Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Arıtma Aygıtları Riskli mi?

17.08.2021
270
A+
A-
Arıtma Aygıtları Riskli mi?

Yaşamak için gerçekten neye gereksinimimiz var? Yemek, hava, su, uslu telefonunuz, ya da sosyal medya mecraları? Yanıt : Su! Suyun yaşamımız için en ehemmiyetli gıdalardan biri olduğunu her fırsatta belirtiyoruz. Suyu harcamanın ehemmiyeti de bu surattan herkes tarafından öğrenilen bir şey. Peki sağlıklı suya erişmek ismine kullandığımız arıtma aygıtları? Bu haftaki yazımda ‘Su arıtma aygıtları sağlıklı mı?’ sualine yanıt veriyoruz.

Natürel kaynaklara sahibiz

Suyun pak kabul edilen yüzde 90’ında ise asla olmaması gereken nitrit, nitrat, kadmiyum, bromat, arsenik, asbest, cıva, mermi, toluen vb. öldürücü maddelerdir. Olsalar dahi ağa verilebilmeleri için pak su legal hudutların altında bedellerde olmaları gerekir. Fakat bazı araştırmalar bu kıymetlerin olması gerektiği seviyelere göre yüksek kaldığını ve suların bu maddeleri kapsayabileceğini söylemektedir. Beynelmilel EWG başka bir deyişle Etrafsal Çalışma Grubu’na göre suların çoğunda bunlar ve hatta daha aşırısı olabilmektedir. Neyse ki iyi haberlerim de var. Türkiye dünyadaki en tehlikesiz içme suyu kaynaklarına sahip olup natürel kaynak sularını şişelenmiş olarak ihraç edebilen bir ülkedir. Ancak çeşmeden akan suyunuzla alakalı araştırmanızı yaparsanız, suyunuzda olabilecek bu zahmetli maddeleri tespit edebilirsiniz.

Her sene rapor sunulur

Tehlikesiz suya ulaşım, temel insan haklarımızdan biri olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde büyük bir çoğunluğun bir sonraki yudumunun nereden geleceğini düşünmek zorunda kalmadığı için talihliyiz. Ancak burada dahi işler ters gidebilir ve suyumuz kirlenebilir. Şehir Sağlık Müdürlükleri, her sene şehirleri ile alakalı yayınladıkları ayrıntılı raporlarda kendi şehirlerinde yapılan bölgesel su tahlillerini yayınlarlar. Su dağıtımı ile yetkili bölgesel müesseseler, suların sağlık açısından tehdit olmayacak biçimde sisteme verildiğinden emin olacak biçimde tahlillerini yapar ve dağıtıma verirler. Ancak ülkemizde en fazla popülasyona sahip olan İstanbul’da geçtiğimiz senelere ait raporlara bakıldığında elde edilen misallerin incelemelerine göre çeşme sularının yüzde 5-10’u içilemez gidişatta. Başka Bir Deyişle 10 şahıstan neredeyse birinin içtiği suyun, virüs ve bakteri kapsama olasılığı var.

Filtrelerden faydalanın

İçme suyunu daha tehlikesiz hale getirmek için bazı insanlar konutta su filtreleri kullanıyorlar. Bu filtreleme sistemlerinde dört ana çeşit vardır:

– Damıtıcı makineler suyu kaynatır ve buğuyu yoğunlaştırır, böylece damıtılmış su elde edilir.

Etkin karbon filtreleri, tat ve kokuya tesir eden bazı organik lekeleyicileri kaldırabilir. Bazı sistemler aynı zamanda klorlama yan mahsulleri, çözücüler ve böcek öldürücüler ya da bakır veya mermi gibi bazı metalleri uzaklaştırmak için planlanmıştır.

– Karbonlu ters ozmos birimleri, pestisitler ve petrokimyasalların yanı gizeme nitratları ve sodyumu da kaldırabilir. EWG en tesirli filtreleme için ters ozmos birimlerini kullanmayı nasihat etmektedir. Bunlar, suyu yarı iletken bir çeperden geçirmek için konut tazyikini kullanırlar. Çözünmüş katılar da dahil olmak üzere çok muhtelif pisleyici maddeleri kaldırabilirler ve arseniklerin arınılması için onaylanan tek tiplerdir.

