Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

35 yaşından evvel yumurta dondurmak avantaj sağlıyor

31.03.2021
131
A+
A-

Günümüzde eğitim ya da kariyer tasarıları sebebiyle bir hayli bayan anne olmayı erteliyor. Ancak büyüyen teknoloji sayesinde yaş ilerledikçe yumurta rezervi eksilen bayanlarda erken yarıyılda yumurta dondurma uygulaması ile faize potansiyeli korunabiliyor. Memorial Ataşehir Sağlık Kurumu Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cem Demirel, yumurta dondurma operasyonu hakkında öğrenilmesi gerekenleri anlattı.

Yumurta dondurmak isteyen bayanların rakamı giderek çoğalıyor

Bayan yumurtalarının bir araya gelerek “vitrifikasyon” denilen usul ile dondurulması ve saklanması, günümüzde takviyeci faize teknikleri laboratuvarlarında gitgide çoğalarak yapılan bir harekât halini almıştır. Bu usul ile dondurulup daha sonra istenilen zamanda çözünen yumurtaların yüzde 85’i çözme operasyonundan sonra canlılıklarını muhafaza etmektedir. Bu yumurtalar ile sağlanan gebeliklerin taze yumurta ile elde edilen klasik gebeliklerden hiçbir farkı yoktur.

35 yaş evvelinde daha fazla yumurta bir araya gelebiliyor

Doğurganlığın korunması için yumurtalarını dondurmak için müracaat eten bayanların çoğu 35 yaş üzerindedir. Ancak 35 yaşından evvel yumurta dondurulduğunda neticeler çok daha iyi olmaktadır. Kısacası yumurta dondurulması ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar daha fazla galibiyet sağlamaktadır. 35 yaş evveli bayanlardan daha fazla yumurta bir araya gelmekte ve dondurulmaktadır. Canlı kalım ve hamilelik oranları da yumurta donasyonuna eş biçimde yüksek izlemektedir. Yaş ilerledikçe bayanlar daha az yumurta üretir ve dolayısıyla dondurmak için de daha az yumurta bir araya gelebilir. Yumurta dondurmanın 35 yaştan daha genç bayanlarda daha yüksek şans tanıdığı ve galibiyetli olduğu bir hakikattir. Ancak 37-38 yaşında bir bayanda galibiyet kaderi hala 40 yaş ve üstü bayanlardan çok daha azıcık daha fazladır.

Özellikle çalışan bayanlara basitlik sağlıyor

Yumurtaların vitrifikasyon ile dondurulması, faize hücrelerini ileride hamile kalmak için kullanmak isteyen ve böylece fertilitelerini gözetmek isteyen özellikle çalışan bayanlar için büyük bir avantajdır. Bunun yanı gizeme en çok fayda görecek olan kansere tutulup göreceği kemoterapi ya da radyoterapi sebebiyle yumurtalarını kaybetme tehlikeyi taşıyan bayanlardır. Ya da kansere tutulmasa da potansiyel olarak yumurtaları yok eden gonadotoksik rehabilitasyon görecek bayanlar da seçim edebilir. Yumurta dondurma, kanser dışında başka nedenler ile yumurtalık işlevlerinin negatif etkilenmesi tehlikesine karşı da bir önlem olarak görülebilir. Misalin; endometriozis ya da erken menopoza neden olabilecek vaziyetlerde hastalığın kaliteyi, bayanı erken menopoza sokma tehlikesini birliktesi getirmektedir.

Dondurma operasyonu, yaşı ilerleyen bayanların stresini eksiltiyor

Yaşın ilerliyor olması doğurganlığın kaybı için en ehemmiyetli faktördür. Bu grubun içine henüz evlenecek bir eş bulamamış olan bayanlar, iş ve kariyer tasarılaması için hamileliği geciktirmek zorunda olan bayanlar da girmektedir. Değişik sebeplerle bebek sahibi olmayı ileri yaşlara vazgeçen bayanların çoğu bu mevzu ile alakalı olarak kendini baskı ve stres altında sezmektedir. Yumurta vitrifikasyonu; başka bir deyişle dondurma operasyonu bayanların üzerinden bu stresi bir nebze de olsa eksiltebilmektedir.

En az 8-10 döllenebilir yumurta dondurulmalı

Yumurta dondurma mevzusunda en sık karşılaştığımız sual, ileride hamilelik kaderini azami seviyeye çıkarmak için kaç yumurta dondurulması gerektiğidir. Gerçeğinde bu mevzuda her yaş için değişik bir sayı vermek gerekir. Zira yaş ilerledikçe yumurtaların kromozom rakamları bozulmaktadır. Misalin 40 yaşta, yumurtaların yüzde 80’i kromozomal olarak bozuktur. Ne kadar çok yumurta dondurulabilirse, hamileliğe erişme kısmeti de o kadar çoğalacaktır. Fakat bilimsel çalışmalar bu mevzuda galibiyeti tutabilmek için en az 8-10 olgun döllenebilir yumurtanın dondurulup saklanması gerektiğini göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.