Site rengi

Tasarım

ALTIN 524,31
DOLAR 9,2220
EURO 10,7186
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Sağanak

30’lu yaşlar için sağlık ve yaşam teklifleri

23.07.2021
35
A+
A-
30’lu yaşlar için sağlık ve yaşam teklifleri

30’lu yaşlar insan yaşamında bir viraj kaliteyi taşıyor. İleri yaşlardaki sağlığımızın kaliteyi, kalitesi, standardı da aslında bu yaşlarda günlük yaşantımızdaki alışkanlıklarımıza paralel şekillenmeye başlar. 30’lu yaşlarda beyin sağlığından cildimize, kalbimizden kadın sağlığına dek teklifler.

Beyin sağlığı için kumpaslı beslenme ve uyku

Beslenme kumpası aslında doğumdan itibaren dikkat edilmesi gereken bir mevzu. Başka Bir Deyişle “çocukken ve gençlikte istediğim gibi besleneyim, sonra dikkat ederim” düşüncesi doğru değil. Zira çocukken atılacak yanlış esaslar ileri yaşlardaki beyin sağlığını çok makûs etkileyebilir. Şayet sağlıklı beslenmiyorsak bunu şipşak değiştirmek, sebze ve meyveden zengin beslenmek, protein ilgisizlik etmemek çok ehemmiyetlidir. Sağlıklı bir genç yetişkinin günde 7-8 saat uyuması koşul. Ancak uyku süresi kadar uykunun ne zaman yatıldığı da ehemmiyetlidir. Başka Bir Deyişle 23.00’de uyuyup sabah 07.00’de kalkmak, saat 02.00’de uyuyup sabah 10.00’da kalkmaktan çok daha sağlıklıdır. Bedenimizin hormonal sistemleri ehemmiyetli oranda saatlik dalgalanmalar gösterir.

Spor olmazsa olmaz

Beyin sağlığında spor olmazsa olmaz. Spor; beyne giden oksijeni artırır, beynimiz daha iyi ve verimli çalışır. Fiziksel ve ruhsal olarak kendimizi çok daha sağlıklı hissederken eforumuz da çoğalır. Spor dendiğinde usumuza yürüyüş, yüzme gibi herkesin hergün yapabileceği sporlar gelmeli. Zevk alarak yapılacak her cins spor beyin sağlığı için de faydalı. Ve çok ehemmiyetli bir başka mevzu. Şayet sigara kullanıyor ve hala vedalaşamadıysanız siz siz olun bir an evvel sigarayı vazgeçin. İçkiyi olabildiğince eksiltin. Yaşamınıza hareket katın zira hareketsiz bir yaşam hastalıklara ve beynin erken yaşlanmasına davetiye çıkarır. Beyni zinde yakalayacak meşguliyetler edinin. Bol kitap okumak, problem çözmek, satranç, briç oynamak ve yabancı dil bilmek beyni çalıştırmak için yapılabilecek etkinliklerdir. Beyin çok çalıştığı için yorulmaz, eskimez. Beyni eskiten beslenme yanılgıları, makûs alışkanlıklar, spor yapmamak ve beyni bilgilerle beslememektir.

Ten rengi soluklaşır

Cildimizle yüzleştiğimiz yaşlar otuzlar. Daha evvel cildimizde hiç fark etmediğimiz şeyleri görmeye başlarız. Hücre döngüsünün yavaşlamasıyla ten rengi daha soluk bir hal alır. Bu yaşlarda cilt sağlığımız için yeni molekülleri yaşamımıza sokmak gerekir. Hücre döngüsünü turnover süratlendirmeye müteveccih haftanın 4-5 akşamı retinoidli kremler kullanmak kaybolan elastikiyeti artırır, çizgileri eksiltir. Şayet fazla hassas bir cilde sahipseniz ve retinoidli mahsulleri kullanamıyorsanız glikolik asit veya laktik asit gibi güçlü eksfoliyanları kullanabilirsiniz. Antioksidanlar serbest radikaller dediğimiz tenin UV, alerjen, irritanlar gibi etrafsel etmenlerle temasıyla oluşan hasarlı moleküllerle savaşır. Bunlardan en ehemmiyetlileri C ve E vitaminidir. Yeşil çay ve selenyumun da bereketli olduğu son senelerde gösterilmiştir. Beslenme alışkanlıklarımızda ve kullandığımız ıslatıcı ve güneş gözeticilerde bunların bulunmasına özen göstermek ehemmiyetli.

