Site rengi

Tasarım

ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Yağışlı

Ağrı kesicileri doğru kullanıyor musunuz

30.08.2021
103
A+
A-
Ağrı kesicileri doğru kullanıyor musunuz

‘Bir ağrı kesici alayım da başımın ağrısı geçsin’, ‘Bu ilacın tadı makûs, ben iğne hadisem’, ‘Komşuda fazla ağrı kesici var mı acaba?’, ‘Ağrımın şiddeti azıcık daha arkasısın da hapı öyle alayım’. Ağrı meseleyi yaşayan kimselerden sıkça dinlemeye alıştığımız ve ilk bakışta sıradan gibi idrak edilen bu tümceler gerçeğinde büyük bir kusura işaret ediyor. Ağrı kesicilerin şuursuz kullanımı ağrıyı dindirmediği gibi psikolojik anlamda tesir etmekten öteye gidemiyor. Memorial Sağlık Kurumu Ağrı Kliniği’nden Uz. Dr. Mehmet Çelik “Ağrı kesicilerin doğru kullanımı” hakkında bilgi verdi.

Ağrı kesiciler en fazla harcanan ilaç gruplarının başında geliyor

Kimi zaman sıradan bir diş ağrısı için kimi zamansa uzun vakittir devam eden kronik ağrılarımız için çok daha önceki senelerden beri pek çok ağrı kesici ilaç alıyoruz. Bu ilaçların kullanımı çoğu kere hekim hakimiyeti olmadan kulaktan dolma bilgilerle eczaneden ilaç almak ya da mevzu komşunun çoğalmış ilaçlarını kullanmak şekline reelleşiyor. Ancak son senelerde tıbbın süratli gelişimi ile beraber ağrı kesiciler mevzusunda bir hayli ananesel bilgi geride vazgeçilmiş gidişatta. Bugün edindiğimiz bilgi birikiminin ve tecrübelerin ışığında yeni görüşlere ve yeni bir kavrayışa sahip vaziyetteyiz. Bu istikamette Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından ağrı kesici ilaç kulanımı ile alakalı muhtelif ilkeler geliştirilmiştir. Bu prensiplerin emeli, tüm dünyada ağrı kesici ilaç kullanımını emin standartlara bağlamak ve ağrı hastalarının tesirli ve yeterli ağrı rehabilitasyonuna kavuşmalarını sağlarken ilaçların yan tesirlerine maruz kalmalarını önlemektir.

Ağrı kesici kullanımında öncelikli olarak seçim edilmesi gereken yol ağız yoludur

Ağızdan ilaç kullanmak en ağrısız ve zahmetsiz yoldur. Bu sebeple muhtemelse ağız yolundan kullanılan tablet ya da kapsüllerle ağrının kesilmesi yoluna gidilmelidir. Oysa özellikle bizim toplumumuzda ağız yolundan kullanılan ilaçlar küçümsenmekte ve millet arasında kısaca “iğne” olarak deyim edilen adale içi ya da damar içi ilaçların daha tesirli olduğu inancı yer almaktadır. Bu sebeple yanlış bir inanış olarak “iğne yazan hekim iyi hekimdir” kanıyı yaygındır. Bugün ağızdan kullanılan pek çok ağrı kesici adale içi ya da damar içi kullanılan ilaçlardan çok daha tesirlidir. Ağız yolu dışındaki ilaç uygulama yolları ise yutma güçlüğü, kusma gibi ağızdan ilaç alımını yasaklayan vaziyetler varsa kullanılır.

Ağrı kesici ilaç tercihi bir basamak sistemi içinde olmalıdır

Ağrı kesici ilaçlar tesir eforlarına göre 3 gruba dağılır. Hastanın bu basamakların hangisinden başlayacağına ağrının şiddetine göre karar verilir. Rehabilitasyona başlandıktan sonra da hasta hekimi tarafından uygun aralıklarla yine değerlendirilmeli ve ilaçların tesirleri, yan tesirleri göz önüne alınarak ayarlamalar yapılmalıdır.

İlacın dozu şahsa göre değişir

Ağrı, Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından “şahsa özgü güzel olmayan bir duyu” şekline belirlenir. Ağrının bu şahsa özgü olması gidişatı rehabilitasyonunun da şahsa özgü olması lüzumluluğunu doğurur. Bu sebeple her ağrı kesici için önerilen dozlar var olsa da bu dozlar kesin değildir. Ağrılı hasta hekimi tarafından kumpaslı aralıklarla değerlendirilerek faal doz şahsa göre tanımlanmalıdır.

Ağrı kesiciler kumpaslı aralıklarla alınmalıdır

Ağrı kesici ilaçların ağrı ortaya çıktığında kullanılması sık yapılan yanılgılardan biridir. Oysa özellikle kronik ağrılarda bu kumpas uygunsuzdur. Kronik ağrı hastaları o anda ağrının varlığına ya da yokluğuna aldırış etmeksizin kumpaslı aralıklarla ilaçlarını kullanmalıdır. Bu biçimde ilacın kan seviyesinin dalgalanma göstermesinin önüne geçilmiş olur ve rehabilitasyonun faalliği artırılır. İlacın kumpaslı kullanılmasını ve kan seviyesinin sabit kalmasını önleyen bir değişik yanılgı ise öğünlere göre ilaç kullanmaktır.

Ağrı kesici öğünlere bağımlı kalınarak kullanılmamalıdır

Zira öğün araları denk değildir. Bunun yerine günlük ilaç dozuna göre muhakkak saat aralıklarıyla ilaç kullanmak doğru olur. Ağrı kesiciler bu ilkelere uyularak kullanıldıklarında tüm kronik ağrıların yüzde85’inde tesirli ve yeterli olabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.