısını gözetip, kalp ve damar sıhhatinde gözetici tesir gösterirken; testosteron hormonu da eforla kemikler ve sıhhatli bir bağışıklık sisteminin oluşmasında ehemmiyetli rol üstlenmektedir.

Aşkın safhaları ve zamanı var

Aşkın safhaları ve zamanı da hormonlar tarafından yönlendirilmektedir. Başlangıçta fazla sevinçli, uykusuz, iştahsız ve kalp çarpıntılı yarıyıl; zamanla daha soğukkanlı, empati yapılan ve bağlılık duygusu egemen bir yarıyıla evrilmektedir. Çiftler neşelenme, stres, yeis gibi duyguları eş zamanlı yaşamaya başlamaktadır. Fizyolojik bağ denilen bu yarıyılda kortizol hormonunun tesiri daha fazla görülmektedir. Aşkın safhaları gibi zamanı mevzusunda da hormonlar ön tasarıya çıkmaktadır. Erkekte cinsiyet hormonları hastalık veya ciddi stres altında değil ise, sabah pikleri apaçık olmak üzere her gün devamlı salgılanmaktadır. Kadının cinsel isteğinin çoğaldığı, daha sosyal tavırlar sergilediği, daha iyimser ve devingen olduğu yarıyıl dolayısıyla aşık olabilme ihtimalinin azami olduğu zaman ise adet yarıyılının 2. ve 3. haftası aralığıdır. Aşık olmak için tüm bu kimyevi aritmetiğe zaman etkenini de katmak gerekebilmektedir. Aşk tüm bedene pozitif tesirler yapmaktadır ancak her duygu gibi aşk da miktarlı ve sıhhate hasar vermeyecek biçimde tüm safhaları ile şuurlu bir biçimde yaşanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.