Site rengi

Tasarım

ALTIN 524,31
DOLAR 9,2220
EURO 10,7186
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Sağanak

Aşık mısın yoksa takıntılı mı

02.04.2021
163
A+
A-

Takıntılı aşk asırlar süresince ahlakı yapıtlarda romantik bir biçimde anlatıldı. Romeo ve Juliet’in aşkları için intihar etmelerinden tutun da bir hayli romantik filmde dahi, birinin takıntılı bir biçimde aşık olması, hırpalayıcı tavırlara neden olabilecek bir tutumdan çok özenilesi bir şeymiş gibi anlatılıyor. Oysa takıntılı aşk us sıhhati meselelerinin habercisidir.

Uzman Muayenehane Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, takıntılı aşkın bulguları, nedenleri, teşhis ve rehabilitasyon usulleri hakkında faydalı bilgiler verdi:

Sıhhatli ve takıntılı aşk arasındaki fark nedir

“Sıhhatli ve takıntılı aşk arasındaki fark, takıntılı aşkta partnere karşı dinlenen ilk baştaki fazla coşku ve hayranlık dolu hislerin zaman içinde takıntı derecesine varmasıdır. Takıntılı aşk ve delüzyonel vesveselere sabreden kıskançlık us sıhhati problemlerinin habercisidir ve erişkin şahısların yüzde 0.1’inde görülür. Delüzyonel kıskançlıktan muzdarip olan bireyler mesela bir iş dostu, eşleri ya da partnerlerini dışarıda gördüğünde selam verse ya da eş veya partnerleri caddeden geçen birine azıcık dikkatli baksa, hemen onları vefasızlıkla yargılarlar”

İçki kullanan erkekler daha yatkın

“İçki bağımlısı olan erkeklerin delüzyonel kıskançlık geliştirmeye özellikle daha yatkın oldukları tanımlanmıştır. Bayanlarsa, tanımadığı birinden ziyade tanıdıkları birine karşı takıntılı aşk dinlemeye daha meyillidir. Takıntılı aşka yakalanan bayanlar genelde yaşamlarının bir yarıyılında kendilerine dayanakçı olmuş bireylere karşı bu cins bir aşk geliştirirler. Pek yaygın olmasa da takıntılı aşkın şiddet kapsadığı olaylarda, erkek ve bayanların denk oranda şiddete müracaat ettiği görülmüştür. Şahısta takıntılı aşk gelişimine taban hazırlayan tehlike etkenlerinden biri bireyin bütün zamanlı bir işinin olmaması, ailesinde psikiyatrik problemleri olan, özellikle de delüzyonel bozukluk yaşayan bireyler bulunmasıdır”

Takıntılı aşkın sebepleri nelerdir

Psikolog Mehmet Başkak, bir bireyin takıntılı aşktan muzdarip olduğunu gösteren ihtar etkenlerini şöyle sıralıyor:

-Düşük özgüven/ fazla derecede onaylanma temennisi

-Aşık olduğu birey hakkında aralıksız konuşma isteği

-Aşık olunan şahsı aralıksız arama, ileti/mail yollama, onunla her an birlikte olmayı isteme

-Aşık olunan bireye onu bıkkınlık verecek derecede fazla alaka gösterme

-Biriyle alakalı fazla ebatta iyi ya da makûs duygular sezme, balanslı olamama

-Aşık olunan bireyin yalnızca pozitif ya da negatif doğrultularına odaklanma

-İşe, eğlenmeye, sosyalleşmeye ve aşık olunan birey dışında kalan yaşamdaki öbür birey ve mevzulara konsantre olmada güçlük sürükleme

-Aşık olunan bireyin yaşamını ve yapıp ettiklerini takip ya da hakimiyet etme teşebbüslerinde bulunma

Takıntılı aşkın rehabilitasyonu nedir

Psikolog Mehmet Başkak, takıntılı aşkı teşhis etme süreçlerinde, şahısta takıntılı aşk bulgularının yanında bazı ruhsal bozuklukların bulguları da var mı ona bakmak ve varsa bu bozuklukların rehabilitasyonuna öncelik verilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu ruhsal bozukluklar mesela şizofreni, bipolar bozukluk, delüzyonel bozukluk ya da organik bir tıbbi gidişattan kaynaklanan beyin belirtiyi olabilir.

Psikolog Başkak, takıntılı aşkın nasıl rehabilitasyon edileceği mevzusunda şu bilgileri verdi:

“Takıntılı aşkın rehabilitasyonunda hem aşık olan hem de aşık olunan birey için, özellikle de bu iki birey halihazırda bir ilişki yaşıyorlarsa, sıklıkla psikoterapiye gereksinim dinlenir. Danışmanlık hizmeti almak da bereketli olabilir ve her iki partner de ilişkilerini sıhhatli bir biçimde hayallerinde canlandırabilir ve özgüvenlerini çoğaldırmaya müteveccih onaylama tümceleri ve öbür bazı teknikleri kullanmayı bilebilirler. Takıntılı aşktan muzdarip olan birey tehditkar ya da riskli tavırlar sergileyemeye başlamışsa, o zaman bazı legal adımlar atmak, polis ve savcılık nezdinde bazı tedbirlerin alınmasını sağlamak gerekebilir.”

Sıhhatli aşkın yöntemi

Peki sıhhatli aşk dedikleri nedir? Uzman Muayenehane Psikolog Mehmet Başkak, sıhhatli aşkı şöyle tarif ediyor:

“Partnerine fazla derecede hayranlık dinleme ve onu çılgıncasına beğenme yarıyılı genellikle sıhhatli bir aşk ilişkisinin ilk aylarında görülür. Birey, aralıksız aşık olduğu şahsı düşünür ve her dakikasını onunla geçirmek ister. Sıhhatli bir aşk ilişkisi genelde zaman içinde başkalaşıma uğrar ve o ilk başlardaki fazla yoğun duygular ve coşku sona erer. Sıhhatli bir aşk, seneler içinde olgunlaşır ve partner ya da eşler birbirlerine karşı vefa, dostluk, fedakarlık ve hürmet hisleriyle dolarlar. Sıhhatli bir aşkta, her iki partner de birbirleri tarafından beğenildiklerini, önem verildiklerini ve birbirlerine hürmet dinlediklerini içten bir biçimde sezerler. Böyle bir ilişkide, partnerlerden her birinin kendine ait fertsel bir alanı vardır ve partnerler, aşk ilişkileri dışında, fertsel olarak kendi profesyonel yaşamlarını sürdürme, eğlenme ve yeni dostluklar edinme olanağına sahiptirler.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.