Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

0-2 yaş yarıyılı çocukluk psikolojisi

17.04.2021
140
A+
A-

Her gelişim basamağı kendine has özellikler taşısa da 0-2 yaş yarıyılında çok süratli bir başkalaşım seyrinin gözlemlendiği bir yarıyıldır. İnsan hayatındaki en süratli ve kasırgalı gelişim yarıyılıdır. Erken gelişim yarıyılı 0-2 yaş arası yarıyılı içermektedir. Medicana Internastional İstanbul Sağlık Kurumu Uzman Psikolog ve Pedagog Reyhan Ateş Yücel ailelere 0-2 yaş yarıyılında çocukların psikolojik gelişimi hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

0-2 yaş psikolojisine dikkat

0-2 yaş yarıyılında sıhhatli bir psikolojik gelişimin esas koşullarından biri de çocuğun esas gereksinimlerine karşılık vermektir. Çocuklar dünyaya kazançken doyum sağlaması beklenen bazı esas fizyolojik lüzumları da birliktesi getirmektedir. Bunlar; beslenme, uyku, ısı ve beden pakliği, sevgi görme sezme lüzumlarıdır. İlk iki senede bu ihtiyaçların karşılanması, çocuğun kendini güvende ve huzurlu sezmesi açısından son derece ehemmiyetlidir.

Esas güven duygusu bu yarıyılda şekillenir

Bebekler 16 saatini uykuyla geçirse de refleks faaliyetleri ile dış dünyayla ilişkilerini sürdürmeye çalışmaktadır. 0-1 ay arasında acı, acıkma, üşüme, sıkıntılılıktan dolayı ağlama ve ağladıktan sonra gereksinimlerinin karşılandığını görmesi bebek açısından son derece ehemmiyetlidir. Ağlamanın sesine, şiddetine göre anne buna duyarlı olmalıdır. Ağlama tınıları çocuğun dış dünya ile ilk bağlantı yollarından biridir. Gereksinimlerinin karşılandığını gören çocuk hem anneye hem de etrafına güven duygusu geliştirmektedir ve bilme tutkusunun esasını da bu güven duygusu oluşturmaktadır. Esas güven duygusu çocukta keşfetme tutkusu- merak duygusunu geliştirir. Çocuk ya güvenmeyi ya da güvenmemeyi bilir.

Çocuğunuzla göz teması kurun

Şahsiyete hürmet, bağlantıda surat surata konuşma maharetlerinin esası yeniden bu yarıyılda atılmaktadır. Anne çocuğu kabul etmeli, göz kontağı ve değme ile çocuğuna sevgi göstermelidir.7. ve 9. aylarda ayrılık anksiyetesi ortaya çıkabilir. Yeniden bu yarıyılda yabancılardan korkma kollanabilir. 1 yaşına gelen bebek, kolay sualleri anlama, hudutsuz merak duygusuna sahip olma gibi özellikler sergilerken yeniden ilk anlamlı kelimeler bu yarıyılda ortaya çıkar. 2 yaşa geldiğinde konuşmada 2 sözcüklük tümceler beklenebilir. Çocuk 2 yaşa gelmesi ile beraber daha bağımsız olma yolunda adımlar atmaya başlayabilir. Yaşamın ikinci senesinde gelişim hayli süratlidir. Bu onu bir çok açıdan bağımsız kılar. Motor becerilerle, dil yeteneğinin kazanılmasının tesiri büyüktür. 2 yaş çocuğu erişkinlerle beraber kolay faaliyetlerde bulunabilir.

2,5 yaş belirtiyi Serkeşlik Yarıyılı

2. yaşına gelen çocuklar, bağımlı bir bebek yerine bağımsız olabileceklerini bilirler. Klasikte bu yaşlarda konuşmasını da beklediğimiz çocuklarda dil gelişiminin gecikmeye başlaması hırçınlıklara neden olur. Anne babalar çocuklarına yardım olup onlar için uyarıcı bir etraf sunduklarında bu gecikmeyi kısa bir zamanda aşmaları muhtemel olabilir. 2,5 yaş gelişimin en büyük kriz yarıyıllarından biri olarak kabul edilir. Çocuk bu yarıyılda balanssız, negatif, tereddüt ve asidir. iki kutup arasında gidip kazanç, hem otoriteyi istemez hem de onun onayına lüzum dinlemektedir. Fazla bir faaliyetten ani bir üşengeçliğe, dışa dönükken aniden içe kapanmaya geçebilir. Yeniden konuşma yetenekleri henüz bütün büyümediyse hırçınlık daha da fazla kollanır. Çocuğun reel istediği bağımsız hareket edebilmektir. Bu bağımsızlık isteklerini ifade etmekten de geçer. Dil yetenekleri hudutlu olan çocuklarda hiddetin daha fazla olma sebebi de budur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.