Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Anne olmanızı yasaklayan bilinçaltınız olabilir

02.04.2021
88
A+
A-

Psikolojik bilinçaltı etmenlerinin şahısları bebek sahibi olmaktan yoksun vazgeçebileceğini söyleyen Muayenehane Psikolog Gülşah Sam Orhan, “Bayanların senelerdir bastırdıkları fikirler bebek sahibi olmakta yollarını ciddi biçimde tesirlerken hipnoterapi ile bireyin bilinçaltındaki kodları arınarak yeni duygular ve fikirler empoze ediyoruz” dedi.

Son zamanlarda çoğu çiftin meseleyi olan çocuk sahibi olamamanın, bilinçaltından kaynaklanabileceği bildirildi.

Bir yılı geçtiği halde gebelik elde edilemeyen çiftlerde infertilite başka bir deyişle kısırlık araştırmaları yapılmaya başlandığını ifade eden HelpA Yüksekokul kurucusu Muayenehane Psikolog Gülşah Sam Orhan, bu araştırmalar neticesinde bazı vaziyetlerde fiziksel meseleler ortaya çıkarken, çoğu çiftte de “açıklanamayan infertilite” hadiseleri kollandığını kaydoldu.

Orhan, “İki bayan düşünelim; ikisinde de jinekolojik bir problem olan ‘çikolata kisti var’. Ancak biri anne olabilirken değişiğinin bebeği olamıyor. Bu vaziyette psikolojik bilinçaltı etkenleri öne çıkıyor. Bu etkenler şahısları bebek sahibi olmaktan yoksun vazgeçebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan pek çok araştırmada, analığa dair bilinçaltı kodlarının bebek sahibi olmalarını yasakladıkları görüldü. Bununla alakalı artık Türkiye’de de çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Bilinçaltı kodları nasıl büyür

Orhan, çok rakamda kadının bebek sahibi olamadığı için hastalığı olduğuna inanarak kabahatlilik duygusuyla eşlerine karşı mahcubiyet sezdiğini belirterek, bilinçaltında analığı yalanlayan kodlar bulunabildiğini, hipnoterapiler sayesinde ise bu kodların arınıldığını vurguladı.

Bu bilinçaltı kodlarının bayanların çoğu zaman farkında olmadığı, terapiler esnasında farkettikleri ve oldukça donakaldıkları problemleri olabildiğinin altını çizen Orhan, şunları söyledi:

“Senelerdir bastırdıkları fikirler bayanların bebek sahibi olmakta yollarını ciddi biçimde tıkamakta. Bu bilinçaltı kodları arasında en sık tesadüftüklerimiz ise; taciz, tecavüz travmaları, erkeklere karşı nedensiz ve fark edilmeyen nefret, gelecek endişesi, doğumla alakalı korkular, hoşlanılan bir yakının kaybedilmesi, çocukluk çağında edinilmiş akla kazınan rastgele bir film, kitap ya da duyum hikayesi, hoşlanılmama fobisi, eksiklik ve hak etmeme şuuru… Gebelik elde edip kesintisiz düşük yapan bayanlarda ise birilerini taşımaktan usanmışlık duygusu bilinçaltı kodları arasında olabiliyor. Mevzubahisi kodlardan kurtulmanın yolu ise hipnoterapiden geçiyor. Biz merkezimizde danışanlarımızla mevzunun en ince ayrıntısına kadar konuşuyoruz. Muhtelif psikometrik test uygulamalarından sonra hipnoterapi kısmına geçiyoruz. Bu yolla tespit ettiğimiz kodları bireyin bilinçaltından beraber arınarak yeni duygular ve fikirler empoze ediyoruz.”

Meseleleri çözülen çiftlerden misaller

HelpA Yüksekokul’de uyguladığı seanslardan misaller veren Orhan, “Bize danışan 8 senelik konutlu çiftimiz 5 kere tüp bebek sınamalarına rağmen bebek sahibi olamamıştı. Kısırlık nedeni olarak bayandaki ‘polikistik over’ gösteriliyordu. Ancak hekimin ‘tek neden bu değildir’ ifadesiyle bayan danışana hipnoterapi uygulamaya karar verdik. 4 seans sonrasında kadının bilinçaltında temel meselesinin hak etmeme şuuru olduğunu tespit ettik. Anne babasının kendisi 2,5 yaşındayken dağılmış olmasından sonra; çocuklu etraflarda öbür çocukların babalarıyla olan muhabbetlerinden fazla derecede etkilendiğini, kendinin hiçbir şeyi hak etmeyen bir insan olduğunu, babasının babalık niteliğini hak etmeyen bir insan olduğunu hıçkırıklara boğularak anlattı. Bu vakanın tesiriyle bilinçaltında oluşan kod ise ‘Erkekler babalığı hak etmiyor’ koduydu. Bu kodu terapilerle bilinçaltından arındıktan sonra kadının eşiyle olan ilişkileri ilk etapta düzeldi. Takribî 12 seans sonrası ise gebelik elde edildi. 5 senelik konutlu bir başka danışanım ise ‘açıklanamayan infertilite’ problemine sahipti. Bebek sahibi olamayan çifte rastgele bir neden söylenemiyordu. Yaptığımız hipnoterapiler neticesinde, temel sualin kendisine dahi itiraf edemediği bir tacizden kaynaklandığını tespit ettik. 4 yaşındayken içki alan öz babasından gördüğü taciz nedeniyle erkeklere karşı nefret geliştiren kadının bilinçaltı, kız çocuk doğurmayı dolayısıyla anne olmayı netlikle yalanlıyordu. Problem çözüldükten takribî 2 ay sonra gebelik elde edildi. Çift bir kız çocuğuna sahip oldu” ifadelerini kullandı.

Orhan, şöyle devam etti:

“Her problemin fizyolojik nedenlerinin yanı gizeme; çözüm evresinde psikolojik nedenlerinin de incelenmesi gerekiyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün de sıhhat tanımında belirttiği gibi; ruh, beden ve zeka bir tamdır. Ruh ve zekanın kendini hazır sezmediği vakalar vücutta hakikatleşemez. Dolayısıyla çocuk sahibi olma mevzusunda da şayet tıbbi ciddi bir problem yoksa ve aynı probleme sahip bebek sahibi insanlar varsa kesinlikle bir danışman desteği almak koşul.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.