Site rengi

Tasarım

ALTIN 975,58
DOLAR 16,6334
EURO 17,5076
BIST 2.515,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Açık

5 yaşından sonra altını nemlendiren çocuklara dikkat

25.04.2021
130
A+
A-

Mersin Üniversitesi MEÜ Tıp Fakültesi Bevliye Ana Bilim Dalı öğretim abonesi Prof. Dr. Erim Erdem, 5 yaşına kadar çocuğun ara gizeme altını nemlendirmesinin bayağı kabul edildiğini ifade ederek, “Şayet çocuk 5 yaşından sonra gece idrar kaçırıyorsa bu rehabilitasyonu gereken bir meseledir” dedi.

Çocukların idrar kaçırma hastalığı ile alakalı İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Erim Erdem, yapısal bozukluğu olmayan bir çocuğun vasati 1,5 ile 4 yaş arasında çişini yakalamayı ve takviyeli ya da takviyesiz tuvalete çiş yapmayı bilebileceğini belirterek “5 yaşına kadar çocuğun bu alışkanlığı kazanması beklenmelidir. Bu yaşa kadar kazanılmıyorsa nedeni incelenmelidir” diye konuştu.

ÇOCUĞUN İDRAR KAÇIRMASI NE ZAMANA KADAR BAYAĞI?

5 yaşına kadar çocuğun ara gizeme altını nemlendirmesinin bayağı kabul edildiğinin altını çizen Erdem, “Şayet çocuk 5 yaşından sonra gece idrar kaçıyorsa bu rehabilitasyonu gereken bir meseledir. Her gece binlerce çocuk ışıklarını kapatıp uykuya daldıktan sonra yataklarını nemlendirir. Aileler her ne kadar hiddetlense ve naçarlık hissetseler de bu çocukların büyük kısmının ailelerinde eş hikaye vardır. Başka Bir Deyişle gece yatağını nemlendiren bir çocuk her ailede görülebilecek yaygın bir problemdir. Gece idrar kaçırma, hem sık tesadüfülmesi hem de çocuk ve anne-baba zorlayıcı olması sebebiyle ehemmiyetli bir meseledir” biçimin konuştu.

5 yaşındaki çocuklarda alt nemlendirme sıklığının yüzde 10 ile 15 arasında değişebileceğini kaydolan Erdem, “Her sene yüzde 15 kadarı kendiliğinden düzelmektedir. 15 yaşında oran yüzde 1’e düşmektedir. Alt nemlendirmenin tek bir sebebinin olduğunu söylemek olası değildir. Kimi çocukta idrar torbasının çalışma kumpasındaki bozukluklar ön tasarıda iken, bir değişiğinde idrar imalinin tertip edilmesindeki bozukluklar baskın olabilir. Kimi zamanda bu iki gidişat birliktede kollanabilir. Bazen çocuğun yaşadığı ruhsal kasvetler de tetiği sürükleyen unsur olabilir” ifadelerini kullandı.

İDRAR KAÇIRDIĞINDA ÇOCUĞA KIZMAYIN VE UTANDIRMAYIN

Ailelerin çocukları idrar kaçırdığı zaman telaşa kapılmaması gerektiğini de vurgulayan Erdem, laflarını şöyle sürdürdü: “İdrar kaçırmaya neden olabilecek bir tıbbi meseleyi varsa bu sualin rehabilitasyonu ile idrar kaçırma probleminin yasaklanabileceğini, şayet tıbbi bir mesele yoksa idrar kaçırma probleminin kendiliğindene düzelebileceğini unutmayın. İdrar kaçırdığında çocuğunuza kızmayın, onu utandırmayın, başka çocukları misal göstermeyin, cezalandırmayın. Çocuğunuza bu sualin çok da ehemmiyetli olmadığını anlatın. Ancak onu etkilediğini düşündüğünüz için bir hekime götürmek istediğinizi, muayene ve rehabilitasyon zamanınca ona dayanak olacağınızı anlatın.” Rehabilitasyonu tasarlanan bir çocukta bu problemin hakikat nedeninin doğumsal bir yapı bozukluğu olmadığından emin olmak gerektiğine dikkat toplayan Erdem, “Enürezis rehabilitasyonunda muhtelif tekniklerden birkaçının beraber kullanılması önerilir. Bu teknikler motivasyon teknikleri ve şartlandırma tekniğidir. İç çamaşırına veya yatak çarşafı üzerine konan, ıslanmaya duyarlı bir parçası olan sistem idrar kaçırmaya başladığı an ses ihtarıyla çocuğu uyandırır. İlk günlerde çok verimli gibi görünmese de 6-8 haftalık rehabilitasyon ile netice alınabilmektedir. Alarm sistemleri hem gece yatağını nemlendirme hem rehabilitasyonu zamanınca hem de rehabilitasyon sonrasında zaferlidir. İlaç rehabilitasyonu ise hekim tarafından önerilen dozda ve aksatılmadan alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki ilaç kullanımındaki aksama rehabilitasyon sürecini başa döndürecektir. İlaçlar doktor tarafından tanımlanacak biçimde dozu yavaş yavaş eksiltilerek kesilmelidir” dedi.

SABIRLA REHABİLİTASYON EDİLİRSE MESELE ÇÖZÜLÜR

İlaç rehabilitasyonunda böbreklerin idrar oluşturma süratini eksiltecek ilaçların kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Erdem, laflarını şöyle bitirdi: “Ana maddesi desmopressin olan ve ağızdan alınarak kullanılan bu ilaç gece süresince idrarın daha az salgılanarak mesanenin dolma zamanını uzatır. İlaç kesildikten sonra gece işemeleri yineleyebilir. Böyle bir gidişatta hekiminizle görüşün. Tabi rehabilitasyona güç yanıt alınan çocuklarda muhtelif usuller beraber kullanılabilir. Bazen de usul değiştirerek her evrede bir tanesinin kullanılması gibi yaklaşımlar daha ivedi netice verir. Gece işemeleri rehabilitasyona karşın yineleyebilir. Ancak sabırla yine ele alınır ve rehabilitasyon edilirse her çocuk sonunda sabah altı ıslak kalkma tasasından kurtulur. Yetişkin yaşta gece işemeleri devam eden insan yok denecek kadar azdır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.