Sigaradan uzak durun

5 saatten az uyku ten yaşlanması üzerinde de olumsuz tesire sahip. Genç ve sağlıklı bir cilt için kumpaslı egzersizin ehemmiyeti de yadsınamaz. Sigaradan uzak durmak, güneşderi korunmak, cildimiz için uygun mahsulleri kullanmak, sağlıklı beslenmek, stresi eksiltmek de otuzlarımızda daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için olmazsa olmazlarımızdan. 30’lu yaşlardaysanız çoklu benleriniz varsa veya aile ve/ veya kişisel hikayeniz pozitifse ben haritalanması ve ten kanseri taraması yaptırmak ehemmiyetli.

Kalp sağlığının esası 20’li yaşlarda atılır

Kalp hastalıkları 40 yaş sonrasının hastalığı olarak tanımlansa da, 30’lu yaşlarda büyüyen kalp hastalıkları oranı süratle çoğalıyor ve 30 yaş evvelsi kalp krizlerine her geçen gün daha sık rastlanıyor. Kapak hastalıkları ve ritim bozuklukları bu yarıyılda en sık rastlanan kalp hastalıkları biçimi. Oysa ki kalp damarlarında oluşan yağlanmanın 20’li yaşlardan itibaren başlangıç gösterdiği anlaşılmıştır. Özellikle ailesinde erken yaşta kalp krizi büyüyen, ailesel kolesterol yüksekliği olan, ailede sebebi meçhul erken yaşta ani vefat büyüyen, ailede özellikle tip 1 diyabet olan şahısların 20’li yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam için lüzumlu ihtiyatları almaları ve kan şeker ve kolesterol seviyelerini ölçmeleri ehemmiyetlidir. 20’li yaşlardaki şahısların çoğunluğunda düzensiz beslenme ve uyku bozuklukları görülür. Bunların sonucunda kolesterol yüksekliği, mide problemleri ve genel bitkinlik sık kollanır. Kalpte ise bu yarıyılda en sık rastlanan şikayet çarpıntıdır. Özellikle çocukluk çağında sık sık boğaz enfeksiyonu geçirenlerin, cılız yapılı ve tansiyonu düşük olanların kapak hastalığı açısından hakimiyetten geçmeleri ehemmiyetlidir.

Tansiyon, kolesterol, şekere dikkat!

30-40 yaş aralığı bedenimize sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırmamız için son fırsat yarıyılıdır. Bu yaşlarda yoğun iş temposu ve hareketsiz yaşam sebebiyle kilo alımı sık izlenir. Yüksek tansiyon ortaya çıkmaya başlar. Ailesel kalp hastalığı olan şahıslar bu yarıyılda kalp krizi için ciddi risk altındadır. Bu yarıyılda büyüyen kalp krizlerinin ölümcül olma riski yüksektir. Saklı kalmış kapak rahatsızlıkları yeniden bu yarıyıllarda belirti vermeye başlar. Bu yarıyılda kesinlikle kolesterol, şeker, karaciğer ve böbrek fonksiyonları, ürik asit, kansızlık parametrelerini kapsayan genel kan muayenelerine bakılmalıdır. Özellikle 35 yaş üstü gebelerde yüksek tansiyon, kapak hastalığı ve obezitenin getirdiği ek yükler daha sık izlenir ve gebelik sürecin daha güç geçer. Riskli hamileliklerde kardiyoloji ile ekip çalışması anne- çocuk sağlığı için çok ehemmiyetlidir.

Kalp sağlığı için salata, balık, meyve…

Sigaradan uzak durmak, salata ile beraber haftanın iki günü balık iki günü de yağlarından ufalamış et harcamak, her gün 2 porsiyon meyve yemek kalp sağlığı için ehemmiyetli. Çoğunluğu su olmak üzere günlük en az 1,5 litre sıvı tüketimi dolaşımı kuvvetlendirir ve çarpıntı sıklığını eksiltir. 7 saat nitelikli uyku ve kumpaslı egzersiz de kalbimiz için en çok fayda sağlayan alışkanlıklar arasında yer alır.

