Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Annelerin emzik kullanımı ile alakalı öğrenmeleri gerekenler

23.04.2021
167
A+
A-

Emzik, bir hayli anne için bebekleri tedirginlendiğinde ya da uykuya dalmada zorlandığında yaşam kurtaran bir can simidi. Ancak yanlış kullanılan emziğin hasarları saymakla bitmiyor. Bebekler için zamanla tatlı bir alışkanlık haline gelen emzik, ağız ve diş yapısını bozmasının yanı gizeme bebeği anne göğsünden de soğutabiliyor. Uzmanlar, emziğin yalnızca emme lüzumu olan bebeklerde kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren, beslenme reflekslerinin bir gereği olarak emzikle erken aşamada tanışıyor. Emzik bir zaman sonra anne sütüyle beslenen bebeklerin başlıca alışkanlığı olmaya başlıyor. Fakat emin bir evreden sonra bu alışkanlığın önüne geçilmezse, anneleri güçlü bir mesai bekliyor. Öbür yandan bebeklerin diş çıkarma yarıyılında ne cins emziklerin seçim edilmesi gerektiği ya da emzik vazgeçme yarıyılında hangi usullerin izlenmesi gerektiği gibi suallerin yanıtları bu alışkanlığın doğru giderekmeyle terk edilmesi ismine son derece ehemmiyetli. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Handan Kılınç, emzik kullanımıyla alakalı anneleri aydınlatacak ehemmiyetli bilgiler paylaştı.

Çocuk parmağını emiyorsa emziğe yönlendirilmeli

Her bebek yaşama tutunmasını basitleştirecek bir ekip ilkel reflekslerle doğar. Bu reflekslerden biri de emme refleksidir. Emme refleksi bebeğin beslenmesi için çok ehemmiyetlidir. Erken doğan bebeklerde daha cılız, bazı bebeklerde tatmin edilmesi güç olacak kadar eforlu olabilir. Emzik, emme refleksinin anne göğsü dışından tatmin edilmesi emeliyle buluş edilmiş ve bir hayli çeşidi olan bir vasıtadır. Beslenme dışında, bebeğin tatmin edilemeyen emme dürtüsünü karşılamak için kullanılır. Memeyle beslenme sonrası huzurlu olan, lüzumu giderildiği anda yatan bebeklerde emziğe müracaat etmeye gerek yoktur. Ama bazı bebekler beslenseler dahi soğukkanlılaşmak için emmeye devam etme lüzumu sezer ve anne göğsünden dağılmak istemez. Bu gidişat anneyi emzirme eyleminden soğutacak kadar yoğun dahi olabilir. Hatta göğüste doğru emzirme teknikleri uygulansa dahi zarar oluşturabilir. Emzik, bu grup bebekler için gevşetici bir vazife üstlenir. Ayrıca emme dürtüsü eforlu olan bebeklerde emzik kullanılmadığında başparmağı emme tutumu görülebilir. Bu vaziyet de zamanla çene yapısını bozar. Emme refleksi eforlu olan bebeklerde annenin emzirmeden soğumaması ve başparmağın emmek için kullanımının önlenmesinde emzik iyi bir seçenek olabilir.

emzik bebek

İlk ay emzik kullanımı önerilmiyor

Emzik, anne ile olan bağın doğru kurulması için ilk ay olasıysa verilmemelidir. Zira emzikler anne memesi ile değişik özelliklere sahip olduğundan bebeğin emmeyi yalanlamasına neden olabilir. Ayrıca emme yorucu bir eylemdir yeni doğmuş bebeğin çok uzun zaman emzik alması annenin emme zamanını eksiltebilir. İdeal emzik, anne göğsüne benzeyen damla formunda ve damaklıklı sınan ucu daha geniştir. Yutulmasını yasaklamak için ucu yukarıya kıvrık veya kabarık yuvarlak biçimde olabilir. Anne göğsüne benzeyen damla formu ilk aylarda emmeyi kuvvetlendirmesi ve değişik bir his vermemesi için seçim edilir. Daha büyük bebeklerde ise damaklıklı form önerilir. Kiraz biçiminde ucu şişik olan emzikler damak yapısını negatif etkilediği için kullanılmamalıdır.