– Etkin alümina kapsayan iyon metamorfoz üniteleri, kalsiyum ve magnezyum gibi suyun sertleşmesini sağlayan mineralleri kaldırabilir. Bu genellikle karbon absorpsiyonu veya ters ozmos gibi başka bir filtrasyon usulü ile beraber kullanılır. Su filtrelerini seçim ederken beynelmilel NSF standartlarına tabi olduğuna emin olmanız gerekir. Milli Sanitasyon Vakfı tarafından verilen sertifikalar istikametinde elde edeceğiniz suyun hangi standartlara göre filtre edildiği ve arınıldığı belgelenmelidir. Özellikle ters ozmos birimlerini alırken NSF/ANSI 58 sertifikasyonunu denetlemeniz önerilmektedir.

Suyun niteliği çok ehemmiyetli

Su tüketiminin hayatsal ehemmiyete sahip olmasının arkasında uyuyan en ehemmiyetli neden, su kaybı olarak ifade edebileceğimiz dehidrasyondur. Yeterli ölçüde su içmeyen biri, dehidrasyon sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Bitkinlik, kafa karmaşıklığı, hafıza kaybı, baş dönmesi, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, kuru-buruşuk cilt, kırılgan saç, cılız tırnaklar ve baş-adale sızısı; az su içmek sonucunda karşılaşılabilecek gidişatlardan birkaçıdır. Gereken müdahale yapılmadığı ve dehidrasyon kronik hal aldığında, hayatı tehdit eden metabolik problemlere yol açarak daha ciddi vaziyetlerin büyümesine neden olur. Misalin erken ihtiyarlama bunlardan biridir… Yapılan araştırmalar, fazla ölçüde su harcamanın da hayatsal işlevleri tehdit eden vaziyetlere neden olduğunu gösteriyor. Bu sebeple her şeyde olduğu gibi su harcarken de balansı muhafaza etmek çok ehemmiyetli. İçtiğimiz suyun niteliği ve güvenirliliği, en az su içmek kadar ehemmiyetlidir.

Su gereksinimi daha da çoğalacak

Akışkanlar; ağır metaller, zehirli maddeler, bakteri, mantar ve muhtelif kimyeviler gibi insan sıhhatine hasarlı maddeleri yapılarında barındırabilirler. Dünya ülkelerinde harcanan su niteliğine baktığımızda, gelişmiş ülkelerin pak ve emin suya ulaşabildiklerini görüyoruz ancak gizeme büyümekte olan ülkelere geldiğinde gidişat pek de iç açıcı değil. Yapılan araştırmalar, 2030’lu senelere gelindiğinde büyümekte olan ülkelerin su gereksiniminin, mevcut su ölçüsünden yüzde 50 daha fazla olacağını gösteriyor.

Su, akışkan dayanağı yapar

Dünya Sağlık Örgütü’nün kronik ve tekil kaynak olarak saflaştırılmış – yumuşatılmış sulara karşı yapmış olduğu ihtarlar sonucunda ulus arasında, Ters Ozmos sistemi suyu büyük miktarda minerallerin de büyük bir kısmını arındığı için sağlıksız olduğu düşünülmemektedir. Bedenin minerale de gereksinimi olduğu, sistemin mineralleri de arıttığı için sağlıksız olduğu kanısı yaygındır. Ancak bu noktada suya olan bakış açımızı değiştirmemiz gerekmektedir.Suyun temel görevi insan bedenine mineral dayanağı yapmak değildir, akışkan yardımı sağlamaktır. Bedenimizin mineral gereksinimini sudan karşılamak istediğimizde, yalnızca natürel kaynak suyu veya çeşme suyunu 50 litreden az olmayacak biçimde içmemiz gerekirdi. Bu nedenle öğreniyoruz ki reel mineral kaynağı içtiğimiz suya oranla yediğimiz gıdalardır.Ancak unutulmamalıdır ki; konut veya büro hayatınızda kullanmak üzere hangi su filtreleme sistemini seçerseniz seçin, bakımını yapmanız gerekir. Aksi takdirde, pisleyiciler filtrede birikir ve su niteliğini filtre olmaksızın daha makûs hale getirebilirler.

Doç. Dr. Halit Yerebakan

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.