Site rengi

Tasarım

ALTIN 494,52
DOLAR 8,8648
EURO 10,3792
BIST 1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Çok Bulutlu

Aileler mektebe yeni başlayan çocuklara nasıl davranmalı

26.04.2021
47
A+
A-

Stresin hakikat kaynağı ise çoğu zaman çocuklardan çok anne babalar. Özellikle de çocukları yeni mektebe başlayan anne babaların yaşadıkları stres oldukça büyük. Bu stresle beraber yapılan bazı kusurlar çocuğun mektep zaferinden mutluluğuna kadar bir hayli şeyi negatif etkiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Oluk, çocukları mektebe başlayan anne babalara özel tekliflerde bulunuyor.

Mektep galibiyetinin mutluluğunun önüne geçmesine izin vermeyin

Mektebe başlamak, çocuk açısından oldukça stresli bir gidişat. Konuttan dağılmak ve mesullüklerin çoğalması gibi nedenler, stresinin alt yapısını oluştururken üzerine bir de ondan beklenen performansın ilave edilmesi çocuğun güç anlar yaşamasına neden oluyor. Onu gevşetmek ve stresini en aza indirebilmek için “Bu yaşamdaki en ehemmiyetli şey mutluluk” fikrini özümsediğinizi çocuğunuza inandırın. Ancak bunu yaparken, bu fikrinizin yalnızca güya kalmadığını tutumlarınızla da ona göstermelisiniz. Derslerinde bir galibiyetsizlik yaşadığında hiddetlenip, çocuğunuza tepki göstermek yerine, bu vaziyetin üstesinden gelebileceğini düşünmesini sağlayın.

Sevginizin bir sebebe bağlı olmadığını ona gösterin

Çocuğunuzun en çok sizin sevginize gereksinimi var. Sevginizin, mektepteki zaferiyle orantılı olduğunu düşünmesi ise büyük bir stres yaşamasına neden oluyor. Zira minik bir zafersizliğinde dahi beğenilmeyeceği, tenkit etileceği ve ceza alacağı evhamına kapılıyor. Çocuğunuzun mutlu ve galibiyetli bir mektep yarıyılı geçirmesini istiyorsanız sevginizin mektepteki zaferiyle iletişimli olmadığını ona kesinlikle sezdirin. Devirici değil, yapıcı tenkitlerde bulunun. Yoğun tenkit çocuğunuzun özgüvenini yaralayabiliyor. Mektepte yaşadığı negatif bir gidişat karşısında paniğe kapılmadan pozitif doğrultularını ona andırdırarak gidişatı görmesini sağlayın.

Dostlarının galibiyetini aralıksız suratına vurmayın

Çocuğunuzu sınıftaki dostlarıyla belirli bir seviyeye kadar mukayese etmek pozitif neticelere neden olabiliyor. Misalin fiziksel gelişiminin mukayese etilmesi, dostlarıyla geçimi, ders zaferi açısından özellikle hocaların fikri alınarak yapılacak mukayese etmeler çocuğunuz açışından pozitif tesirler doğurabiliyor. Ancak bu gidişat negatif bir tenkit ebadına erişirse ya da dostunun ondan galibiyetli ve üstün olduğu vurgulanırsa çocuk bunu “Ailem beni beğenmiyor.” şekline idrak edebiliyor.

Mükâfatü siz olun

Çocuğun pozitif tavır ve tutumlarının mükâfatlandırılması cesaretlendirilmesi ve desteklenmesi oldukça ehemmiyetli. Ancak mükâfatlandırmada da parasal bedeli yüksek armağanlardan çok manevi armağanlardan yana olun. Misalin beraber sinemaya, tiyatroya ya da hoşlandığı bir masal kahramanının şovuna gidebilirsiniz. Unutmayın ki onun için en kıymetli mükâfat sizinle geçireceği zaman.

Korkuyorsa yalnız vazgeçmeyin

Çocukların ehemmiyetli bir kısmı mektebin ilk günlerinde ailesinden ufalama evhamı yaşıyor. Bu gidişatı yaşamaması için atılacak en ehemmiyetli adımlardan biri, daha mektep çağı gelmeden çocuğun fertselleşmesini desteklemekle olası. Çocuğunuz mektepte yalnız duramıyorsa mektebin ilk günlerinde sınıfta kısa bir zaman durarak evhamının eksilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Misalin sabahları onunla birlikte mektebe gidip, dersten evvel ona eşlik edebilirsiniz. Ayrıca muhtemelse mektep çıkışı çocuğunuzu mektepten alabilirsiniz.

Ne olursa olsun çocuğunuzu dinleyin

İş ya da konut hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, çocuğunuzu kesinlikle dinleyin. Söylediklerine ise asla dolaysız olumsuz yankılar vermeyin. Zira olumsuz yankılarınız korkmasına ve size karşı sarih olmamasına neden oluyor. Çocuğu kavrayışla dinlemek, onun tüm olup bitenleri sarihçe anlatmasını, muhtemel bir istismar veya eğitimiyle alakalı bir problemi erken yarıyılda fark etmenizi sağlayabiliyor.

Mektebini statü vurgusu haline getirmeyin

Çocuğunuzun gideceği mektebi seçerken gösterdiğiniz itinayı ona aralıksız vurgulamaktan uzak durun. Gittiği mektep, bir statü vurgusu ve etrafa karşı çocuğa ne kadar bedel verdiğinizi gösteren suni bir emele hizmet ederse, çoğu zaman onun üzerinde ek bir yük oluşturuyor. Yeniden aile bütçesini aşan bir özel mektep tercihi, mevzunun her açılışında çocuğun kabahatlilik dinlemesine neden oluyor. Bu da mektepte yaşadığı stres ve performans evhamının çoğalmasına ya da bir ekip bağlantı problemlerine yol açabiliyor. Çocuğunuz için sizin elinizden geleni yaptığınızı, ona takviye olunduğunuzu ve hoşlanıldığını öğrenmek yeterli.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.