Kumpaslı jinekolojik tetkik koşul

30’lu yaşlarda kendinizi birkaç sene evvelsine göre hiç de değişik hissetmeyebilirsiniz ama bedeniniz yavaş yavaş bazı metamorfozlar yaşamaya başlayabilir. Stres, yanlış alışkanlıklar, etraf etkenleri ve sağlıksız beslenme sebebiyle bir ekip sağlık risklerine maruz kalma olasılığı da çoğalır. Kadınlar açısından 30’lu yaşlarda dikkat edilmesi gereken ana mevzuları şöyle sıralayabiliriz: Sağlıklı bir kiloya sahip olup bunu gözetmek, cilt sağlığını gözetebilmek, faize ile alakalı mevzularda sağlıklı seçimler yapmak, kemik erimesine karşı korunmak, stresi eksiltmek, senelik klasik kadın sağlığı takiplerini sürdürmek. Kumpaslı senelik sağlık hakimiyetleri 30 yaşından sonra daha da ehemmiyet kazanır. Bir Hayli kadının 30’lu yaşlarda beden ağırlıkları az da olsa çoğalır ya da metabolizmaları yavaşlamaya başlar. Hem beden ağırlık çoğalışının önlenmesi hem metabolizmanın hızlanması hem de beden mukavemetinin artması açısından kumpaslı spor bu yaşlarda daha da ehemmiyet kazanır. Sağlıklı beslenme ve işlenmiş besinlerden hazır durmak da ehemmiyetli. Kemik erimesi bu yaşlarda esası atılan bir sorun olduğundan kalsiyumdan zengin beslenmek ve egzersiz yapmak bereketli.

35 yaş üzeri hamilelikteki riskler

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık çoğu kadının ilk anne olma yaşı 30’lu yaşların üzerine çıktı. 35 yaş ve üzerinde hamilelik açısından bazı riskler ortaya çıkar. Down sendromu gibi bebeği ilgilendiren bazı kromozom hastalıklarının görülme sıklığı anne yaşı ile beraber çoğalır. Düşük ve erken doğum oranlarında da çoğalış yaşanır, ileri yaş hamileliklerinde yapılan tarama muayenelerinde ve takiplerde bazı değişiklikler olabilir. İlerleyen anne yaşı ile beraber, yumurta kalitesinde veya sayısında eksilmeye bağlı olarak, dayanakçı faize tekniklerinin kullanımı gündeme gelebilir. Henüz hamilelik tasarlamayan fakat 35 yaşında ya da üzerinde olanların da, doğurganlık ve korunması açısından jinekologlarıyla görüşmeleri ve bireysel değerlendirilmeleri ehemmiyet kazanır.

Kendiliğindene elle meme tetkiksi

Kadınlarda görülen miyom gibi rahime ait iyi mizaçlı tümörlere de bu yaş grubunda sık rastlanır. Hamilelik sırasında yaşam kalitesini düşüren basur başka bir deyişle hemoroidler, idrar yakalayamama, bacak varisleri, bel ve kas ağrılarının görülme sıklığı da 30’lu yaşlardan sonra çoğalır. 30’lu yaşlarda her kadının, jinekolojik açıdan kumpaslı senelik hakimiyet yaptırması çok ehemmiyetli. Bu hakimiyet esnasında yapılması gereken testler, bireysel olarak değerlendirilerek, şahsın sağlık vaziyeti, aile hikayesi ve tetkik belirtileri göz önünde bulundurularak tertip edilmeli. Senelik rahim ağzı kanser tarama testi olan smear testi de ilgisizlik edilmemeli. HPV başka bir deyişle sigil virüsü ile karşılaşıldı mı, aşılama yapılabilir mi diye hekiminizle görüşmeniz lüzumlu. Aylık olarak kendiliğindene elle meme tetkiksi de ehemmiyetlidir. Kuşkulu kitle ya da ağrı gibi gidişatlarda kesinlikle hekime müracaat etilmeli. 35 yaş üzerinde ultrason ile ve bazı lüzumlu hallerde mamografi ile muayenehane meme tetkiksi yapılmalı. Tam bunların yanı sıra stres etkeninin azaltılması için neler yapılabileceği değerlendirilmeli, stresi idareyebilme yolları bilinmeli, yaşam stili gözden geçirilmeli.

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.