Site rengi

Tasarım

ALTIN 531,72
DOLAR 9,3563
EURO 10,8927
BIST 1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

Akupunktur: Verimleri ve rehabilitasyon usulü

01.09.2021
55
A+
A-
Akupunktur: Verimleri ve rehabilitasyon usulü

Akupunktur, eğitimli uygulayıcıların cilde ince iğneler daldırarak beden üzerinde muhakkak noktaları uyardığı Ananesel Çin Tıbbı kaynaklı tamsal bir sağlık tekniğidir. Akupunktur, Ananesel Çin Tıbbı’nın en popüler uygulamalarından biridir. Ananesel Çin Tıbbı çok muhtelif hastalıkları, ağrıyı ve strese bağlı semptomları rehabilitasyon etmek için, akupunktur, nebatsal ilaçlar, tai chi, qi gong, masaj terapisi ve muhtelif zeka ve beden uygulamaları gibi tamsal teknikleri kullanır.

Akupunktur ve değişik ananesel tekniklerin kullanımı, son senelerde göstermektedir.

Çoğu insanın sorduğu ilk sual “Akupunktur acıtıyor mu?”

Afallatıcı bir biçimde, akupunkturda iğneler kullanılmasına karşın, rehabilitasyon oranla ağrısızdır. Akupunkturun en popüler kullanımlarından biri, istenmeyen yan tesirlere neden olabilecek ilaçlara lüzum dinlemeden, bedendeki kronik ağrıları natürel bir biçimde eksiltmektir.

Akupunkturu bugüne kadar inceleyen çalışmaların çoğu, akupunkturun ağrının tehlikesiz bir biçimde eksiltip eksiltmediğini araştırmıştır. Gelecek birkaç sene içinde tahlilcilerin anksiyete, bunalım, iltihaplanma, sıcak basmalar, kemoterapinin yan tesirleri ve uykusuzluk gibi değişik şartlara da dayanakçı olup olmayacağını araştırmaya devam etmesi beklenmektedir.

Akupunktur neleri rehabilitasyon edebilir

– Adale spazmları ve ağrı

– Kronik bel problemleri ve bel ağrısı

– Migren sıklığını ve yoğunluğunu eksiltmek de dahil olmak üzere baş ağrıları

– Boyun ağrısı

– Osteoartrit

– Diz ağrısı

– Alerjiler

– Sindirim problemleri

– Bunalım

Akupunktur tehlikesiz midir

Akupunktur, sterilize iğneler kullanarak tecrübeli, iyi eğitimli bir uygulayıcı tarafından yapıldığında genellikle tehlikesiz olduğu düşünülmektedir. En ehemmiyetli nokta her zaman akupunktur mevzusunda iyi eğitimli bir uygulayıcıya gitmektir. Pak iğnelerin kullanımı mevzusunda çok dikkatli olan bir kuruluşun yanı gizeme, yanlış yapılan akupunktur ve / veya lekeli iğneler büyük bir tehlike oluşturabilir.

İğnelerin sterilize, toksik olmayan ve yalnızca kaliteli uygulayıcılar tarafından tek kullanım için etiketlenmiş olması gerekiyor. Bugüne kadar akupunktur kullanımından bildirilen çok az karmaşıklık var. Bu surattan tehlikenin çok düşük olduğu düşünülmektedir. Ancak bu, tehlikenin bulunmadığı anlamına gelmez, zira sterilize olmayan iğneler kullanıldığında bazı ciddi yan tesirler alana gelebilir.

Akupunkturun verimleri

Baş ağrısı ve migren rehabilitasyonu

2009 senesinde, Münih Üniversitesi Bitirici Tıp Merkezi’nden tahlilciler, 2.137 akupunktur hastası kapsayan 11’den fazla çalışmayı araştırdıktan sonra, akupunkturun “sık görülen kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda kıymetli bir farmakolojik olmayan taşıt olabileceği” neticesine varmışlardır.

Çalışmada, akupunktur seanslarının “sham” plasebo tipi akupunktur seansları ile migren ve baş ağrısının rahatlatılması mevzusunda çok rakamda muayenehane gözlem yapıldı. Özellikle, gelişigüzel yerleştirilmiş iğneleri olan grup ve stratejik olarak iğneleri yerleştirilen grup, baş ağrısı semptomlarında bir eksilme yaşadığı gözlemlenmiş. Takip anketinde, asıl akupunktur rehabilitasyonu alan grup, hem baş ağrısı sıklığında hem de baş ağrısı ağrı yoğunluğunda bir eksilme göstermeye devam etmiş.

Kronik ağrıyı rehabilitasyon eder

Akupunkturun, Berlin Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından 2006 senesinde yapılan bir çalışmada kronik bel ağrısını iyileştirmede tesirli olduğu ispatlanmıştır.

