Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Ağrılarınız kronikleşmeden ihtiyatınızı alın

19.08.2021
180
A+
A-
Ağrılarınız kronikleşmeden ihtiyatınızı alın

Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Hekim Sinan Bağçacı, kronik ağrıların çok farklı etkenlerden etkilenerek ortaya çıkan, antipatik olan, gözetici refleks kapsayan ancak uzadığı zaman gözetici özelliğini yitiren bir duyumsama olduğunu söyledi.

Akut düzeyde kalması sağlanmalı

Ağrının başta gözettiğini ancak kronikleştiği zaman gözetici özelliğinden ziyade şahsın yaşamını bozucu bir tesirde bulunduğunu anlatan Uzm. Dr. Bağçacı, “Bu sebeple kronik ağrı ile baş faktörün en iyi yolu ağrının kronikleşmeden akut düzeyde başka bir deyişle ilk büyüdüğü düzeyde rehabilitasyon edilmesidir. Bu sebeple uzun zaman şiddetli ağrı sürükleyen şahısların bu ağrılarının ya da uzun zaman ağrıyı oluşturan faktörün devam ettiği şahıslarda ağrının kronikleştiğini öğreniyoruz. Bu sebeple akut şiddetli süratli büyüyen ağrılarda, ağrıyı süratlice kesmek ağrının kronikleşmemesi için en ehemmiyetli nedendir” dedi.

“Kronikleşmeden rehabilitasyon etmeliyiz”

Ağrıların bir hayli şeyden etkilendiğini kaydolan Bağçacı, “Dini inançlar, sosyolojik düzey, sosyo-ekonomik etmenler, şahsın içerisinde bulunduğu tıbbi gidişatı, kullandığı ilaçlar, birtakım ek hastalıklar hepsinden etkilendiği için bütüncül olarak hastaların bu cins gidişatlarda değerlendirilmelidir. Ağrıyı tek bir şikayet, belirti olarak değerlendirmektense bir hayli şeyin iç içe geçtiği, bir hayli şeyin tetikleyebileceği bir şikayet olarak değerlendirmek daha doğrudur. Bu sebeple ağrıyı şiddetli akut düzeyde tespit edersek kesinlikle kronikleşmeden rehabilitasyon etmeliyiz. Ama kronik ağrı büyüdüğü zaman, ağrının kronikleştiği gidişatta hastaların öncelikle multidisipliner olarak bir hayli dalla beraber rehabilitasyon edilmesi daha manalıdır” ifadelerini kullandı.

“Kronik ağrılarda yalnızca ilaç rehabilitasyonu düşünülmemeli”

Rehabilitasyon usullerine de değinen Bağçacı, şunları kaydoldu: “Fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon doktorları, ağrı kısmı, beyin cerrahisi, ortopedi, psikiyatri, iş uğraşı terapisi, sosyologlar multidisipliner yaklaşımla ağrıyı rehabilitasyon etmelidir. Kronik ağrı azıcık başa çıkılması güç bir ağrıdır. Kronik ağrı içerisinde fibromiyalji, gerilim tipi baş ağrısı, bir uzvunu kaybetmiş şahıslardaki fantom ağrısı gibi ağrılar ya da migren ağrıları kronik ağrı grubu içerisinde yer alabilir. Kronik ağrıda rehabilitasyon oldukça güçtür. Kronik ağrıda biz genellikle tıbbi rehabilitasyonlar ve öbür yaklaşımlarla hastaların ancak yüzde 50 oranında ağrısını kesebiliyoruz. Bu sebeple kronik ağrılarda yalnızca tıbbi rehabilitasyon, ilaç rehabilitasyonu düşünülmemeli. Bunların yanında hastaların bütüncül olarak, sosyolojik olarak, iş uğraşı, öbür dalların yaklaşımıyla beraber rehabilitasyon edilmesi ön tasarıya çıkmaktadır. Kronik ağrı rehabilitasyonu oldukça güç, sıkıntılı ve maliyetlidir. Şahıslarda iş eforu kaybına ve özürlerine neden olan bir gidişattır. Bu sebeple ağrıyı kronikleştirmeden her zaman süratlice rehabilitasyon etmek en manalı olan yoldur.”

Ağrı ilk büyüdüğü zaman uzun zaman sürüklemek ya da ağrıya uzun zaman dayanmak gibi bir gidişatın mevzubahisi olmadığını belirten Bağçacı, ağrının süratlice kesilmesinin her zaman en hoş yol olduğunu aktardı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.