Diş çıkarma yarıyılında kauçuk emzik kullanılmalı

Silikon emzikler transparan ve pürüzsüz yüzeylidir. Arınılması daha basittir ve yüksek sıcaklıklara katlandığı için daha basit steril edilir. Kauçuk emzikler ise dayanıksızdır ve renkleri değişmeye başladığında takribî 4 hafta değiştirilmelidir. Kauçuk emzikler daha dayanıklı olduklarından diş çıkarma yarıyıllarında seçim edilebilir. Tüm bunlara karşın bebeğin emziği seçim hakkı olduğu unutulmamalıdır. Emziğin bisphenol A kapsamadığından emin olunmalıdır. Emzikler bebeğin gelişen damak yapısına uygun olarak 2-3 ayda bir değiştirilmelidir. Emzikte eskime, yapısında bozulma mevzubahisiyse bu zaman beklenmemelidir.

emzik bebek

Soğukkanlıleştirmek için emzik vermeyin

Emzik, bebekte alışkanlık yapan bir vasıtadır. Alışkanlığı teşvik edecek tavırlardan uzak durulması gerekir. Bir gün vazgeçilmesi gerektiği göz önünde yakalanarak kullanılmalıdır. Her stres anında emziğe müracaat etmek yerine evvel kucağa alma, hafifçe sırtını sıvazlama serinkanlılaştırıcı tonda laflar veya şarkı söyleme sınanmalı netice alınamazsa emziğe müracaat etilmelidir. Emzik tek başına uykuya dalma ritüeli olarak vazgeçilmemeli bebeğin yatmaya çalışırken ek bir gevşetici nesneye, bu bir battaniye veya yumuşak bir oyuncak olabilir, bağlanmasının sağlanması emziği vazgeçerken uyku bozuklukları oluşmasını eksiltebilir ve bebeğin daha az stres yaşamasını sağlayabilir.

Emziği şekere ya da bala daldırmayın

Emzik bebeğe verilirken asla şeker, bal, reçel veya mamaya bulaştırılarak verilmemelidir. Bunlar hem ağız-diş sıhhatini negatif tesirler hem de bebeğin emziği beslenme taşıtı olarak görmesine neden olarak zaferli emzirme eyleminin önünde mani oluşturur. Emzik kullanımının enfeksiyon yaradılışına neden olduğuna dair kesin bilgiler yok. Ancak duyarlı bebeklerde emzik kullanımının 6 aydan sonra orta kulak enfeksiyonlarını artırdığına işaret eden yayınlar var. Bu sebeple yineleyen orta kulak enfeksiyonlarında bebeğin uyuyarak beslenmediğinden emin olunduktan sonra ek bir tehlike olmadığı öğreniliyorsa, emziğin vazgeçilmesi sınanmalı.

Emziği vazgeçtirmek için soğukkanlı bir yarıyıl seçilmeli

Emzik, bebeğin hareket becerisinin çoğaldığı ve kendisini oyalayabilecek şeylere erişebilme kapasitesini kazandığı 1 yaş etrafında vazgeçtirilmelidir. Bu harekât ani ve güçlü bir biçimde yapılmamalı, bebekte stres yaratmamalıdır. Stres gevşeme eylemi olan emme eylemine lüzumu dolayısıyla emziğe lüzumu çoğaldırır. Vazgeçtirme için bebeğin büyük farklılıklar yaşamadığı kardeş doğumu, anaokuluna başlama, konut farklılığı, vs. oranla soğukkanlı ve sıhhatli olduğu bir yarıyıl seçim edilmelidir. Öncelikle emziğin göz önünde bulunmaması sağlanır. Emzik rakamının hep tekte yakalanması bu sebeple önerilir. Bebekte ilk kullanımdan itibaren basit erişilen olmazsa olmaz elzem gereksinim imajı yaratılmamalıdır. Gün içinde ulaşım eksiltilir bu arada bebek meşgul yakalanarak usuna gelmesinin önüne geçilir. Seçenek uyku ritüelinin olması bu yarıyılda çok destekçi olur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.