Daha da etkileyici olan, akupunkturun dört kronik ağrı vaziyeti için tesirlerini tanımlamayı kasteden Memorial Sloan-Kettering Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Anabilim Dalı tarafından yapılan 2012 seneyi çalışmasıdır: Sırt ve boyun ağrısı, artrit , kronik baş ağrısı ve omuz ağrısı. Tahlilciler, 17.000’den fazla hastayı kapsayan muayenehane çalışmaları gözden geçirdi ve neticeler, akupunktur alan hastaların, bel ve boyun ağrıları, osteoartrit ve kronik baş ağrıları için plasebo hakimiyet grubundaki hastalardan daha az ağrıya sahip olduğunu gösterdi. Akupunkturun kronik ağrının rehabilitasyonu için tesirli olduğu ve “yalnızca bir plasebo tesirinden öte, bu sebeple hekimler için makul bir öneri alternatifi” olduğu neticesine varılmıştır.

Uykusuzluğun rehabilitasyon edilmesine dayanakçı olur

Pekin Tıp Üniversitesi, 2009 senesinde akupunkturun uykusuzluk semptomlarını eksiltmede, verimli bir tesiri olduğunu gösteren büyük bir inceleme yaptı. İnceleme, uykuya dayanakçı olmak için ilaç ya da nebatsal rehabilitasyon alan hastalarda, akupunktur rehabilitasyonunun ilave edilmesinin, ilaç ya da nebatları tek başına almaktan daha iyi tesirler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bir Hayli uyku ilacının aksine, akupunktur seanslarının hiçbir biçimde negatif yan tesir gözlemlenmemiştir.

Kanserle gayret

Muhtelif araştırmalar, akupunkturun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve kanser rehabilitasyonlarının ardından iyileşmeyi süratlendirmeye dayanakçı olabileceğini göstermektedir. Bir araştırma, akupunktur rehabilitasyonunun, bağışıklık sistemini, trombosit rakamını çoğaldırdığını ve ışınım rehabilitasyonu veya kemoterapi sonrasında sağlıklı hücrelerde akupunktur almadığı zamana mukayeseyle eksilmeyi önlediğini buldu.

Öğrenişsel düşüşü önlemeye dayanakçı olur

Bazı araştırmalar, akupunkturun özellikle parkinson hastalığından etkilenen beynin bölgelerinde putamenler ve talamus gibi asapsal bir tepki oluşturduğundan yaşa bağlı öğrenişsel gerileme semptomlarını rahatlatabileceğini göstermektedir . Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından 2002 senesinde yapılan bir çalışmada, 20 parkinson hastasının 16 seans süresince akupunktur ile rehabilitasyon edilmesinden sonra, hastaların %85’inde titreme, yürüme, el yazısı, yavaşlık gibi fertsel semptomların iyiyie gittiği gösterilmiştir.

Hamilelik ve doğum sonrası sağlık

Günümüzde pek çok hekim stresi eksiltmek, hormonları dengelemek, ve doğum acısını gevşetmek için bir rehabilitasyon olarak akupunkturu önermektedir. Gebelik sırasında sık görülen semptomların çoğu için tehlikesiz bir rehabilitasyon olarak kabul edilir. Annenin yaşayabileceği her türlü ruh hali, bunalım, zekasal veya fiziksel semptomlara dayanakçı olmak için bebeğin doğumundan sonra akupunktur uygulanabilir. Bebeğin bedene doğum için hazırlanmasından hemen evvel de kullanılabilir.

ANEKDOT: Eğitimli bir akupunktur uzmanının gebelik sırasında sakınacağı birkaç akupunktur noktası vardır. Bu surattan, her zaman akupunktur uzmanının en iyi bakım için uygun biçimde eğitim aldığından emin olmanızı öneririm.

Polikistik Over Sendromuna gevşetebilir

Araştırmalar, akupunkturun faize çağındaki bayanlarda en sık görülen endokrin hastalığı olan polisiklik over belirtiyi PKOS rehabilitasyonunda yumurtalıklara kan akışını artırarak, yumurtalık hacmini ve yumurtalık kisti rakamını eksilterek, hiperglisemiyi ve insülini çoğaldırarak verimli olabileceğini göstermektedir. Akupunktur kortizol seviyelerinin düşmesine ve kilo vermeye dayanakçı olabilir.

Akupunktur nasıl rehabilitasyon eder

Akupunktur, ağrı veya hastalık idaresine müteveccih tek bir kesin yaklaşım değil, bir operasyon ailesi olarak kabul edilir. Tüm akupunktur uygulamaları, muhtelif teknikler, genellikle iğneler kullanılarak bedendeki muhakkak noktaların uyarılmasını kapsar. Muayenehane, bilimsel araştırma civarlarında şimdiye kadar en çok çalışılan akupunktur tipi, cildi hafifçe delmek için ince, katı metal iğneler kullanan cinstir.

Akupunktur genellikle elle yapılır; eğitimli bir uygulayıcı, iğneleri, bedendeki spesifik noktalara, tene çok sığ biçimde dikkatlice daldırır. Basmakalıpta bir seferde takribî 10 ila 20 ince iğne kullanılır. İğneler, kan almak için kullanılan olağan büyüklükteki bir iğnenin içine sığacak kadar ufaktır ve bu da çoğu insan için süreci oldukça acısız hale getirir.

Serkan Sıtkı Şahin
[email protected]

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.