Site rengi

Tasarım

ALTIN 799,92
DOLAR 13,5175
EURO 15,3716
BIST 2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Anne babalara reyin bağımlılığına karşı 7 nasihat

22.03.2021
107
A+
A-

Uzmanlar mobil reyin bağımlılığının şiddet tavırlarını tetiklediği mevzusunda aileleri uyarıyor. Aileler çocuklarının konutta zaman geçirmesi için internet, bilgisayar gibi imkânları sağlayarak caddedeki risklerden onları gözetmeyi düşünüyor. Oysa bu yaklaşım apayrı risklere yol açabiliyor.

Yeşilay İdare Heyeti Abonesi Muayenehane Psikolog Mehmet Dinç, çocukların bilgisayar başında, internet aracılığı ile gerçeğinde pek çok tehdide karşı korunmasız kaldığını dikkat topluyor. Hem oyunların içeriği sebebi ile şiddet tutumları bayağıymış gibi idrak ediliyor, hem de çocuk tanımadığı şahıslarla tanışarak istismar riskiyle karşı karşıya kalıyor. Dinç, “Çocuğu bilgisayar yerine sevinç alabileceği alanlara yönlendirmek, dostlarıyla toplanabileceği alanlar oluşturmaya çalışmak, bilgisayara yönlendirmekten çok daha doğru ve anlamlı” diyor.

Geçtiğimiz günlerde Rize’de bilgisayar oyunu bağımlısı bir gencin, sınıf dostunu ve kendisini bıçakladığı vakayı misal veren Dinç, oyunların çoğunlukla şiddet ve negatif tutumlar kapsadığını belirterek, bu oyunları uzun müddet oynayan çocuklarda şiddetin banalleştiğini ve yanlış rol modellere maruz kaldıklarını; hakikatlik duygusundan kopmalarıyla ileri evrelerde ne yazık ki bu tip üzücü tabloların ortaya çıkabildiğini söylüyor. Rize’deki üzücü vakada gencin bağımlılık semptomlarının aile ve hoca tarafından da fark edilmediğini dile getiren Dinç; “Tablet, telefon ya da bilgisayardan kendisini alamayan, dost etrafında asabi, sosyalleşemeyen, bağlantı kuramayan çocuklar gerçeğinde bu tutumlarıyla etrafa ihtar işaretlerini veriyor. Aileler ve hocalar bu gidişata dikkat etmeli ve gereken tedbirleri almalı” dedi.

çocuk oyun

Çocukların yaşamını etkinliklerle zenginleştirin

Dinç, ailelere düşen vazifeleri ise şöyle sıraladı: “Ebeveynin bu noktada, kendisinin teknolojiyle olan ilişkisini denetlemesi gerekli. Şayet ebeveyn olarak çocuklara rol model oluyorsak, kendi internet kullanımımızın ne kadar fazla olduğuna bakmamız gerekir. Konuta kazanç gelmez açılan bilgisayarlar, bitmek öğrenmeyen telefon kullanımı bağlantıyı zati kısırlaştırıyor. Öncelikle aile içerisinde irtibatın kurulabiliyor olması, beraber zaman geçiriyor olmak, beraber geçirilen zamandan sevinç alabiliyor olmak ehemmiyetlidir. Beraber zaman geçirmekten sevinç alındığında, irtibatın eforlu olduğu noktada, teknoloji bir barınak olarak görülmeyecektir.”

Seçenek hayat stillerinin oluşmasının bu bağımlılığın önüne geçeceğini söyleyen Dinç, “Çocuklarımızın yaşamını etkinliklerle, sporla zenginleştirmeliyiz. Hakikatlik kırılmalarını yaşamadan çocuklarımıza sanal dünyadan sürüklemeli, asıl dünyanın farkında vardırtmalıyız. Ailece yapılacak faallikler, dostlarla geçirilecek zaman çocuğu bu cins risklerden uzak yakalayacaktır. Bu mevzuda sivil toplum kuruluşlarına ve devlet kuruluşlarına da ehemmiyetli misyonlar düşüyor” diye konuştu.

Reyin bağımlılığına karşı 7 nasihat

1. Sevgi gösterin: Şartlı iletiler vermeden çocuklara hürmet ve sevgi gösterilebilir. Çocuklarla aile, akraba ve dost ziyaretlerine gidilebilir. Ziyaretlere giderken teknolojik makineler netlikle götürülmemelidir.

2. Nitelikli zaman geçirin: Ufak çocuklarla parklara ve spor merkezlerine, gençlerle sinema, tiyatroya ve maçlara gidilebilir. Beraber kitap, gazete ve mecmua okuma saatleri tasarlanabilir.

3. Reyin oynayın: Halıda, yerde ya da masada karşılıklı ya da eşli oyunlar oynanabilir.

4. İyi model olun: Anne-babalar öteki aile azalarına tutumlarıyla misal olabilir. Konutta bilgisayar üzerinden yapılan işleri ve teknolojiyi ‘çok acil’ bir vaziyet varsa dahi muhakkak zaman aralıklarında ya da kısa süreli kullanmaya itina göstermelidirler.

5. Hudut koyun: Altı yaşından evvel çocukları bilgisayar, laptop, tablet ve uslu telefon ile tanıştırmamak gerekir. Altı yaşından sonra ise günde bir saat olacak biçimde yeniden anne ve baba eşliğinde eğitsel oyunlar ile zaman geçirmesi sağlanabilir.

6. Mesullük verin: Çocukların yaşına uygun, konut içerisinde yapabileceği mesullükler verilebilir.

7.Takip edin: Çocuğun tehlikesiz internet irtibatı kullanması sağlanabilir. Aile çocuklarının dostlarını yakından tanımalı ve internet kullanımını takip etmelidir.

çocuk oyun

Sanal oyunların olumsuz ve pozitif tesirleri

Pozitif tesirleri

– Mobil oyunları oynarken, çocuklar problem çözme yeteneği kazanır ve algısı daha sarih olur.

– Mobil oyunları oynamak, daha süratli ve doğru kararlar almalarını gerektirir, böylece karar verme hünerleri büyür.

– Mobil oyunlar, yarıştığı rakipleri arasında en iyisi olmak için çocuğu pratik yapmaya daha çok güçler.

– Reyin oynamak, reyin taktikleri planlamak ve kazanmak, çocuğa galibiyet duygusu kazandırır ve güvenini artırır.

Olumsuz tesirleri

– Saatlerce reyin oynamak obezite, uyku rahatsızlıkları, baş sızıları, kuru gözler, karpal tünel belirtiyi el bileği rahatsızlığı, adale hastalıkları ve aynı zamanda iskelet kumpassızlıkları gibi tehlikelerin çoğalmasına neden olabilir. Sağlık üzerindeki öteki tesirler, kalp süratinde çoğalış ve yüksek kan tazyiki olarak sayılabilir.

– Şiddet kapsayan mobil oyunlar ile kızgın tutumlar arasında bir ilişki mevcuttur. İçinde çokça ateş etme ve öldürme eylemi bulunan oyunlara düşkünlük, çocuklarda hiddet ve kızgın tutumların çoğalmasını tetikleyebilir.

– Mobil oyunları oynayan ve sonunda bir şeyler kazanan çocuğun özgüveni çoğalır. Bu oyunlar zorbalık, küfür etme, yaşıtlara veya kardeşlerle müzakere etme gibi meyillerin çoğalmasına neden olur.

– Zamanının çoğunu mobil reyin oynayarak geçiren ve derslerini aksatan çocukların, cılız bir akademik performans gösterdikleri, mektebe gitmek istemedikleri, hatta mektebi vazgeçtikleri gözlemleniyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.